Search
Close this search box.

Sofistikované kontrolní mechanismy v závodech Robert Bosch

Více než 125 let je jméno „Bosch“ spojeno s inovativními technologiemi a průkopnickými vynálezy, které tvořily historii. Společnost Bosch má zastoupení po celém světě a působí v širokém spektru oblastí. Za dobu své přítomnosti na českém trhu si Bosch v zahraničí vybudoval nezaměnitelnou image významného výrobce a investora. Jsme hrdí, že jsme právě do společnosti Bosch mohli dodat naše sofistikované kontrolní mechanismy.

Výrobky Bosch se od automobilové techniky přes elektrické nářadí, domácí spotřebiče až po tepelnou a průmyslovou techniku úspěšně zabydlely nejen v českých domácnostech, ale i automobilech, servisech a průmyslových podnicích.

Po více než 20 let je výrobní závod Robert Bosch v Českých Budějovicích důležitou součástí mezinárodní sítě výrobních závodů skupiny Bosch. S ročním obratem 9 miliard korun je jedním z největších závodů společnosti Bosch v rámci divize Gasoline Systems (benzínové systémy). Z tohoto závodu koordinuje celosvětově společnost Bosch výrobní procesy a rozvojové projekty svých produktů, jako jsou nádrže a sací moduly, rychlostní pedály a mnoho dalších pokročilých technických komponentů pro automobilový průmysl.

V areálu závodu se také nachází jedno z největších vývojových a testovacích center Bosch pro automobilovou techniku mimo Německo. Toto centrum bylo založeno v roce 2005 a v současné době zaměstnává více než 400 vývojových inženýrů a techniků.

Význam závodu v Českých Budějovicích potvrzuje fakt, že i přes úsporná opatření, která byla přijata ve společnosti Robert Bosch v důsledku evropské hospodářské krize v posledních letech, byl závod investičně podpořen a bylo mu umožněno rozšířit svou plochu o dalších přibližně 9000 m2 . To mělo za následek, že byly vytvořeny nové pracovní příležitosti pro desítky techniků a inženýrů, kteří mají zájem pracovat v mezinárodním prostředí inovativní a stabilní společnosti.

Úspěchy tohoto výrobního závodu lze přičíst nejen inovacím a kreativitě jejích zaměstnanců, ale také technologiím, které jsou využívány jednotlivými odděleními, například využití 3D optického skeneru ATOS Triple Scan německé firmy GOM pro optické snímání a měření v oblasti nástrojů pro vstřikování plastů, ale i pro plastové produkty samotné. Systém dodala česká společnost MCAE Systems. Mezi výhody technologie ATOS patří rychlé generování/shromáždění informací, vysoká úroveň detailů i přesnosti dílů a možnost zaznamenání daného stavu. Informace o deformaci vstřikovaných dílů usnadňují přesnější nastavení parametrů lití, přizpůsobení konstrukce plastových dílů a ověření jejich funkčnosti. Kromě samotného měření jsou také důležité záznamy o stárnutí dílů a případné povrchové vady, které mohou indikovat vady vnitřní. Propojení se simulačním či jiným softwarem je také důležité, neboť usnadňuje opravy skutečných dílů pomocí reverzního inženýrství.

Kromě instalace ATOS Professional je ve výrobním závodě v Českých Budějovicích instalován také SW ZEISS INSPECT, který je používán na 60 počítačích. Tento software je tak rozšířený proto, že uživatelé mu, po létech používání této technologie, naprosto důvěřují. Vědí, že software poskytuje rozsáhlé portfolio informací, z nichž si mohou vybrat přesně to, co potřebují ke své práci. Kromě toho mohou těžit ze všech dalších výhod softwaru, jako je produktivita, zálohování, uživatelsky přívětivé rozhraní a bezporuchový provoz. Zaměstnanci z oblastí designu, vývoje i výroby tak mohou prohlížet, měřit a analyzovat skenované 3D modely přímo na svých počítačích. V důsledku toho šetří kapacitu pracoviště ATOS, jehož zaměstnanci se mohou více soustředit na samotné skenování a měřen.

Přínosy

3d měření mcae gom

„My, ve společnosti Robert Bosch v Českých Budějovicích víme, že dnes, vzhledem k trvalé poptávce po robustních, ale vysoce sofistikovaných produktových řešení, jsou odpovídající podpora a kontrolní mechanismy naprostou nezbytností.“

Od roku 2017 používá závod QMM také další zařízení pro přesné optické 3D měření, a sice ATOS Capsule značky GOM, dodané společností MCAE Systems. ATOS Capsule je přesné optické měřicí zařízení pro celoplošnou digitalizaci povrchové geometrie dílů. Zařízení je určené pro kontrolu kvality malých až středně velkých dílů. Typickým příkladem použití je prvotní inspekce plastových dílů. Díky velkému rozlišení kamer je schopný s vysokou přesností naměřit i velmi malé detaily. Robustní konstrukce skeneru garantuje vysokou stabilitu procesu v automatizovaných aplikacích.