Search
Close this search box.

Robot KUKA KR 210 jako nástroj pro výrobu dekorací

S výrobky společnosti S.O.S. – DEKORACE, s.r.o. se můžete setkat velmi často. Od jejího založení uplynulo přes dvacet let a zkratka SOS neměla znamenat volání o pomoc, nýbrž jde o iniciály jejích zakladatelů. Během dvou let od samotného založení, firma otevřela pobočku na Slovensku a nyní i v Rusku, kde je poptávka společně s Francii největší. Produkty ze společnosti S.O.S. – DEKORACE, s.r.o., našli cestu i do zemí jako je Rakousko, Německo, Španělsko nebo Monako.

Zaměstnanců, kteří tvoří celkový vizuál a design, je kolem 50. Každý rok před příchodem Vánoc ale roste počet poptávek natolik, že firma svoji kapacitu rozšiřuje až na 150 zaměstnanců, se kterými uskuteční před 300 vánočních projektů. Jejich výroba se nezaměřuje jen na dekorování vánočního období – poptávky realizují i pro zábavní parky, zoologické zahrady, města a obce, reklamní agentury nebo filmové produkce.

I proto se v roce 2013 rozhodli poohlédnout se po nových technologiích, které by jim zefektivnily práci a zkrátily čas výroby. Důležitým faktorem byla hlavně potřeba přesných kopií dekorací a figur, které musí mít důsledně provedené proporce a při opakovaných sériích je třeba udržet jednotnost bez nežádoucích odchylek. Další důležitý aspekt byl také ten, že ne vždy se může čekat na ruční práci sochaře, kde navíc není jistý přesný výsledek tvaru. Především pak šlo o zrychlení výroby.

Robot KUKA pro obránění dekorací

Před samotným nákupem zařízení zvažovala firma i jiné konkurenční společnosti, ale MCAE Systems přinesla celkové skvěle připravené řešení, zahrnující také software Tebis. MCAE Systems tak pomohla vyřešit kompletní problematiku, protože jsme zvládli poskytnout nejširší portfolio technologií.

Nejvytíženější je robotické pracoviště s robotem KUKA KR 210, jenž obrábí polystyren, který slouží jako základ pro 3D dekorace. Ty se posléze povrchově upravují, případně se dovnitř umístí konstrukce pro zpevnění plochy. Robotické pracoviště, čerpající výrobní data z výkonného softwaru Tebis, který plně vyhovuje potřebám SOS Dekorací i pro obrábění velkoobjemových dat a modelů. Pracuje v 7 osách a rameno má na posledním prvku vřeteno, které nese příslušný rotační nástroj.

Rychlý a efektivní způsob pro designéry

Dalším řešením z naší nabídky, které našlo uplatnění u SOS Dekorací, je modelovací zařízení Freeform Modling Plus, jež nabízí rychlý a efektivní způsob, jak mohou designéři a modeláři vytvořit nebo upravit originální modely. Ty pak mohou sloužit pro rychlou výrobu prototypů nebo frézování.

Společnost je ráda, že si rozšířila portfolio o tyto 3D technologie, protože bylo dosaženo výrazného zrychlení výroby v porovnání s ruční sochařskou prací. Velkou výhodou je pak především to, že je zde možnost vyrobit velký počet identických tvarů s minimální odchylkou. Zároveň však dodává, že právě rozšíření výbavy o 3D technologie firmě pomohlo s reklamou, protože tyto inovace zákazníky lákají.