Search
Close this search box.

3D tisk z MCAE Systems pomáhá při výrobě bojového vozidla

Lídr v oblasti vojenské techniky nebo číslo jedna v Česku – tak se prezentuje firma EXCALIBUR ARMY, která nás oslovila ohledně spolupráce při výrobě nového bojového vozidla. Potřebovala totiž v krátkém čase vyřešit realizaci svého návrhu přední masky vozidla Patriot II, které veřejnosti představila během Dnů NATO a posléze i na brněnském veletrhu obrany. A právě na veletrhu IDET uspělo vozidlo v soutěži o cenu Zlatý IDET. Spolupráce byla navázána a na řadu přišly moderní 3D technologie z MCAE Systems.

Společnost EXCALIBUR ARMY je stejně jako naše firma na trhu již od roku 1995, kdy začala obchodovat s nepotřebným vojenským vybavením, opravovat, renovovat a modernizovat bitevní tanky, bojová vozidla a dělostřelecké systémy. Nebylo nijak překvapivé, že brzy následovalo navázání spolupráce s předními zahraničními výrobci pozemních obranných systémů a zaměření společnosti se rozšířilo i o nabídku vyspělých zbrojních systémů a transportérů. Dnes má firma více než 400 zaměstnanců a díky přibývajícím zakázkám stále roste. Zaměřuje se na vývoj a výrobu nových produktů s využitím ověřených konceptů a moderních technologií, které vychází vstříc změnám v požadavcích kladených na ozbrojené a bezpečnostní síly po celém světě.

Vozidlo Patriot II, na které jsme přední masku připravovali, je navrženo jako víceúčelová modulární platforma pro široké spektrum misí, od transportních přes bojové či průzkumné až po speciální, jako je např. taktická lékařská evakuace, hašení nebo pokládání mostů. Vozidlo ještě prochází zkouškami, ale první komerční úspěch má již za sebou.

Společnost EXCALIBUR ARMY hledala nový způsob výroby, a proto si vybrala inovativní technologie z MCAE Systems. Nejprve jsme probrali koncepci, jak má maska vypadat a jaké požadavky na materiál má splňovat. Díky naší nabídce služeb 3D tisku na míru jsme navrhli vhodné řešení, které splňovalo vše, co zákazník požadoval.

Standardní proces výroby tohoto složitého spletence by svařením trval celý jeden měsíc. My jsme si nejprve ve speciálním softwaru Magics (Materialise) komplikovaný díl rozdělili na dvě části. Ty se tiskly na profesionální 3D tiskárně Stratasys F900, nejvýkonnějším výrobním systému s technologií FDM v naší nabídce. Výtisk z této tiskárny byl nejen maximálně přesný, ale také velmi ekonomický, protože díky velkému stavebnímu objemu tiskárny bylo možné vytisknout takto rozdělený díl v jediné tiskové úloze. Maska byla tištěná z materiálu ASA, který se vyznačuje velkou mechanickou pevností, UV stabilitou a vysokou estetikou. Tisklo se při výšce vrstvy 0,5 mm. Po vytištění byla provedena povrchová úprava celé masky, od slepení dílů a zarovnání nerovností až po kytování, nástřik a broušení. Tento proces se opakoval tak dlouho, až byl výsledek perfektní. Finálním bodem povrchové úpravy bylo nabarvení speciální zelenou, kterou si společnost EXCALIBUR ARMY vybrala tak, aby odpovídala barvě jejich vozidla.

Zákazník ocenil především mimořádnou časovou úsporu i flexibilitu, samotný tisk totiž oproti klasickému výrobnímu procesu trval pouhé dva dny. Maska po vytisknutí splňovala veškeré požadavky – jak proporční a geometrické, tak zejména funkční. Model se nemusel nijak dále upravovat, okamžitě zapadl do konstrukce vozu. Mřížka byla testována v simulovaném terénu a na vozidle již zůstala a dál se používá.

3d tisk v armádě

Stáhněte si naši případovou studii

Získejte inspiraci a nápady pro své vlastní projekty a cíle. Stáhněte si naši případovou studii a objevte, jak jsme pomohli našim klientům řešit jejich výzvy a jaké strategie jsme použili k dosažení úspěchu.