Search
Close this search box.

3D tiskárna Stratasys Origin One vyrábí koncové díly pro letecký průmysl

Společnost TE Connectivity, světový lídr v produkci konektorů a senzorů, vyrábí 192 miliard dílů ročně pro své globální zákazníky. Každý zákazník má své specifické požadavky a TE Connectivity zajišťuje, aby včasný návrh výrobku i výrobní náklady umožnily přijatelnou návratnost investic.

3D tiskárna v TE Connectivity

Celosvětovým trendem je stále rostoucí tlak na urychlení vývojového cyklu výrobků. Když chtěla společnost TE Connectivity vyřešit požadavky zákazníků na rychlý proces návrhu při výrobě konektorů a příslušenství, začalo usilovné hledání optimálního řešení pomocí 3D tisku s vyhovujícími materiály. Společnost TE Connectivity, která 3D tisk integrovala do svého výrobního procesu už v jeho počátcích, testovala od roku 2018 beta verzi modelu 3D tiskárny Origin One. Skupina zabývající se aditivní výrobou již od začátku viděla potenciál této technologie, umožňující rychlou změnu návrhu a nabídku materiálů, které se dobře osvědčily v náročných podmínkách.

„Společnost Stratasys byla skvělým partnerem, který nám pomohl optimalizovat přesnost a opakovatelnost 3D tisku konektorů vyžadujících přesnost +/- 50 mikronů a ukázala nám možnosti využití aditivní výroby k produkci dílů v objemech desítek tisíc kusů.“ 

Mark Savage, Senior Manager,
Aditivní výroba v TE Connectivity

Stratasys Origin One produkuje koncové díly, které odolávají nejnáročnějším provozním podmínkám

3D tiskárna v TE ConnectivityVýzva: univerzální řešení neexistuje

Na společnost TE Connectivity se obrátil stávající zákazník z leteckého průmyslu s požadavkem, který si nechtěla nechat ujít: konektory a držáky pro vrtulník. Chybějící součást, která byla nutná pro řešení kabeláže v konečném výrobku, byl dosud nikdy nenavržený a nikým nevyrobený držák na míru. Nastavený časový harmonogram a požadavky na držák výrobní kvality znamenalo, že tradiční vývojové lhůty a výrobní metody byly pro společnost TE Connectivity i jejího zákazníka nevyhovující.

Další překážka: materiály vhodné pro letecký průmysl

Dalším faktorem byl samozřejmě výběr materiálu. Aditivní technologie na bázi technologie FDM by mohla zajistit požadované mechanické vlastnosti, jako je vysoká tepelná odolnost a nehořlavost, ale nebyla by schopna splnit jiné požadavky: konkrétně přesnost +/- 0,002 palce (+/- 50 μm). Tyto tradiční technologie proto nebyly vhodné.

Společnost TE Connectivity potřebovala řešení 3D tisku, které by dokázalo zpracovávat materiály pro letecký průmysl přesně, konzistentně a rychle. Tyto požadavky splňovala pouze 3D tiskárna Stratasys Origin One s technologií Stratasys Programmable PhotoPolymerization P3™ (programovatelná fotopolymerizace).

Závěrečná zkouška: ověření v provozu 

Jako světový lídr ve výrobě konektorů a příslušenství z vysoce výkonných materiálů požadovala společnost TE Connectivity vysokou přesnost a opakovatelnost napříč systémy ve výrobní lince bez výpadků, a to vše při zachování rychlosti vyšší než 10 dílů za hodinu, aby byla zajištěna škálovatelná výroba. Závěrečná fáze spolupráce s výrobcem vrtulníků vyžadovala, aby díly prošly standardními průmyslovými zkouškami letové způsobilosti a zkouškami vlivu na životní prostředí, aby se zajistilo, že díl neselže při různých provozních podmínkách.

3D tiskárna v TE Connectivity

Škálovatelná a zisková výroba dílů

Spoluprací se společnostmi Stratasys a Henkel dokázala TE Connectivity pomocí 3D tiskárny Origin One splnit náročné požadavky svého zákazníka. Silné partnerství společnosti Stratasys se společností Henkel Loctite zajistilo, že byl k dispozici správný materiál pro tuto úlohu; nehořlavý fotopolymer schopný tisknout s přesností potřebnou pro tak malé díly. Společnost TE Connectivity tak mohla vytisknout tisíce konektorů pro několik klientů, včetně vůbec prvního 3D tištěného výrobního produktu TE pro letecký průmysl, držáku konektorů řady 369, který je klíčový pro zajištění toho, aby konektory uvnitř letadla zůstaly správně a bezpečně spárovány. 

„Dnes jsme svědky souhry hardwaru, softwaru a materiálů od společnosti Stratasys, díky které se produkce koncových dílů na úrovni sériové výroby stává realitou. Věříme, že to dělá z TE Connectivity agilnějšího a nákladově efektivnějšího partnera pro mnoho světových předních světových výrobců – od automobilového až po letecký či spotřební průmysl. Spolu se snažíme budovat propojenější budoucnost.“

Mark Savage, Senior Manager
Aditivní výroba v TE Connectivity

Více informací o 3D tiskárně Origin One se dozvíte na produktové stránce – Origin One.