Tři základní otázky a odpovědi aneb využití 3D skeneru ve společnosti Van Raam
Společnost Van Raam se zabývá výrobou speciálně upravených jízdních kol pro osoby se zdravotním postižením. Všechna kola jsou kompletně navržena a vyrobena ve Varsseveldu – v jedné z nejčistších a nejprogresivnějších továren v Nizozemsku.
V moderní továrně Van Raam se jízdní kola vyrábí téměř 110 let a již více než 35 let se zaměřením na speciální potřeby. Nic se nevyrábí na sklad, každé kolo se vyrobí na objednávku samostatně. Firma se specializuje na tříkolky, skútry, kola pro invalidní vozík, tandemová kola, duo kola (tandem vedle sebe) a kola s nízkým nástupem. Každý model je k dispozici také jako elektrokolo.
Firemní politika společnosti Van Raam klade hlavní důraz na inovace – jako hlavního prostředku pro zavádění nových technologií i nejmodernějších zařízení do výrobního procesu. Aby firma zůstala stále mezi špičkami v oboru a mohla kola neustále vylepšovat, pořídila si zařízení pro plně automatizované 3D měření ATOS ScanBox se skenerem ATOS 5. Zajímá vás co je 3D skener, a proč a k čemu se ve společnosti Van Raam používá? Na tyto tři základní otázky známe odpověď. Čtěte dál a dozvíte se více!
Co je to 3D skener?
3D skener (scanner), doslovný překlad snímač, je optické zařízení umožňující převedení fyzického objektu do digitální podoby (digitálních dat) pro další využití. Je to tedy zařízení, které pořizuje 3D obraz objektu. Výsledkem je digitální trojrozměrný model v počítači.
ATOS ScanBox je kompletní zařízení pro plně automatizované 3D optické měření od společnosti GOM (nyní ZEISS), jehož hlavní součástí je vždy skener ATOS. Je to ohraničený box s velkým rotačním stolem a robotem, na kterém je upevněn 3D skener ATOS 5 (v případě firmy Van Raam).
ATOS 5 od společnosti ZEISS je optický skener s vysokým rozlišením, který dokáže velmi rychle a přesně změřit jakýkoliv objekt. Jeden z největších přínosů tohoto zařízení je jeho uplatnění ve fázi odlaďování výroby a sledování stability výrobního procesu. Po naskenování objektu je možné s 3D daty dále pracovat a model si vytisknout na 3D tiskárně.
„ATOS 5 vyniká při měření lesklých ploch, tmavých povrchů, velmi jemných struktur a hran.
Technologie ATOS, kterou skener používá, výrazně snižuje počet jednotlivých skenů
a zrychluje tak celkový proces měření“.
K čemu se ve společnosti Van Raam 3D skener používá?
Společnost Van Raam vyrábí speciálně upravená jízdní kola pro osoby se zdravotním postižením a osoby, které již nemohou jezdit na duo kole (tandem vedle sebe). Kvalita a inovace mají velký význam. S novým 3D skenerem ATOS 5 lze skenovat celá jízdní kola nebo jejich jednotlivé díly a vytvořit tak digitální kopii „skutečného“ kola. Poté lze 3D modely a návrhy, které byly realizovány předtím, než oddělení pro výzkum a vývoj kolo vyrobilo – porovnat a identifikovat možné odchylky.
Toto jsou čtyři hlavní důvody, proč firma Van Raam používá 3D skener ATOS 5 od společnosti ZEISS:
- optimalizace výrobního procesu
- kontrola kvality
- další výzkum a vývoj
- inovace
Příkladem využití je např. skenování zadního rámu kola OPair pro invalidní vozík. Na základě tohoto skenování byly upraveny svařovací přípravky pro robotické svařování tak, aby byl rám kola ještě kvalitnější, přesnější a co nejlépe vyhovující. Nicméně, je téměř nemožné dosáhnout optimálních tvarů (100% zelené barvy na barevné mapě odchylek od nominálních dat), protože trubky se vždy při procesu svařování teplem deformují.
Tímto způsobem lze optimalizovat výrobní proces a zaručit kvalitu upravených jízdních kol, protože laserové a svařovací roboty lze v případě potřeby rychle přizpůsobit na základě vyhodnocení odchylek z naskenovaných dat. A jak často se to děje? Průběžně – během výroby se pravidelně provádí náhodná
skenování a další testy.
Jak 3D skener funguje?
Základem všech zařízení ATOS ScanBox jsou 3D skenery ATOS, které poskytují celoplošné 3D souřadnice pro každé jednotlivé měření. Během 1–2 sekund je na jednom snímku nasnímáno až 16 milionů nezávislých bodů. Rotační stůl ve skenovacím prostoru automatizuje celý proces, objekt tedy nemusí být otáčen ručně.
3D skener disponuje technologií Blue Light – promítá přesné pruhy modrého světla na povrch objektu, které jsou pak zaznamenány dvěma kamerami. Úhel mezi kamerou a senzorem, a vzdálenost mezi kamerou, senzorem a objektem se používají k určení prostorových souřadnic objektu. Referenční body na rotačním stole umožňují skeneru určit rozměry objektu a snadno spojit více skenů k vytvoření jednoho 3D modelu. Výhodou skeneru je, že má vysokou přesnost. Výsledná naměřená data se vyznačují také vysokým rozlišením, což umožňuje měření velmi malých detailů na dílech.