Search
Close this search box.

Inovace v módním průmyslu? Ano, 3D tiskárna vytiskla botu

Do návrhů a výroby oblečení i obuvi se dnes zapojují nejmodernější technologie. Když přišel pan Michael Horký, který pro své podnikání používá značku „Horký boty“, přesně věděl, co chce. Měl jasnou vizi, jen bylo potřeba ji zrealizovat a zhmotnit jeho představu. Připravoval model designové obuvi, kterou chtěl prezentovat na online veletrhu Czechia fashion week, který se celý samozřejmě točí kolem módy a designu. 

Značka Horký boty vznikla v roce 2019 a stojí na poctivé ruční práci ševce, pana Michaela. Jeho ručně vytvořená obuv plně respektuje nejen chodidla, ale i osobnost zákazníka. Vztah k ručně šité obuvi měl již od dětství, s tímto řemeslem začal dědeček pana Michaela a od té doby nebyla tradice přerušena. Jak sám říká: „Výrobu bot mám zakotvenou v DNA“.

3D tisk v módě i obuvi není novinkou

V předchozích letech proběhlo několik experimentů, kdy 3D tiskárna vytiskla šaty či části bot. Dnes už je 3D tisk v této oblasti trochu umírněnější, ale za to praktičtější. V obuvnictví se již běžně tisknou, kopyta různých velikostí. 3D tisk je výrazně rychlejší než klasická výroba, ta běžně trvá i týden. Tisk vymodelovaného kopyta může být hotový během noci.

Designéři se obracejí k 3D tisku v případě, že potřebují vyrobit speciální model nebo limitovanou edici a tak tomu bylo i v případě Horkých bot. Pan Horký přišel s nápadem vytištěného podpatku dámské lodičky. Nejprve jsme naskenovali kopyto se svrškem lodičky skenerem GOM. Skenování svršku nám umožnilo dokonale navázat návrh podpatku na skutečný tvar lodičky. Poté naši technici vytvořili několik návrhů v softwaru Tebis. Návrhy s panem Michaelem konzultovali a upravili s našimi specialisty na 3D tisk a ti připravili data pro tisk. Podpatek boty se tisknul na profesionální 3D tiskárně Stratasys J850 Prime. Vyrábět tuto strukturu klasicky, například frézováním, by bylo náročné a zdlouhavé, ovšem s technologií PolyJet byl výtisk hotový za pár hodin. Jako poslední krok následovala povrchová úprava. Konečné dotvoření už si provedl pan Horký sám.

Věříme, že se vytištěný podpatek na 3D tiskárně povedl, je sympatické, že i taková malá firma, je schopna využít moderní technologie, ke zlepšení služeb klientům. Přejeme značce Horký boty, mnoho spokojených zákazníků, snad jsme k tomu malým dílem přispěli i my.