Tým nadšených studentů z Vysoké školy báňské Technické univerzity v Ostravě vyvíjí průzkumný robotický rover K3P4 (Katedra 354) pro mezinárodní soutěže jako je European Rover Challenge (ERC) a University Rover Challenge (URC). Soutěžící se snaží navrhnout a sestavit robotické vozítko, které bude schopné splnit připravené úkoly, které simulují mise na povrchu Marsu nebo Měsíce. Klání robotických vozítek se skládá z 6 disciplín, např. jízda v náročném terénu, odběr vzorků půdy nebo manipulace s objekty.
Se svým robotem K3P4 se dvanáctičlenný tým mladých nadějných vědců již druhým rokem umísťuje na předních příčkách těchto soutěží. Poprvé, v roce 2018, studenti dosáhli hned na 5. místo z 65 týmů, v roce 2019 již stanuli na stupních vítězů – v konkurenci 29 týmů z celého světa získali bronzovou medaili v soutěži European Rover Challenge.
Navíc tým obdržel speciální cenu poroty za celkový aktivní a pozitivní přístup k soutěži, dobré konstrukční řešení robotua a alespoň částečné splnění všech zadaných úkolů. Tým ale své ambice neztrácí a už nyní vymýšlí, jak bude útočit na vyšší medailové příčky v příštím ročníku soutěže.
V samotné soutěži jde především o dobrou manipulaci, která se skládá z umění v ovládání knoflíků a vypínačů. Rover musí být ovládán na dálku, právě proto, aby mohl plnit vícero úkolů, jako je jízda v drsném terénu, odběr sypkého vzorku, jeho zvážení a vyhodnocení nebo i samotná údržba ovládacího panelu. To vše probíhá pod přísnou kontrolou komisařů.
Rover K3P4 je schopen všech nezbytných úkolů. Má čtyři nezávisle otáčivá kola vyrobená 3D tiskem, odpružení, 2 kamery, senzory a manipulační rameno s 5 klouby, které uzvedne zátěž o hmotnosti až 2 kg. To vše umožňuje operátorům plnou kontrolu nad robotem bez jeho přímé viditelnosti.
Materiál TPU 92A byl navržen speciálně pro 3D tiskárny Stratasys řady F123. A právě na 3D tiskárně F370 z této řady byla kola vytištěna. Samotný tisk trval přibližně 150 hodin a ušetřil studentům čas i výrobní náklady na kompletní vývoj nového výrobního postupu, což by jistě potěšilo vývojáře této tiskárny. K postupu „od prototypování až po finální funkční model“ je totiž 3D tiskárna F370 primárně určena.
Robotický rover K3P4 se na vytištěných kolech prezentuje doteď a my jsme rádi, že jsme se mohli podílet na spolupráci, která (jak věříme) bude i nadále pokračovat. Tým RoverOva však chceme podporovat i jinak. Na 3D tiskárně Fortus 450 jsme si zhotovili zmenšený model tohoto úspěšného roveru z vysoce kvalitního materiálu Nylon 12 a PC. Model byl tak k vidění na našem stánku na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v roce 2019.
Jsme držitelé certifikátu kvality
ČSN EN ISO 9001:2016
MCAE Systems, s.r.o.
Knínická 1771/6, 664 34 Kuřim
Tel.: +420 549 128 811
E-mail: mcae@mcae.cz
Chcete být stále informováni o novinkách a službách?