Search
Close this search box.

Vytiskli jsme kopii lebky vlka z Pavlova

Naše profesionální 3D tiskárny jsou schopné vytisknout téměř cokoliv. Když nás ale oslovilo studio Pixle, trochu nás zaskočili. Na připravovanou výstavu s názvem Vlk z Pavlova potřebovali 3D tisk lebky vlka, jehož kostru objevil Archeologický ústav AV ČR, Brno před výstavbou Archeoparku v Pavlově v roce 2014.

3D tisk lebky vlka

Na této výstavě bude hlavní téma vztah člověka a vlka v období před 30 000 lety. Což bude zobrazovat i původní lebka vlka a další prvky z různých archeologických lokalit z dob lovců mamutů. Originální lebka vlka bude na výstavě k vidění pouhých pět dní a zastupovat ji bude výtisk od nás.

Když naši specialisté poprvé viděli 3D data lebky mysleli si, že je metoda 3D tisku nemožná. Ale nedali na první zdání a data lehce upravili tak, aby byl 3D tisk co nejjednodušší. Zároveň, aby zůstaly zachovány všechny detaily. Technologie PolyJet byla jasná volba, protože bylo nutné dodržet i ty nejjemnější detaily a tenké stěny lebky. 3D tisk lebky vlka musel vypadat přesně jako originál. 

Technici tedy zvolili 3D tisk na profesionální 3D tiskárně Stratasys J826 Prime, který trval téměř 24 hodin. Model lebky byl natolik členitý a složitý, že použitého materiálu Agilus a několik materiálů z řady Vero bylo jen 457 g, na rozdíl od podpory, která měla přes 1,15 kg. Zajistila to, že se i ty nejjemnější detaily, velice tenké stěny a skryté kůstky vytiskli v jednom kuse, přesně tak jak bylo plánováno. Po vytištění následovalo složité očištění celého modelu od podpor. Technik nejprve lebku očistil od velkých částí podpory a poté z ní postupně vyplavoval menší části podpor, tak aby model zůstal neporušen. Střídavě s lázní v roztoku a opětovným sušením.

3D tisk lebky vlka se všemi detaily

3D tisk lebky vlkaNavzdory celému složitému procesu tisku a následným úpravám se vytištěný model lebky vlka povedl. Lebka byla vytištěná v jediném kusu a se všemi komplikovanými detaily. A to díky kombinaci 3D tiskárny Stratasys J826 Prime, technologii PolyJet a finální úpravě od našeho technického specialisty.

3D tiskárna Stratasys J826 je určená pro přesný a rychlý 3D tisk, pracující s technologií PolyJet, která je vhodná pro designérská studia. Podporuje celý proces návrhu „odesláním“ modelu do tisku během jediného dne a snadným následným zpracováním. Poskytuje výjimečné rozlišení a detaily. Vytištěné modely svým tvarem, materiálem, barvou a povrchovou úpravou odpovídají koncovým produktům.

Výstava začíná 24. července v Archeoparku v Pavlově na jižní Moravě a trvá až do 28. listopadu 2021. Vytištěný model lebky bude k vidění po celou dobu výstavy, mimo dny 16., 17., 22., 23. a 24. října, kdy ji vystřídá unikátní originál.

Jsme rádi, že jsme se mohli na tomto výjimečném tisku lebky vlka podílet a vyzkoušet si, že je možné vytisknout i takto komplikovaný model.

Děkujeme za možnost zveřejnění Archeologickému ústavu AV ČR, Brno – www.arub.cz.
Fotografie z výstavy poskytlo studio Pixle.