Search
Close this search box.

Roční zkušenost s provozem 3D tiskárny Stratasys F170

Společnost ŽALUZIE NEVA s.r.o. se pyšní tím, že již od roku 1997 je ryze česká a má v plánu českou i zůstat. Od samotného založení podnik pomalu dospěl – přes nákup několika válcovacích tratí až po přístavbu druhé výrobní haly o ploše 8 000 m2 s vlastní práškovou lakovnou se dnes řadí mezi jedničky na evropském trhu na poli výrobců venkovních žaluzií. Vyrábí velmi kvalitní produkty za dobrou cenu a velkou většinu produkce exportuje do více než 40 zemí.

Jejich vize i mise je jasná – chtějí aktivně vyrábět účinné řešení vnější regulace světla a tepla s dlouhou životností s použitím nejmodernějších technologií. Nedrží se ale zkrátka a spolupracují s montážními firmami po celém světě a vyměňují si zkušenosti, které jim pak pomáhají zkrátit dobu montáže. Jelikož je Žaluzie NEVA nakloněná novým možnostem a technologiím, které dokážou efektivně pomoci v procesu výroby, vybrala si firmu MCAE Systems, aby se podílela na dalších krocích jejího technologického rozvoje.

Klíčovým nástrojem je zde 3D tisk, který dokáže nejlépe skloubit požadavky na rychlost a přesnost při prototypování výrobků nebo jejich částí. Tlak na inovace vyplývá z požadavků zákazníků na design prvků a požadavků na zasílání standardních i atypických částí žaluzií či vodicích profilů. Hlavním důvodem pro nasazení 3D tisku byla snaha o zkrácení vývojového cyklu, který obnáší návrh designu, zkonstruování a výrobu prototypu, testování a nakonec finální výrobek. Celý tento proces dokážou zastat 3D tiskárny z řady Stratasys F123 – od prvotního ověření konceptu přes validaci designu až po finální testování, aby bylo zaručeno, že návrhy produktů budou pečlivě vyhodnoceny ještě před výrobou. To vše šetří čas a zajišťuje kvalitnější výrobky.

Kvalita a přesnost – to je F170

Samotný výběr vhodné tiskárny byl ale také poměrně dlouhý. V Žaluziích NEVA si nejprve udělali menší průzkum mezi možnými prodejci 3D tiskáren a stanovili si základní požadavky, co od tiskárny požadovat. Tisková plocha pro stavbu modelu měla odpovídat alespoň velikosti A4. Hodnota v ose Z měla být mezi 200 až 300 mm. Opakovatelná přesnost tisku musí být ± 0,3 mm. Stěna tištěných dílů nesmí přesáhnout 2 mm a použití UV stabilního materiálu musí být samozřejmostí. To vše splnila 3D tiskárna Stratasys F170, která oproti ostatním excelovala v kvalitě a přesnosti vzorových výtisků výrobně náročných komponent.

Výhodou zvoleného řešení byla také jeho příznivá cena, přinášející v kompaktním stroji vlastnosti plně profesionálního systému s bezkonkurenční podporou a servisem, které zajišťují kvalifikovaní technici vyškolení přímo ve firmě Stratasys. Obsluha tiskárny je velice jednoduchá i pro uživatele, kteří s 3D tiskem dosud nemají žádnou zkušenost a její použití je možné i přímo v kanceláři. Vše se totiž snadno ovládá pomocí dotykové obrazovky. Model F170 lze navíc snadno ovládat i na dálku z jakéhokoliv počítače připojeného k síti ve sdíleném prostředí pracovní skupiny a stav tisku lze sledovat z přenosných zařízení. Instalace a výměna materiálu je také rychlá a snadná.

Tiskárna F170 má komfortní obsluhu díky softwaru GrabCAD, který eliminuje čas strávený konverzí a přípravou souborů do STL. Elegantně vyřešena je též práce s tiskovými frontami. Technici z Žaluzií NEVA především ocenili snadné nastavení orientace modelu pro tisk či volbu tiskového módu. Pro tuto tiskárnu nejsou ani složité modely problém, což dokazují přiložené snímky.

Materiály

3D tiskárny řady Stratasys F123 Series podporují až 4 typy materiálů v 10 barvách, takže jsou vhodné pro širokou škálu aplikací především při výrobě prototypů a nástrojů. Například režim pro rychlou tvorbu koncepčního prototypu „tisk rychlého konceptu“ používá materiál PLA s nízkými náklady na jeden díl. Materiály ASA a ABS jsou ideální pro výrobu pevných, stabilních a opakovatelných dílů; ještě pevnější a odolnější proti nárazu je pak materiál PC-ABS.

Bezproblémové používání

Za dobu ročního provozu, kdy ve výrobě firmy Žaluzie NEVA tiskárnu používají, se nesetkali s jedinou závadou. Naopak každý tisk splnil jejich očekávání, a když si přece jen nevěděli rady, technici na podpoře jim jejich otázky zodpověděli. S 3D tiskem ale nekončí a chtějí svůj potenciál ještě více prohloubit. Kromě prototypování našla tiskárna uplatnění i pro tisk vzorků pro zákazníky nebo výrobních přípravků a pomůcek.