Search
Close this search box.

Zapojení 3D tisku do vývoje a výroby nové modelové řady traktorů ZETOR

Uzavřeli jsme spolupráci se společností ZETOR, která se již sedmdesát pět let zabývá výrobou traktorů. Původně jako součást Zbrojovky Brno se ZETOR stal prvním výrobcem na světě, jenž vyvinul výrobu bezpečnostních kabin traktorů.

Brněnský výrobce traktorů ZETOR vznikl po druhé světové válce, kdy před československým průmyslem stála výzva přijít na trh s levným traktorem o nízké hmotnosti, který by umožňoval hromadnou výrobu. Již o první traktory, jež společnost vyrobila, byl velký zájem, a tak často putovaly do zahraničí. Dnes má ZETOR na svém kontě již více než milion traktorů vyvezených do více než sto třiceti zemí světa, ať už evropských, tak i amerických, asijských a afrických. Společnost se snaží nejen vyrábět spolehlivé produkty, ale také investovat do inovací, aby svým zákazníkům mohla nabízet chytrá řešení.

Společnost MCAE Systems navázala s výrobcem ZETOR spolupráci v oblasti výroby nové modelové řady traktorů. Jelikož společnost ZETOR začala vyvíjet zcela nový model, byla potřeba jednotlivé díly otestovat. Právě to bylo cílem naší spolupráce, kdy 3D tisk umožnil výrobu prototypů palubové desky a interiéru traktoru, u nichž se dala dobře otestovat jejich funkčnost.

Při výrobě prototypů palubové desky a traktorového interiéru jsme použili 3D tiskárny Stratasys F900 a F770, zejména kvůli jejich velkému stavebnímu prostoru s plně vyhřívanou tiskovou komorou.

Proč zrovna 3D tisk?

Během procesu vývoje a výroby poskytuje 3D tisk značné výhody. Návrh dílů na míru je zcela přizpůsoben vašim požadavkům, přičemž není potřeba iterovat předchozí designy. Proces designování tak může začít úplně od nuly. Vyrobené díly jsou přesné i do těch nejmenších detailů, takže je můžete snadno otestovat, aniž byste se museli obávat neodolnosti materiálů. Navíc vám aditivní výroba umožňuje rychle provést změny návrhu, pokud je z nějakého důvodu potřeba jej upravit. Využití této moderní technologie vám tak zjednoduší a zrychlí celý výrobní proces.

Při výrobě prototypů palubové desky a traktorového interiéru jsme použili 3D tiskárny Stratasys F900 a F770, zejména kvůli jejich velkému stavebnímu prostoru s plně vyhřívanou tiskovou komorou. Výroba dílů v těchto tiskárnách je spolehlivá a jednoduchá na ovládání, přičemž výhodou je také jejich dostupná cena. Výkonný výrobní systém s technologií FDM (Fused Deposition Modeling) zaručuje maximální přesnost výroby a odolnost dílů. Celá sestava 18 funkčních dílu se tiskla dohromady 459 hodin.

Univerzální materiál ASA

Výroba funkčních prototypů vyžaduje také použití vhodného materiálu. Termoplast ASA (acrylonitrile styrene acrylate) je materiál podobný ABS, ale má ještě lepší mechanické vlastnosti. Kromě toho, že se vyznačuje UV stabilitou, tepelnou odolností a chemickou odolností, nachází také univerzální využití, kromě již zmíněné výroby prototypů, při malosériové výrobě přizpůsobitelných dílů, přípravků a nástrojů. A dobré mechanické vlastnosti neubírají materiálu ani na vzhledu. Po odstranění podpůrného materiálu tak máte k dispozici estetický a funkční díl.

3D tisk na zakázku

Hlavními výhodami, které tak 3D tisk z MCAE Systems nabídl společnosti ZETOR, byly individuální přístup k celému projektu, spolehlivá výroba a kvalitní materiál s požadovanými mechanickými vlastnostmi. Výroba je navíc cenově dostupná a dostatečně rychlá na to, aby se případně mohly provést potřebné změny.

Zapojení 3D tisku do vývoje a výroby nové modelové řady traktorů ZETOR