Search
Close this search box.
Případová studie

Zrekonstruovali jsme zlomenou vložku formy pro vstřikování plastů pro Nástrojárnu Vinkler

Reverzní inženýrství jako spolehlivý nástroj pro rekonstrukci poškozených dílů

Oslovila nás společnost Nástrojárna Vinkler s žádostí o rekonstrukci CAD modelu zlomené vložky formy pro vstřikování plastů. Nástrojárna Vinkler je rodinná firma sídlící v Hlinsku, která vznikla v roce 2013 a navazuje na tradici nástrojárny ETA Hlinsko. Program společnosti se zaměřuje na různá odvětví průmyslu, ať už jde o automobilový, zdravotnický či elektrotechnický průmysl. Oblastí její výroby jsou především střižné nástroje a formy pro vstřikování plastů. A právě jednu součást takovéto formy jsme rekonstruovali.

Při rekonstrukci bylo důležité, aby výsledný díl co nejpřesněji odpovídal tomu původnímu. Po dohodnutí všech technických parametrů probíhala optická digitalizace pomocí 3D skeneru a následně pak vytvoření CAD modelu v softwaru TEBIS pro Reverzní inženýrství.

Po dohodnutí všech technických parametrů probíhala optická digitalizace pomocí 3D skeneru a následně pak vytvoření CAD modelu v softwaru TEBIS pro Reverzní inženýrství.

Optické měření i těch nejmenších detailů

K naskenování vložky jsme použili spolehlivý a přesný skener ATOS Q, který disponuje precizní optoelektronikou s dostatečným rozlišením pro zachycení i těch nejmenších detailů. Všechny tři části rozlomené vložky jsme skenovali samostatně a získali tak data potřebná pro vytvoření opraveného CAD modelu. Výstupem skenování byla trojúhelníková síť ve formátu STL.

Trojúhelníkovou síť jsme následně zpracovávali v softwaru TEBIS pro Reverzní inženýrství, kde vzniká CAD model. Díky přesným údajům nejen o celé vložce, ale i o detailech zlomu, jsme mohli model zrekonstruovat tak, že odchylky skenu od CAD modelu byly naprosto minimální. Výsledek tak dokonale kopíroval původní díl a přesně odpovídal potřebám zákazníka.

Stáhněte si případovou studii