Search
Close this search box.

Jak se využívá 3D tisk v zubním lékařství?

3D tisk je univerzální nástroj, který pomáhá i v zubním lékařství. A to rychle, produktivně a hlavě realisticky. Jak 3D tiskárna pomáhá na Klinice zubního lékařství v Olomouci, prozrazuje zástupkyně přednosty MUDr. Eva Sedlatá Jurásková, Ph.D.

Olomoucká stomatologie má dlouholetou historii. Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci byla založena již v roce 1946 je akreditována Oborovou radou pro stomatologii. Každý rok se zde vzdělává řada budoucích zubních lékařů, a kdo jiný by měl být iniciátorem inovací než právě studenti a jejich fakulty.

3D tiskárnu Stratasys Objet30 Dental Prime má Klinika zubního lékařství LF UP a FN Olomouc v provozu od prosince 2021 a postupně se s ní učí pracovat MUDr. Eva Sedlatá Jurásková, její kolegové i studenti. Nejčastějším využitím je příprava 3D modelů pro studijní účely a před plánovanými stomatologickými zákroky.

Nejprve se pomocí intraorálního skeneru vytvoří digitální modely zubních oblouků pacienta, popřípadě se naskenují sádrové odlitky čelistí, tak aby vznikla 3D data. Ta si následně zubní lékaři přenesou a upraví v softwaru pro 3D tisk. 3D tiskárna Objet 30 Dental model vytiskne během několika málo hodin a lékaři tak májí během krátkého času připravený model zubních oblouků potřebný pro další plánování ošetření.

Cenově dostupná 3D tiskárna pro zubní lékaře i malé zubní laboratoře

Stratasys Objet30 Dental Prime je cenově dostupná stolní 3D tiskárna specializovaná pro zubní laboratoře a kliniky, která umožňuje automatizovat vlastní výrobu modelů. Interním 3D tiskem přesných dentálních 3D modelů eliminujete ruční modelování. Klinika tak ušetří náklady na outsourcing a zefektivní pracovní postupy.

Další z hlavních výhod je, že režim tisku High-quality umožňuje tisknout aplikace vyžadující jemné detaily, jako jsou diagnostické voskové modely a modely odlitků částečných snímatelných zubních náhrad.

Jedná se zde o bezkonkurenční technologii 3D tisku PolyJet, která v ultratenkých vrstvách o tloušťce 14 mikronů nanáší tzv. fotopolymerní materiál na podložku. 

Tři dentální materiály, speciálně vyvinuté pro digitální stomatologii, umožňují tisk přesných modelů korunek a můstků:

3D tiskárna v zubním lékařství může urychlit péči

3D tisk pro zubní laboratoře a kliniky tak odstartoval nové období, kdy se stává příprava na plánované operace podstatně jednodušší. Zrychluje se i výroba stomatologických pomůcek či protetických řešení díky 3D tiskárnám. 

Zubní technici nebo dokonce sami zubní lékaři mohou ovládat a pracovat s 3D tiskárnou. Mohou tak nabízet rychlejší péči, protože již během jejich pracovní doby jsou schopni vytisknout dentální model na 3D tiskárně a rovnou si na něm naplánovat další postup léčby. Nemusí být limitovaní výrobou sádrových odlitků.

Zubní lékaři i ortodontisté mohou s pomocí 3D tiskárny vytvořit nejrůznější protetické modely s vysokou přesností v krátkém čase. Během jednoho dne můžete na stomatologické klinice vytisknout zubní protézu, můstky, chirurgické šablony, noční chrániče, neviditelná rovnátka a další.