Search
Close this search box.

Automatizace výroby díky špičkovému softwaru Tebis

Společnost FORM s.r.o. patří mezi přední výrobce dílů z laminátu a termoplastů v České republice. Její produkce je zaměřená na komponenty pro železniční, tramvajový a automobilový průmysl. Svým zákazníkům nabízí komplexní služby od vývoje nových produktů, přes výrobu modelů, forem a prototypových dílů, až po produkci samotných výrobků s kvalitní povrchovou úpravou, ať už jde o kusovou nebo malosériovou výrobu.

S počtem 75 zaměstnanců se nezaměřuje jen na domácí trh, ale i na zahraničí, a to především v oblasti kolejové techniky. Hlavním cílem společnosti FORM s.r.o. pro pořízení technologií od nás bylo automatizovat výrobu, snížit zmetkovitost a celkově zvýšit efektivnost firmy. Proto oslovili naši společnost MCAE Systems, abychom pro ně připravili robotické pracoviště. 

Po společné dohodě jsme pro řízení robota vybrali profesionální software CAD/CAM Tebis V4.0 s modulem Trim Machining Pro a pracovní stanici Tebis, na které se připravují, simulují a kontrolují NC programy pro daný stroj. Software CAD/CAM Tebis využívající frézovací a ořezové strategie řídí nejen dvě robotická pracoviště, ale i 5osou frézku. Obráběné materiály jsou například sklolamináty o tloušťce několik milimetrů, MDF lepené díly, dřevo apod. Ořez výrobků je vhodný ze sklolaminátů, termoplastů atd. Robustní konstrukce robotů a CNC stroje s flexibilní obráběcí hlavou, tak společnosti umožňuje obrábět i velké díly vyrobené ze sendvičových panelů.

Tebis Trimming Pro – ořez a frézovací strategie

Ořez, neboli Trimming, je primárně určený pro výpočet víceosých NC programů pro opracování sklolaminátů (GRP), uhlíkových (CFRP) a dalších kompozitních dílů, což právě společnost FORM s.r.o. díky spolupráci s námi může bez omezení využívat. Navíc také obsahuje funkce jako například automatické polohování nástroje a hlavy stroje vůči dílu, přesnou a rychlou kontrolu směrů náklonu nástroje, výpočet frézováních drah nebo trvalou kontrolu kolizí v jednom prostředí.

Po instalaci následovalo školení pro 5osý ořez od našich specialistů a samozřejmostí je i případný servis. 

 

Společnost FORM s.r.o. od nás využívá i 3D optický skener ATOS Compact Scan pro kontrolu a výstupní protokoly k měřeným dílům. Jeho lehká a kompaktní konstrukce otevírá zcela nové oblasti aplikací 3D digitalizace a umožňuje snadné, rychlé a přesné měření i ve stísněných prostorách. Je proto vhodný pro 3D měření komponent, jako jsou lité a vstřikované díly, formy a modely, interiéry vozidel, prototypy, designérské modely a další.

„U měřicího zařízení jsme měli další dvě nabídky. Ale ATOS Compact Scan jsme si vybrali, jelikož nejlépe splňoval naše představy ohledně manipulace, rychlosti vyhodnocení parametrů.“

Martin Janošík podotýká, že díky našim technologiím snížili podíl ruční práce a zmetkovitosti. Také především dodává: „Bez zakoupení technologií od společnosti MCAE Systems bychom nezískali stěžejní zakázky pro kolejový a automobilový průmysl.“

Jsme rádi a těšíme se na další spolupráci.