Search
Close this search box.

3D tiskárna vytiskla funkční obal na saxofon

Propojení 3D tisku a umění je dnes zcela běžné. Další výjimečný projekt, který jsme mohli v MCAE Systems realizovat, byla diplomová práce studentky Martiny Zarchlové z fakulty architektury na ČVUT v Praze. Martina navrhla obal na hudební nástroj – saxofon. Úpravu dat modelu obstarali naši specialisté a 3D tiskárna vytiskla funkční obal na saxofon.

3D tisk funkčního pouzdra na saxofon

Jazzová hudba je studentce blízká, stejně jako celý repertoár saxofonistky Candy Dulfer, pro kterou obal tvořila a se kterou návrhy konzultovala. Před vytvořením samotného modelu se studentka inspirovala českými i zahraničními sochaři, kteří pracují s plochou a liniemi.

Návrh obalu kopíruje tvar saxofonu, který má plně funkční design, ale i vysoce estetický vzhled. Po vzoru uměleckých děl z něj vyzařuje dynamika a elegance. Tvar podtrhuje hravost linek, připodobňující ženské křivky. Celý model zakončuje madlo, které opticky celý tvar uzavírá.

Veškerá úprava dat probíhala v profesionálním softwaru Tebis, který se běžně používá například pro reverzní inženýrství nebo CNC obrábění. Specialista nejdříve musel připravit data:

„Jako první jsem vymodeloval CAD model z 3D skenu, který vznikl podle hliněného modelu. Tento proces se nazývá reverzní inženýrství. Dále jsem na modelu tzv. vyhladil plochy, vytvořil zámky a zácvaky.“ 

3D tisk jako rychlá výroba koncových produktů

3D tiskárna vytiskla funkční obal na saxofonPak už přišel na řadu 3D tisk a finální úprava formátu STL pro tisk. Toho už se chopil technolog 3D tisku a data upravil, tak, aby byl model dostatečně pevný a 3D tisk rychlý a snadný.

Obal na saxofon se tisknul z materiálu ASA a byl podélně rozdělený na dvě části. Samostatně se vytisklo ještě držadlo, které si studentka sama připevnila do modelu. 3D tisk tohoto uměleckého modelu trval jeden den na profesionální 3D tiskárně Stratasys F900. Tato 3D tiskárna patří mezi nejvýkonnější výrobní systémy s technologií FDM. Zaručuje maximální přesnost vytištěných modelů, jako tomu bylo i u obalu saxofonu. A díky svému velkému stavebnímu objemu se model mohl vytisknout jen ze dvou hlavních částí. 

Martina si model po vytištění upravila tak, aby byl plně funkční – připevnila panty pro otevírání a držadlo na uchycení. Pak celý model napatinovala na fialovou barvu, která plně sedí k funkovému stylu a ženské eleganci, jelikož se jedná o obal určený pro saxofonistku.