Search
Close this search box.

Realistický model ambientního svítidla Lemons

Jak sám název napovídá, design interního ambientního svítidla Lemons studentky Univerzity Tomáše Bati Lucie Kántorové je inspirován citrusy. Jeho jedinečný tvar je náročný na výrobu, proto Lucie zvolila možnost zhotovení modelu pomocí 3D tisku. A v MCAE Systems byly „po ruce“ hned dvě vhodné technologie – FDM a PolyJet.

Inspirace

Lucie se nechala inspirovat přírodou, přesněji řečeno ovocem. Jejím cílem bylo vytvořit přitažlivý a jedinečný produkt reflektující ovoce nejen jako zdroj potravy. Design měl zůstat surový, jako pravé ovoce, s využitím dužiny pro zajímavý světelný efekt.

Dvě technologie, dva materiály

Hlavním požadavkem na výrobu byl hladký povrch modelu bez viditelných jednotlivých vrstev 3D tisku. Vzhledem k tomu, že se model svítidla skládá ze dvou částí – horní část je neprůsvitná a obsahuje světelný zdroj, zatímco spodní je průsvitná a rozčleněná lopatkami tak, aby vytvářela požadovaný světelný efekt – využili jsme dvě technologie 3D tisku, kterými disponujeme. Vytvořili jsme dvě barevné varianty dílů pro sestavení modelu a finální rozhodnutí nechali na Lucii.

Zhotovení modelu

Tisk dvou neprůsvitných částí probíhal na profesionální 3D tiskárně Fortus 450mc technologií FDM.  Tyto části – v bílé a žluté barvě – byly vyrobeny z termoplastu ASA, což je materiál s velkou mechanickou pevností a UV stabilitou. Tisk trval necelých 8 hodin při výšce vrstvy 0,17 mm. Výhodou tisku na této tiskárně také bylo použití rozpustných podpor, protože díky nim nedochází k mechanickému poškození dílu při čištění.

Průsvitné části modelu se stavěly na multimateriálové 3D tiskárně Stratasys J750 technologií PolyJet. Tato 3D tiskárna, určená přímo pro designéry a jejich nápady, nabízí mnoho materiálových vlastností, od tuhých po pružné nebo od neprůhledných po průhledné. Díly tak mohou zahrnovat širokou škálu barev, materiálů a materiálových vlastností na jednom jediném dílu. Potřebné dva díly pro sestavení svítidla, opět bílé a žluté barvy, byly vytištěny z materiálu VeroClear – ten je, jak název naznačuje, čirý a průsvitný, a VeroYellowV, který je průsvitný se zářivě žlutým zabarvením. Tento tisk trval 15 hodin, při vrstvení 0,028 mm.

Využití

Funkční interiérové osvětlení Lemons je možné využít i jako designový prvek. Má variabilní možnosti, díky textilnímu kabelu ho lze umístit buď jako stolní nebo závěsné svítidlo. Při větších sestavách vytvoří rozsáhlou světelnou kompozici.