Search
Close this search box.

Společnost Thinkable Studio poodhaluje proces transformace designu využitím plně barevné 3D tiskárny Stratasys J55

Použití kancelářské 3D tiskárny Stratasys J55 zkrátí průměrnou dobu výroby dokonale realistických modelů ze dvou týdnů na jeden den a uspoří až 75 % nákladů.

V roce 2021 uvedla společnost Stratasys na trh první plně barevnou 3D tiskárnu svého druhu vhodnou do kanceláře – Stratasys J55™. Tato 3D tiskárna se stala hitem designérských studií a kanceláří po celém světě, včetně německé agentury pro produktový design Thinkable Studio, která vám nyní představuje, jaký dopad má tato technologie na interní proces navrhování.

Společnost Thinkable Studio se sídlem v jihozápadním Německu vyvíjí nové produkty pro mezinárodní podniky v oblasti spotřebního zboží, průmyslových technologií a zdravotnictví. Srdcem firmy je její zakladatel Jörg Schlieffers, který se může pochlubit více než 25letými znalostmi produktového designu a zkušenostmi s 3D tiskem. Plné využití funkcí CMF (barva, materiál, povrch) prostřednictvím 3D tiskárny Stratasys J55 umožňuje agentuře vyrábět prototypy s bezkonkurenční realistickou věrností.

"Díky J55 jsme zkrátili čas potřebný k vytvoření věrně realistických modelů ze dvou týdnů na jeden nebo dva dny a snížili naše náklady až o 75 %."

Software KeyShot 10 umožňuje snadnou integraci CMF dat pro digitální soubory

“J55 nás okamžitě zaujala,” vysvětluje Schlieffers. “Po zkušenostech s technologiemi 3D tisku z jednoho materiálu jsem věděl, že přesně tuhle 3D tiskárnu potřebujeme k tomu, abychom posunuli náš proces navrhování výrobků na vyšší úroveň. V porovnání s tradičními metodami jsme nyní schopni představit CMF modely v procesu návrhu mnohem dříve a vyrábět naprosto věrné prototypy, které jsou v podstatě totožné s finálním výrobkem. Zákazníci jsou ohromeni přesností modelů, které dokážeme vytvořit, takže se pro nás tato technologie PolyJet stala naprostou nutností při koncepčním designu a ověřování návrhu.”

J55 disponuje jedinečnou metodou 3D tisku na rotující podložku, která kombinuje tisk ve vysokém rozlišení s vynikajícím poměrem plochy na tiskovou podložku pro kancelářské prostředí. 

Designéři společnosti Thinkable Studio jsou schopni vytvořit prototypy složené z pěti různých materiálů v téměř 500 000 barevných odstínech, včetně využití barev ze vzorníku PANTONE®, to vše v jediné tiskové úloze. Tyto výhody firma demonstrovala na nedávném projektu, který představuje velmi složitý návrh cyklistické přilby s integrovanou technologií rozšířené reality. Koncepce designu zahrnuje nejsložitější technologii rozšířené reality v cyklistické přilbě a průhledném hledí, a také světelné indikátory i výrazné textury. Použitím 3D tiskárny J55 a materiálu VeroClear™ se týmu podařilo vytisknout realistické průhledné hledí s integrovaným LED osvětlením.

Podle Schliefferse by bez této technologie 3D tisku nikdy nebyli schopni transformovat 3D model tak, aby vypadal jako zamýšlený designérský návrh.

Zjednodušení pracovního postupu při návrhu designu

3D tiskárna J55 ve společnosti Thinkable Studio také kromě dokonale realistických 3D tištěných modelů výrazně zjednodušila pracovní postup při návrhu prototypů a přinesla velmi vítanou efektivitu v procesech modelování. Integrace 3D renderovacího softwaru KeyShot® 10 s J55 umožňuje designérům Thinkable Studio snadno vkládat přes formát 3MF informace do digitálního souboru, který je následně zpracován v softwaru GrabCAD Print a odeslán do 3D tiskárny.

 „Výsledky, kterých dosahujeme pomocí softwaru KeyShot, jsou fantastické,“ pokračuje Schlieffers. „Umožňuje nám jednoduše aplikovat textury na naše návrhy a obecně výrazně urychluje náš proces navrhování. Pokud jde o software samotný, je nesrovnatelně lepší než cokoli, co jsem předtím vyzkoušel.“ 

Zavedení interní tvorby modelů ve společnosti Thinkable Studio také vede k výraznému snížení nákladů a úspoře času – jak pro agenturu, tak pro její klienty. „Při normálním procesu by to znamenalo poslat naše data modelářům v Severní Americe nebo Asii, což by představovalo nemalé časové zpoždění a růst nákladů,“ vysvětluje Schlieffers. „Tento proces nás navíc zavazoval sdílet důvěrné soubory návrhu produktu s externími dodavateli.

„S J55 jsme zkrátili čas potřebný k vytvoření naprosto věrně vypadajících modelů ze dvou týdnů na jeden nebo dva dny a snížili naše náklady až o 75 %,“ pokračuje Schlieffers. „Jsou to výjimečné úspory, které mají velký vliv na výkonnost našeho podnikání a rychlost, s jakou dokážeme uspokojit potřeby klientů. A protože vše probíhá interně – od návrhu po 3D tisk – jsme nyní schopni stoprocentně zajistit bezpečnost dat našich klientů.“

Výhledovým cílem společnosti Thinkable Studio je využití možností 3D tiskárny Stratasys J55 k nabízení služeb v nových průmyslových oblastech, jako je například návrh nábytku. Nedávno tým navrhl a vytiskl zmenšený model židle, který věrně napodoboval různé textury dřeva a kůže konečného produktu. Tým se také stále více zaměřuje na potřeby klientů v sektoru zdravotnictví a využívá 3D tiskárnu k optimalizaci tvaru a funkce nových lékařských produktů před klinickými testy.

Viceprezidentka společnosti Stratasys Zehavit Reisin, která vede oddělení materiálů a designu společnosti pro Evropu a Asii, řekla: „Thinkable Studio je zářným příkladem použití plně barevného, multimateriálového 3D tisku v oblasti produktového designu a následného zlepšení procesu prototypování a výroby dokonalejších produktů pro své zákazníky. Naše 3D tiskárna J55 poprvé nabízí všechny tyto možnosti v kompaktním, kancelářském provedení, což dokazuje silný zájem designérských studií po celém světě od uvedení 3D tiskárny na trh. Neustálým vývojem hardwaru i softwaru se snažíme zajistit našim zákazníkům trvalou efektivitu napříč celým pracovním postupem návrhu produktu.“

Model cyklistické přilby včetně komplexní technologie rozšířené reality v průhledném hledí, kontrolních světel a výrazných designových textur – vytištěno na 3D tiskárně Stratasys J55