Search
Close this search box.

Případové studie

Vítejte v sekci případových studií společnosti MCAE Systems! Seznamte se s našimi nejzajímavějšími projekty a úspěšnými příběhy, kterých jsme dosáhli ve spolupráci s našimi klienty. Naše společnost se specializuje na poskytování komplexních služeb v oblasti 3D tisku, 3D měření a digitalizace, CAD/CAM a reverzního inženýrství. Přesvědčte se, jak jsme pomohli našim partnerům transformovat jejich nápady a koncepty do skutečných, inovativních výrobků. Připravte se na inspiraci a prozkoumejte naše případové studie, které přinášejí důkaz naší schopnosti dosahovat vysoké kvality, spolehlivosti a inovace ve světě 3D technologií.

3D optické měření

Oslovila nás společnost Nástrojárna Vinkler s žádostí o rekonstrukci CAD modelu zlomené vložky formy pro vstřikování plastů. Oblastí její výroby jsou především střižné nástroje a formy pro vstřikování plastů. A právě jednu součást takovéto formy jsme rekonstruovali.
Blanenský pomník hrdinům od Zborova se nachází v parku na nábřeží řeky Svitavy a byl odlit roku 1933 v blanenských železárnách podle modelu akademického sochaře Karla Babky. Socha byla za okupace uschována a na své místo nainstalována v roce 1947, díky čemuž je také pravděpodobně jedinou z trojice soch, která se z tohoto konkvolutu zachovala.
Žádný výrobce se dnes neobejde bez přesného měření. Ti chytřejší už mají nejen přesné, ale i rychlé měření. Mezi nejlepší měřicí technologie patří roboticky ovládané 3D skenování. V liberecké společnosti Magna Exteriors s úspěchem používají ATOS ScanBox 6 pro automatizované 3D skenování, který jim dodala firma MCAE Systems.
Hlavním cílem společnosti FORM s.r.o. pro pořízení technologií od nás bylo automatizovat výrobu, snížit zmetkovitost a celkově zvýšit efektivnost firmy. Proto oslovili naši společnost MCAE Systems, abychom pro ně připravili robotické pracoviště. 
Formule Student je evropskou odnoží původně americké soutěže Formula SAE. Jedná se o prestižní soutěž univerzitních týmů složených ze studentů bakalářského a magisterského studia. Jeden z hlavních cílů soutěže je naučit mladé konstruktéry pracovat v týmech na reálných problémech, jako tomu je právě v TU Brno Racing. 
MCAE Systems často vybavuje školy, vědecká centra nebo laboratoře nejmodernějšími technologiemi. V laboratoři Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze najdete 3D skener ATOS Compact Scan a 3D tiskárnu Stratasys F370. Obě zařízení jsou na fakultě od roku 2019 a prakticky se nezastavila.
V moderní továrně Van Raam se jízdní kola vyrábí téměř 110 let a již více než 35 let se zaměřením na speciální potřeby. Nic se nevyrábí na sklad, každé kolo se vyrobí na objednávku samostatně. Firma se specializuje na tříkolky, skútry, kola pro invalidní vozík, tandemová kola, duo kola (tandem vedle sebe) a kola s nízkým nástupem.
Reverzní inženýrství je velmi často přímo napojeno na výstupy z 3D skenování. Proto MCAE Systems nabízí kompletní řešení, které našim zákazníkům ušetří čas i peníze. Naši zkušení specialisté mají přehled o tom, jak zakázky splnit efektivně, aby byl zákazník spokojený a mohl se získanými daty dále pracovat.
Reverzní inženýrství je jednou z našich služeb nabízených na míru. Naše ucelené řešení spojuje 3D skenování a následné vytvoření CAD modelu v profesionálním CAD/CAM softwaru Tebis.
Na výstavě ULTRASUPERNATURAL, která je vyústěním téměř čtvrtstoletí trvajícího projektu českých umělců Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina, jsou díky MCAE Systems k vidění monumentální sochy domorodých obyvatel papuánského kmene Yali Mek v životní velikosti.
Z mladoboleslavské soukromé sbírky jsme si na jeden večer vypůjčili dvoumístný roadster Škoda Sport – typ 966. Tento kouzelný řadový čtyřválec s výkonem 51 kW, což je asi 70 koní, nám zapůjčil sám renovátor vozu Michal Velebný, který si u nás udělal zastávku při cestě na již tradiční výstavu veteránů Brno Revival.
Americký start-up WheelTug za svou dobu působení na trhu dokázal, že se nebojí inovací. Během krátké doby si vybudoval renomé v leteckém průmyslu, takže jsme byli rádi, když se na nás WheelTug obrátil, abychom pro něj zajistili skenování a reverzní inženýrství.
Návrh vstřikovací formy, výroba tvarových vložek nebo testování formy – to jsou pro mnohé zkušené strojaře pojmy, se kterými si velice snadno poradí. Pro studenta Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně Víta Kalodu to bylo zadání k jeho diplomové práci, v níž si vzal všechny tyto body za své cíle.
Tým Formule Student TU Brno racing je znám již řadu let. Studenti se podílejí na vývoji a výrobě monopostu pro tuto kategorii, aby s ním změřili své síly v prestižní, mezinárodní soutěži technických univerzit. Jsme proto rádi, že za těch několik let se skoro v každém monopostu vyskytuje díl z  3D tiskáren od MCAE Systems.
Více než 125 let je jméno „Bosch“ spojeno s inovativními technologiemi a průkopnickými vynálezy, které tvořily historii. Společnost Bosch má zastoupení po celém světě a působí v širokém spektru oblastí. Za dobu své přítomnosti na českém trhu si Bosch v zahraničí vybudoval nezaměnitelnou image významného výrobce.
V průmyslové výrobě zajišťují automatizované měřící techniky plynulejší proces výroby při současném zachování spolehlivosti procesu na vysoké úrovni. To je také důvod, proč se společnost Metalsa rozhodla pro automatizovaný, optický 3D měřicí systém ATOS ScanBox.
V zájmu zachování konkurenceschopnosti se slévárna WESO snaží o neustálé zlepšování výrobních procesů. Díky technologii optické metrologie a nezbytným odborným znalostem se podařilo slévárně dosáhnout toho, že mohou zákazníkům garantovat kvalitu hotových odlitků a optimalizovat celý svůj výrobní proces.
Slévárna HEUNISCH Brno, s. r. o. vznikla v roce 2016, když německá společnost Gießerei Heunisch přebrala bývalou slévárnu traktorky Zetor a přejmenovala podnik na Slévárna HEUNISCH Brno, s.r.o. Slévárna HEUNISCH Brno (dále jen Slévárna) je výrobcem odlitků z šedé litiny v hmotnostní kategorii 50 až 350 kilogramů.
3D digitální technologie a automobilový průmysl k sobě neodmyslitelně patří již několik desetiletí. Prostorová data získaná z 3D optického měření jsou neocenitelným nástrojem pro kontrolu kvality či reverzní inženýrství, nezanedbatelná je také technologie 3D tisku, která se využívá při stavbě přípravků či prototypů.
Do hukvaldské obory na Frýdecko-Místecku se vrátila liška Bystrouška. Socha byla v květnu loňského roku ukradena ze svého místa na jednom z bludných kamenů dosud neznámým zlodějem. Pro vytvoření nové sochy lišky Bystroušky vybrali zástupci Ostravsko-opavské diecéze sochaře Adama Krhánka.

Optické měření pohybu a deformací

To, co ještě před dvaceti třiceti lety nebylo v medicínské oblasti myslitelné, se dnes stává realitou – a to díky rozsáhlým výzkumům a testování, do kterého zasahuje i testování deformační.
Při testování nových stavebních materiálů je nutné zjistit, jaká je jejich náchylnost na náhlé zatěžování, zejména při zemětřesení. K zjištění cenných dat ze zkoušky lze použít deformační systém ARAMIS, který nám může poskytnout informace, jež bychom konvenčními způsoby nezjistili.  
V každodenním životě je možnost výskytu dopravních nehod poměrně vysoká, ať už je to kolize dvou automobilů či kolize s chodcem. Proto je dnes v automobilovém průmyslu trend, navrhovat kapoty a čelní skla automobilů tak, aby při dopadu pohltily co nejvíce kinetické energie a zajistily účastníkům nehody nejvyšší možnou pravděpodobnost na přežití.

3D tisk z plastů pryskyřic a kompozitních materiálů

Společnost Oreck Manufacturing vyrábí pro každou ze svých sérií vysavačů 40 až 50 identických montážních palet. Tak tomu bylo i v případě řady Titanium XL21, komerčního tyčového vysavače. Tento špičkový spotřebič poskytuje uživateli funkce, jako jsou hypoalergenní filtrace, nastavitelný dvourychlostní motor nebo pokročilá technologie tlumení hluku.
Blanenský pomník hrdinům od Zborova se nachází v parku na nábřeží řeky Svitavy a byl odlit roku 1933 v blanenských železárnách podle modelu akademického sochaře Karla Babky. Socha byla za okupace uschována a na své místo nainstalována v roce 1947, díky čemuž je také pravděpodobně jedinou z trojice soch, která se z tohoto konkvolutu zachovala.
Objevte inovativní přístup společnosti PepsiCo k designu produktů pomocí 3D tisku. Realistické a plnobarevné prototypy umožňují rychlejší vstup na trh, snížení nákladů a bezproblémovou spolupráci. Podívejte se na revoluční dopad 3D tisku na vývoj obalů.
Brněnská společnost ANeT-Advanced Network Technology, s.r.o., zabývající se výrobou profesionálních docházkových systémů s vlastním vývojem hardwaru, se stala jednou z prvních firem, které využily našich služeb malosériové výroby 3D tiskem a nechaly si na 3D tiskárně Stratasys H350 vyrobit sérii koncových dílů pro elektroniku.
Excalibur Army patří mezi přední hráče nejen ve vývoji, ale i v modernizaci vojenské techniky na českém, ale především na zahraničním trhu se zbrojním průmyslem. Na trhu působí již od roku 1995, stále inovuje a rozšiřuje možnosti výroby o nové technologie. Disponuje několika špičkovými zařízeními od naší společnosti MCAE Systems.
Laboratory Engineer Rudolf Hába vede vývojovou laboratoř, jejíž součástí je samozřejmě i pracoviště 3D tisku. Zmínil se, že první kontakt s 3D tiskárnou Stratasys a společností MCAE Systems proběhl s 3D tiskárnou Stratasys MoJo, která nasměrovala toto vývojové oddělení k 3D tisku.
Společnost Aura – engineering Hranice rozšířila své portfolio o dvě řešení z MCAE Systems – 3D tiskárnu Stratasys F170, kterou jsme do firmy dodali v roce 2019 – a využívání služeb 3D tisku z kovů na zařízení XM200C od společnosti Xact Metal, které máme interně k dispozici.
Dostupný 3D tisk do škol? Žádný problém,  ani do těch menších. Základní škola v Moravských Knínicích je sice menší, ale o to má nadšenější tým učitelů pro nové technologie. Žáci ze všech pěti tříd se učí, jak pracovat s 3D tiskárnou MakerBot Sketch.
3D tisk je univerzální nástroj, který pomáhá i v zubním lékařství. A to rychle, produktivně a hlavě realisticky. Jak 3D tiskárna pomáhá na Klinice zubního lékařství v Olomouci, prozrazuje zástupkyně přednosty MUDr. Eva Sedlatá Jurásková, Ph.D.
3D tiskárna Stratasys J55 se stala hitem designérských studií a kanceláří po celém světě, včetně německé agentury pro produktový design Thinkable Studio, která vám nyní představuje, jaký dopad má tato technologie na interní proces navrhování.
Výroba obuvi je mimořádně složitý manuální proces a Karl Toosbuy vždy považoval továrny ECCO za klíč úspěchu společnosti. Toto přesvědčení vedlo v průběhu desetiletí k několika inovacím v automatizaci výrobních procesů, včetně robotických pracovišť, velkých montážních strojů a zavedení technologie přímého vstřikování neboli DIP.
3D tiskárny už dnes vypomáhají snad ve všech odvětvích, výjimkou není ani 3D tisk při výrobě kytar. Těší nás, že mezi významné zákazníky, kteří využívají 3D tiskárny od naší společnosti MCAE Systems, patří i světově uznávaný výrobce kytar, společnost Furch Guitars.
Se společností Alliance Laundry spolupracuje naše oddělení 3D tisku již několik let. Společnost se zabývá vývojem, výrobou a prodejem průmyslové prádelenské techniky. Tato soukromá nadnárodní společnost byla založena již v roce 1908 a dnes má v celosvětovém týmu více než 2 900 členů.
Když nás pan Marek Maurer, CEO společnosti oslovil, netušili jsme, že budeme dodávat kompletní řešení od softwaru až po 3D tiskárnu. R&M tyto technologie využívala jen okrajově. Chtěli rozšířit vybavení a doplnit tak prázdný prostor, kde viděli potenciál.
Propojení 3D tisku a umění je dnes zcela běžné. Další výjimečný projekt, byla diplomová práce studentky Martiny Zarchlové z fakulty architektury na ČVUT v Praze. Martina navrhla obal na hudební nástroj – saxofon. Úpravu dat modelu obstarali naši specialisté a 3D tiskárna vytiskla funkční obal na saxofon.
Společnost TE Connectivity, světový lídr v produkci konektorů a senzorů, vyrábí 192 miliard dílů ročně pro své globální zákazníky. Každý zákazník má své specifické požadavky a TE Connectivity zajišťuje, aby včasný návrh výrobku i výrobní náklady umožnily přijatelnou návratnost investic.
Do návrhů a výroby oblečení i obuvi se dnes zapojují nejmodernější technologie. Když přišel pan Michael Horký, který pro své podnikání používá značku „Horký boty“, přesně věděl, co chce. Měl jasnou vizi, jen bylo potřeba ji zrealizovat a zhmotnit jeho představu pro online veletrh Czechia fashion week. 
Naše profesionální 3D tiskárny jsou schopné vytisknout téměř cokoliv. Když nás ale oslovilo studio Pixle, trochu nás zaskočili. Na připravovanou výstavu s názvem Vlk z Pavlova potřebovali 3D tisk lebky vlka, jehož kostru objevil Archeologický ústav AV ČR, Brno před výstavbou Archeoparku v Pavlově v roce 2014.
Společnost MCAE Systems patří mezi přední distributory inovativních 3D technologií na českém trhu a podílí se na jejich šíření již od roku 1995. Zkušenosti jejích specialistů zasahují do mnoha oblastí a rádi se podílí na osvětě nejen průmyslových firmem, ale i škol všech stupňů a někdy dokonce i mateřských škol.
Filadelfská společnost Ghost Robotics™ vyrábí čtyřnohé autonomní bezobslužné roboty do každého terénu. Tito čtyřnozí roboti různých velikostí jsou neuvěřitelně hbití, vysoce odolní a snadno programovatelní. Jednoduchost zabudovaných mechanických systémů zvyšuje jejich odolnost, obratnost i vytrvalost.
Týmy BRX a Prodrive využily 3D tiskárny MakerBot METHOD pro mobilní výrobu 3D modelů uprostřed pouště. Na Rallye Dakar vytvořily rekord a staly se nejvýše umístěným nováčkem závodu.
Použití 3D tisku není v automobilovém průmyslu nic nového. Často se právě v tomto odvětví využívá pro ověření designu, ať už interiéru či exteriéru. To stejné udělala i doktorandka Ateliéru Transport Design, Katedry průmyslového designu na půdě Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě.
S fakultou strojní ČVUT v Praze, přesněji Ústavem mechaniky, biomechaniky a mechatroniky, nás pojí dlouhá historie. A to nejen proto, že je nám tato oblast blízká. Náš vztah započal již v roce 1998, kdy si fakulta strojní jako jedna z prvních pořídila 3D tiskárnu s technologií FDM. 
Designérka BcA. Kristýna Karpalová založila projekt nazvaný Neoway s cílem navrhnout dilatační pomůcku pro ženy s gynekologickými problémy, kterou jako studentka designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze připravila v rámci svojí bakalářské práce.
Společnost John Crane, která byla založena před více než 100 lety, je světovým lídrem konstrukčních řešení v oblasti těsnění součástí rotačních strojů. Společnost navrhuje a vyrábí celou řadu produktů včetně mechanických ucpávek a těsnicích systémů, spojek, filtračních systémů a technologií prediktivního digitálního monitorování.
S týmem TU BRNO RACING při VUT v Brně spolupracujeme již od stavby studentské formule s názvem Dragon 2. Poskytujeme studentům jak technickou podporu, tak využití našich špičkových technologií. Na přípravě posledních dvou vozů, Dragon X a Dragon eD1, jsme s týmem budoucích strojařů začali pracovat již na jaře roku 2020.
I když neexistuje pevně daná definice dobrého produktového designu, většina lidí ho na první pohled pozná. Úlohou produktového designéra je nastínit koncept a přivést jej k životu, aby se ujistil, že myšlenka v jeho hlavě nejen funguje, ale je také uživatelsky příjemná a esteticky atraktivní.
Na výstavě ULTRASUPERNATURAL, která je vyústěním téměř čtvrtstoletí trvajícího projektu českých umělců Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina, jsou díky MCAE Systems k vidění monumentální sochy domorodých obyvatel papuánského kmene Yali Mek v životní velikosti.
Z mladoboleslavské soukromé sbírky jsme si na jeden večer vypůjčili dvoumístný roadster Škoda Sport – typ 966. Tento kouzelný řadový čtyřválec s výkonem 51 kW, což je asi 70 koní, nám zapůjčil sám renovátor vozu Michal Velebný, který si u nás udělal zastávku při cestě na již tradiční výstavu veteránů Brno Revival.
Umíte si představit, jak by mohla vypadat auta budoucnosti? My si troufáme říct, že ano, a to díky další spolupráci s nastupující mladou generací, která bude utvářet design automobilů v příštích letech. Představujeme vám studentský projekt s názvem M.Y.C.O. CAR, který ve své diplomové práci předvedla studentka Martina Fričová.
Návrh vstřikovací formy, výroba tvarových vložek nebo testování formy – to jsou pro mnohé zkušené strojaře pojmy, se kterými si velice snadno poradí. Pro studenta Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně Víta Kalodu to bylo zadání k jeho diplomové práci, v níž si vzal všechny tyto body za své cíle.
Robotický brusný nástavec se dvěma různými hrubostmi byl navržen inženýry společnosti All Axis a vyroben interně za méně než dva týdny pomocí 3D tiskárny MakerBot METHOD X z pevného a odolného materiálu ABS. Robotická bruska automatizuje časově náročné operace ručního broušení hliníku.
Marchesini Group S.p.A. je přední Italský výrobce automatických balicích strojů a zavedený dodavatel některých nejzvučnějších značek ve farmaceutickém, kosmetickém a potravinářském průmyslu. Společnost se sídlem v Pianoro (Bologna) v Itálii se může chlubit sítí 12 výrobních závodů v Itálii.
Jak sám název napovídá, design interního ambientního svítidla Lemons studentky Univerzity Tomáše Bati Lucie Kántorové je inspirován citrusy. Jeho jedinečný tvar je náročný na výrobu, proto Lucie zvolila možnost zhotovení modelu pomocí 3D tisku. A v MCAE Systems byly „po ruce“ hned dvě vhodné technologie - FDM a PolyJet.
Prototypování spotřebního zboží často vyžaduje rovnováhu mezi počtem iterací prototypu a kvalitou zhotovení každé iterace v daném čase. Tento proces obvykle návrháře omezuje a příprava několika iterací návrhu je pak drahá a časově náročná, to však změnil příchod technologie PolyJet.
3D tisk se dnes uplatňuje de facto ve všech odvětvích – od strojírenství a elektrotechniky přes plastikářský a spotřební průmysl až po zdravotnictví a umění. Výjimkou proto není ani architektura či obecně stavebnictví, o němž se v souvislosti s 3D tiskem zejména v poslední době hodně mluví.
Společný projekt MCAE Systems a Team Projekt Spielberg prototypu sání motoru závodního letadla Zivko Aeronautics Edge 540 V3. 3D tisk z materiálu ULTEM 1010 odolává teplotám až 216 °C a využívá k testování nově vyvinutých dílů před finální výrobou z kompozitních materiálů.
90% zredukování počtu součástí znamená, že místo toho, aby výměna koncového nástroje na robotickém rameni trvala 50 minut, zvládneme to nyní za 2 minuty. Dopad, který to má na snížení prostojů výrobní linky, je neocenitelný. Profesionální 3D tiskárna Stratasys F370 výrazně snížila firemní náklady.
Tým Formule Student TU Brno racing je znám již řadu let. Studenti se podílejí na vývoji a výrobě monopostu pro tuto kategorii, aby s ním změřili své síly v prestižní, mezinárodní soutěži technických univerzit. Jsme proto rádi, že za těch několik let se skoro v každém monopostu vyskytuje díl z  3D tiskáren od MCAE Systems.
Vďaka takmer neobmedzeným možnostiam výroby tvarovo zložitých dielov si aditívna výroba našla svoje uplatnenie aj v biomedicínskom inžinierstve. Katedra biomedicínskeho inžinierstva a merania na Strojníckej fakulte na Technickej univerzite v Košiciach má s využitím aditívnej výroby bohaté skúsenosti.
Společnost Eden Europe je jedním z nejmodernějších výrobců regálových systémů a in-store vybavení pro obchodní řetězce z celé Evropy. Nabídka jejich produktů zahrnuje běžné regálové systémy, ale také speciální prvky, či inovativní řešení, která umožňují zákazníkům řešit každodenní problémy v jejich provozu.
Společnost ŽALUZIE NEVA s.r.o. se pyšní tím, že již od roku 1997 je ryze česká a má v plánu českou i zůstat. Od samotného založení podnik pomalu dospěl – přes nákup několika válcovacích tratí až po přístavbu druhé výrobní haly o ploše 8 000 m2 s vlastní práškovou lakovnou se dnes řadí mezi jedničky na evropském trhu.
Již dlouhá léta pracují protetici na tom, aby umělé oči, které slouží jako náhrady při zrakových postiženích, vypadaly co nejrealističtěji. Strojně vyráběné oční náhrady jsou stále velkou výzvou. Zrakově postižený student VUT v Brně, Ondřej Vocílka, letos přišel s revolučním nápadem vyrobit oční protézu pomocí 3D tisku.
Lídr v oblasti vojenské techniky nebo číslo jedna v Česku – tak se prezentuje firma EXCALIBUR ARMY, která nás oslovila ohledně spolupráce při výrobě nového bojového vozidla. Potřebovala totiž v krátkém čase vyřešit realizaci svého návrhu přední masky vozidla Patriot II, které veřejnosti představila během Dnů NATO.
Model vozu s poloautonomním řízením je koncipován jako elektromobil s bateriemi umístěnými v podlaze, motor se nachází v kolech. Návrh vytvořil student Michal Hladík jako diplomovou práci na Západočeské univerzitě v Plzni.
To, že MCAE Systems fandí studentům a dlouhodobě spolupracuje s mnoha univerzitami a školami, není žádnou novinkou. Rádi podporujeme zájem studentů o 3D technologie a podílíme se na nejrůznějších studentských projektech. Všestrannou spolupráci prohlubujeme zejména s VUT v Brně.
Tým nadšených studentů z Vysoké školy báňské Technické univerzity v Ostravě vyvíjí průzkumný robotický rover, který bude schopný splnit připravené úkoly, které simulují mise na povrchu Marsu nebo Měsíce.
S týmem TU Brno Racing, který na VUT v Brně každoročně vyvíjí a staví svou vlastní studentskou formuli pro mezinárodní soutěž Formule Student, spolupracujeme již několikátou sezónu. Naše úzké partnerství trvá již od roku 2013 a členové týmu vědí, že se na nás můžou spolehnout, i když se každým rokem jeho složení mění.
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze je nejen místem předávání znalostí potřebných pro budoucí profesi, ale i jedinečným prostředím pro výzkum a inovaci. Nové technologie přeměňují svět a do popředí se dostává experimentování, testování, prototypování a vývoj.
Nelehký úkol vytvořit model zamýšlené dostavby Masarykovy věže dostali studenti Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích. Projekt se skládal ze zaměření stávající stavby, úpravy 3D dat, zhotovení výkresu dostavované části a následného vymodelování 3D modelu.
Technologie z MCAE Systems opět pomohly vytvořit umělecké dílo. Belvedere Torso, mramorový fragment trupu a horní části nohou nahé mužské postavy sedící na skále, který je umístěn ve Vatikánských muzeích, se dočkal dalšího pokusu o rekonstrukci.
Do hukvaldské obory na Frýdecko-Místecku se vrátila liška Bystrouška. Socha byla v květnu loňského roku ukradena ze svého místa na jednom z bludných kamenů dosud neznámým zlodějem. Pro vytvoření nové sochy lišky Bystroušky vybrali zástupci Ostravsko-opavské diecéze sochaře Adama Krhánka.

3D tisk z kovů

V roce 1980 si mladý nadšenec jménem Tomme pořídil Chevrolet Impala z roku 1966 – poté, co byl vůz silně poškozen požárem, Tomme byl však odhodlaný ho zrenovovat. Na voze bylo třeba provést řadu úprav, aby byl opět schopen jízdy, ale během času a s velkou Tommeho péčí se vůz začal pomalu podobat původnímu modelu.
Využití 3D tisku v obranném průmyslu není dnes žádnou novinkou. Obecně se aditivní výroba používá všude, kde je potenciál pro inovativní a rychlou výrobu. Přesvědčila se o tom i společnost Czech Small Arms, výrobce střelných zbraní, která využila našich služeb 3D tisku z kovů.
Společnost Aura – engineering Hranice rozšířila své portfolio o dvě řešení z MCAE Systems – 3D tiskárnu Stratasys F170, kterou jsme do firmy dodali v roce 2019 – a využívání služeb 3D tisku z kovů na zařízení XM200C od společnosti Xact Metal, které máme interně k dispozici.
Technologie 3D tisku z kovů se dnes běžně využívá pro výrobu nejrůznějších koncových dílů či prototypů. Mezi přednosti této technologie, která umožňuje vytisknout i výrobky, které byste jinou technologií nevytvořili, patří vysoká přesnost tisku, rychlost procesu i pevné a odolné výtisky.
KSK Precise Motion, strojírenská společnost z Kuřimi, vyrábí kuličkové šrouby a jiné přesné komponenty, které dodává téměř do celého světa již 50 let. 120 zaměstnanců se věnuje výrobě kuličkových šroubů, které se využívají v celé řadě průmyslových oblastí, jako například obráběcí stroje a vstřikolisy, a také v automatizaci či energetice.
Strojírenská firma Balák stroje Tišnov s.r.o. se již od roku 2001 zabývá konstrukcí a výrobou speciálních obráběcích strojů a zařízení, které jsou projektovány podle poptávek zákazníků z oblasti strojírenského, stavebního i potravinářského průmyslu.

Postprocessing

logo Daimler autobusy
3D tisk představuje pro oblast automobilového průmyslu skvělou příležitost výrazně zmírnit narušení dodavatelského řetězce a nahradit tak vysoké náklady i dlouhé dodací lhůty udržitelným a ekonomickým řešením.

CAD/CAM

Oslovila nás společnost Nástrojárna Vinkler s žádostí o rekonstrukci CAD modelu zlomené vložky formy pro vstřikování plastů. Oblastí její výroby jsou především střižné nástroje a formy pro vstřikování plastů. A právě jednu součást takovéto formy jsme rekonstruovali.
Automatizovaný proces je pro spoustu společností příležitostí, jak uspořit především čas a lidskou práci. MCAE Systems již několik let dodává firmám robotická pracoviště na míru. Právě z důvodu zefektivnění celého procesu nás oslovila společnost TIBA BETON CZ, s.r.o.
Hlavním cílem společnosti FORM s.r.o. pro pořízení technologií od nás bylo automatizovat výrobu, snížit zmetkovitost a celkově zvýšit efektivnost firmy. Proto oslovili naši společnost MCAE Systems, abychom pro ně připravili robotické pracoviště. 
Když nás pan Marek Maurer, CEO společnosti oslovil, netušili jsme, že budeme dodávat kompletní řešení od softwaru až po 3D tiskárnu. R&M tyto technologie využívala jen okrajově. Chtěli rozšířit vybavení a doplnit tak prázdný prostor, kde viděli potenciál.
Propojení 3D tisku a umění je dnes zcela běžné. Další výjimečný projekt, byla diplomová práce studentky Martiny Zarchlové z fakulty architektury na ČVUT v Praze. Martina navrhla obal na hudební nástroj – saxofon. Úpravu dat modelu obstarali naši specialisté a 3D tiskárna vytiskla funkční obal na saxofon.
Reverzní inženýrství je velmi často přímo napojeno na výstupy z 3D skenování. Proto MCAE Systems nabízí kompletní řešení, které našim zákazníkům ušetří čas i peníze. Naši zkušení specialisté mají přehled o tom, jak zakázky splnit efektivně, aby byl zákazník spokojený a mohl se získanými daty dále pracovat.
Reverzní inženýrství je jednou z našich služeb nabízených na míru. Naše ucelené řešení spojuje 3D skenování a následné vytvoření CAD modelu v profesionálním CAD/CAM softwaru Tebis.
S týmem TU BRNO RACING při VUT v Brně spolupracujeme již od stavby studentské formule s názvem Dragon 2. Poskytujeme studentům jak technickou podporu, tak využití našich špičkových technologií. Na přípravě posledních dvou vozů, Dragon X a Dragon eD1, jsme s týmem budoucích strojařů začali pracovat již na jaře roku 2020.
Z mladoboleslavské soukromé sbírky jsme si na jeden večer vypůjčili dvoumístný roadster Škoda Sport – typ 966. Tento kouzelný řadový čtyřválec s výkonem 51 kW, což je asi 70 koní, nám zapůjčil sám renovátor vozu Michal Velebný, který si u nás udělal zastávku při cestě na již tradiční výstavu veteránů Brno Revival.
Americký start-up WheelTug za svou dobu působení na trhu dokázal, že se nebojí inovací. Během krátké doby si vybudoval renomé v leteckém průmyslu, takže jsme byli rádi, když se na nás WheelTug obrátil, abychom pro něj zajistili skenování a reverzní inženýrství.
S výrobky společnosti S.O.S. – DEKORACE, s.r.o. se můžete setkat velmi často. Od jejího založení uplynulo přes dvacet let a zkratka SOS neměla znamenat volání o pomoc, nýbrž jde o iniciály jejích zakladatelů. Během dvou let od samotného založení, firma otevřela pobočku na Slovensku a nyní i v Rusku.
Tým Formule Student TU Brno racing je znám již řadu let. Studenti se podílejí na vývoji a výrobě monopostu pro tuto kategorii, aby s ním změřili své síly v prestižní, mezinárodní soutěži technických univerzit. Jsme proto rádi, že za těch několik let se skoro v každém monopostu vyskytuje díl z  3D tiskáren od MCAE Systems.
3D digitální technologie a automobilový průmysl k sobě neodmyslitelně patří již několik desetiletí. Prostorová data získaná z 3D optického měření jsou neocenitelným nástrojem pro kontrolu kvality či reverzní inženýrství, nezanedbatelná je také technologie 3D tisku, která se využívá při stavbě přípravků či prototypů.

Reverse Engineering

Oslovila nás společnost Nástrojárna Vinkler s žádostí o rekonstrukci CAD modelu zlomené vložky formy pro vstřikování plastů. Oblastí její výroby jsou především střižné nástroje a formy pro vstřikování plastů. A právě jednu součást takovéto formy jsme rekonstruovali.
Propojení 3D tisku a umění je dnes zcela běžné. Další výjimečný projekt, byla diplomová práce studentky Martiny Zarchlové z fakulty architektury na ČVUT v Praze. Martina navrhla obal na hudební nástroj – saxofon. Úpravu dat modelu obstarali naši specialisté a 3D tiskárna vytiskla funkční obal na saxofon.
Reverzní inženýrství je velmi často přímo napojeno na výstupy z 3D skenování. Proto MCAE Systems nabízí kompletní řešení, které našim zákazníkům ušetří čas i peníze. Naši zkušení specialisté mají přehled o tom, jak zakázky splnit efektivně, aby byl zákazník spokojený a mohl se získanými daty dále pracovat.
Reverzní inženýrství je jednou z našich služeb nabízených na míru. Naše ucelené řešení spojuje 3D skenování a následné vytvoření CAD modelu v profesionálním CAD/CAM softwaru Tebis.
Z mladoboleslavské soukromé sbírky jsme si na jeden večer vypůjčili dvoumístný roadster Škoda Sport – typ 966. Tento kouzelný řadový čtyřválec s výkonem 51 kW, což je asi 70 koní, nám zapůjčil sám renovátor vozu Michal Velebný, který si u nás udělal zastávku při cestě na již tradiční výstavu veteránů Brno Revival.
Americký start-up WheelTug za svou dobu působení na trhu dokázal, že se nebojí inovací. Během krátké doby si vybudoval renomé v leteckém průmyslu, takže jsme byli rádi, když se na nás WheelTug obrátil, abychom pro něj zajistili skenování a reverzní inženýrství.
3D digitální technologie a automobilový průmysl k sobě neodmyslitelně patří již několik desetiletí. Prostorová data získaná z 3D optického měření jsou neocenitelným nástrojem pro kontrolu kvality či reverzní inženýrství, nezanedbatelná je také technologie 3D tisku, která se využívá při stavbě přípravků či prototypů.