Search
Close this search box.

Jak ve společnosti Priority Designs zjednodušili proces návrhu produktů

I když neexistuje pevně daná definice dobrého produktového designu, většina lidí ho na první pohled pozná. Úlohou produktového designéra je nastínit koncept a přivést jej k životu, aby se ujistil, že myšlenka v jeho hlavě nejen funguje, ale je také uživatelsky příjemná a esteticky atraktivní. Vytvořit správný design je obtížné, ne však pro společnost Priority Designs, která je v oblasti poradenství produktového designu dlouhodobě osvědčeným lídrem. 

Priority Designs je konzultační společnost v oblasti průmyslového designu se sídlem v Columbu ve státě Ohio. Tým spolupracuje s klienty, aby jim pomohl vytvořit „téměř vše, co potřebují,“ jak uvádí specialista na prototypy, Billy Rupe. Společnost vnímá produktový design jako proces hledání řešení problémů. Její rolí je rozeznávat pro své zákazníky příležitosti k řešení a vytvářet takové produkty, které se jednoduše vyrábí, snadno používají a prostě lépe fungují.

„Design produktu je o tom, aby byli uživatelé na prvním místě – snažíme se vytvořit něco, co jim trochu usnadní život.“ vysvětlila průmyslová designérka Emily Stokes.

Společnost Priority Designs kombinuje mezifunkční tým s moderními nástroji pro prototypování a skutečnou vášní pro design, což znamená, že je schopna pomoci klientům v každé fázi návrhu. Jedním z nástrojů pro prototypování je aditivní výroba – a nově také technologie PolyJet™ od firmy Stratasys.

Když tým získal nejnovější kancelářskou 3D tiskárnu Stratasys J55 s technologií PolyJet, bylo jasné, že se jim proces prototypování změní. Tento proces obvykle zahrnuje řadu tvůrčích nástrojů, zejména v počátečních krocích – tým se spoléhá na papírové náčrtky, digitální zobrazení a Photoshop, aby své nápady předvedl klientům.

Snadné vytváření prototypů

„Snažíme se propojit širší skupinu lidí a rychle vytvořit návrhy, které připneme na nástěnku,“ vysvětlil Ludwin Mora, hlavní průmyslový designér společnosti Priority Designs. „A všichni o nich diskutujeme. Všichni je rozebíráme. Myslím, že jednou z věcí, které dělají Priority Designs výjimečnou, je to, že každý má příležitost prezentovat svůj nápad.“

Pro klienty tým často pracuje podle přísného harmonogramu a je zvyklý během procesu návrhu reiterovat nebo se vracet, v závislosti na zpětné vazbě. Proto je důležité mít takové nástroje, které umožňují návrhářům snadno provádět změny a vytvářet nové prototypy co nejrychleji. Tým velmi dobře ví, že se nemůže spoléhat pouze na digitální návrhy, stejně důležité je také komunikovat s klientem a správně porozumět jeho záměru. 

„Někdy se můžete v CAD modelu ztratit.” řekl hlavní průmyslový designér Ryan Berger.„S CAD modelem máte možnost neomezeně pohybovat –  přibližovat ho i oddalovat, takže ztrácíte přehled o měřítku. Můžete zapomenout, že navrhujete něco, co má pasovat do ruky.“

Berger uvedl, že vytvoření fyzického modelu je zásadní i v raných fázích návrhu, aby se upevnilo propojení mezi návrhem a skutečným produktem.

A tady přichází na řadu technologie PolyJet – díky nepřebernému množství barev, multimateriálovým schopnostem a efektivnímu softwaru pro jednoduchý pracovní postup je ideálním doplňkem v procesu návrhu produktu.

Pro otestování možností 3D tiskárny Stratasys J55 a jejího softwaru přišel tým s návrhem modelu dvoudílných véčkových Bluetooth reproduktorů.

Koncept byl navržen nejprve v CAD softwaru Solidworks a poté vylepšen v softwaru KeyShot®, kde bylo možné podrobně navolit CMF (barva, materiál, povrch). Ukládáním návrhů do formátu 3MF vytváří KeyShot soubory připravené k tisku s přesnými barvami i texturami jako textilie a dřevo. Tím týmu odpadly starosti s texturováním, což znamenalo obrovskou časovou úsporu. Soubory ve formátu 3MF mohly rovnou přejít do softwaru GrabCAD Print™ a o několik hodin později mohl tým pokračovat v testování svých nápadů. 

Vytištěný model do druhého dne

Dříve by nám vytvoření takového modelu trvalo déle než týden,“ řekl Rupe. „Se softwarem KeyShot a 3D tiskárnou J55 odešlete soubor k tisku a druhý den ráno máte hotovo.”

Tento pracovní postup má výrazný dopad na to, jak bude tým přistupovat k budoucím projektům. Priority Designs používá KeyShot v celém procesu návrhu produktu – nabízí velkou knihovnu materiálů a renderování jim pomáhá prezentovat nápady klientům. Schopnost přejít z návrhu v KeyShot přímo do 3D tisku pouze v několika málo krocích šetří čas a usnadňuje tvorbu fyzických prototypů.

„K převodu z KeyShot do GrabCAD Print stačí jeden krok.“ řekl Stokes. „Je to jeden zabalený soubor, který se při importu pro 3D tisk perfektně převede. Je to bez problémů a šetří to náš čas.“

Pracovní postup J55 a GrabCAD Print šetří nejen čas, ale i peníze. Výroba klasických plně barevných multimateriálových modelů je nákladná a často vyžaduje mnoho mezikroků. Oproti tradiční výrobě 3D tisk nevyžaduje téměř žádnou aktivní práci a celý tým tak může zkrátit termíny i snížit náklady na prezentaci esteticky odpovídajícího prototypu.

„Mít plně barevný 3D model uprostřed procesu návrhu zcela mění pravidla hry.“ vysvětlila stážistka v oboru designu Alicia Koslowski. „Být schopen získat zpětnou vazbu ohledně návrhu modelu, který vypadá jako skutečný, je obrovská výhoda.“