Search
Close this search box.

Rychlý a kvalitní 3D tisk na zakázku:

Off-road Spartan EV 2.0 jezdí s námi vytištěnou přední maskou

Společnost MW Motors sídlící ve Štěnovicích u Plzně představila nový elektrický terénní vůz. Novinka se jmenuje Spartan EV 2.0. Třídveřový elektrický offroad připomíná Mercedes-Benz třídy G. Jedná se však o ryze praktický offroad do terénu, který bude sloužit jako pracovní nástroj. Vůz je homologován jako užitkové vozidlo, cílovými zákazníky jsou tedy převážně lidé pracující v lesnictví, zemědělství či v oblasti ochrany přírody.

Vozidlo je poháněno synchronním třífázovým elektromotorem s max. výkonem 130 kW a točivým momentem 1075 Nm, je kapalinou chlazený a jeho účinnost dosahuje až 96 %. Max. rychlost činí 175 km/h, je však omezena na 145 km/h. Spotřeba je 24,5 kWh/100 km. Dojezd by měl být cca 240 km.

Ve Velké Británii je toto vozidlo již k prodeji, v Evropské unii bude k dispozici od druhé poloviny roku 2024. Elektrických off-roadů mnoho není. O to víc nás těší, že jsme se podíleli na jeho vzniku.

Společnost MW Motors potřebovala opravdu rychlý a kvalitní zakázkový 3D tisk, proto se obrátila na nás. Technologii 3D tisku se věnujeme už skoro 30 let a vlastníme nejvíce druhů 3D tiskáren na trhu.

Celkově se díly tiskly po dobu 163 hodin. Důležité je, že tiskárna může pracovat v nepřetržitém provozu 24/7.

Proč zrovna 3D tisk?

Proč je zakázkový 3D tisk výhodný? Snížíte s ním své výrobní náklady, ale i čas. 3D tisk umožňuje rychlé prototypování. Lze tedy okamžitě testovat nápady a uspíšit tak celkový vývojový proces. A na rozdíl od konvenčních metod, které vyžadují vytvoření speciálních forem nebo nástrojů, není toto pro 3D tisk potřebné. Aditivní výroba představuje revoluční změnu ve způsobu, jakým výrobky vytváříme, a přináší mnoho výhod. S jeho pomocí lze vyrobit celé série i jeden díl. Na našich tiskárnách je možný tisk z plastů, pryskyřic, kovů i z kompozitních materiálů. Materiály jsou vhodné pro prototypy i funkční díly.

V tomto případě se jednalo o tisk prototypu. Společnost MW Motors si chtěla ověřit vhodnost návrhu, proto si vybrala technologii 3D tisku, která je rychlá a ekonomicky efektivní. Pro tisk byl zvolen materiál ASA, což je ideální materiál pro výrobní aplikace. Je to UV-stabilní termoplastický materiál, s barevnou konzistencí, zajišťující jednoduchou úpravu a dobrý vzhled.

Spolehlivý 3D tisk na míru

Prototyp společnosti MW Motors se skládá z šesti dílů. Vytiskli jsme je ve velkoformátové 3D tiskárně Stratasys F770, která umožňuje kvalitní, cenově dostupný, spolehlivý a snadný tisk velkých dílů. Celkově se díly tiskly po dobu 163 hodin. Důležité je, že tiskárna může pracovat v nepřetržitém provozu 24/7, její vyměnitelné zásobníky na materiál obsahují až 3 277 cm3 tiskové struny, což umožňuje až 140 h bezobslužného tisku.

Součástí tiskárny je i vestavěná kamera, která poskytuje aktualizované statické obrázky tištěného dílu. Monitorovací funkce softwaru GrabCAD Print umožňuje celý proces vzdáleně kontrolovat z mobilního zařízení.

Díly jsme vytiskli a předali během jednoho týdne. Všechny krásně sedí a jsou plně funkční.

Zapojení 3D tisku do vývoje a výroby off-roadu Spartan EV 2.0