Search
Close this search box.
Případová studie

Jak 3D tisk montážních přípravků šetří čas a náklady ve společnosti Oreck Manufacturing

Montážní přípravky na míru

Společnost Oreck Manufacturing vyrábí pro každou ze svých sérií vysavačů 40 až 50 identických montážních palet. Tak tomu bylo i v případě řady Titanium XL21, komerčního tyčového vysavače. Tento špičkový spotřebič poskytuje uživateli funkce, jako jsou hypoalergenní filtrace, nastavitelný dvourychlostní motor nebo pokročilá technologie tlumení hluku.

Díky montážním přípravkům se horní kryt vysavače nachází v přesné poloze, takže vysavač lze snadno a rychle sestavit. Po umístění motoru, krytu ventilátoru a dalších podpůrných součástí do pevného horního krytu se připevní spodní kryt.

Každý montážní přípravek se skládá ze čtyř plastových sloupků, které se připevňují ke standardní montážní paletě Bosch. Kromě toho, že jsou součásti přípravku speciálně seřízeny pro umístění krytu, dodržují toleranci 0,0762 mm, takže kryt pevně drží na svém místě.

Používání aditivní výroby snižuje náklady na výrobu přípravků až o 65 procent, protože přípravky vyrábíme přímo ve firmě. U některých projektů cena tradičních přípravků přesahuje 100 000 dolarů, úspora tedy může být opravdu značná.

Bill Fish
Vedoucí konstruktér – Oreck Manufacturing

Zjednodušená montáž

Tým inženýrů společnosti Oreck navrhuje komponenty potřebné pro každé zařízení pomocí standardních nástrojů CAD. Vedoucí modelář společnosti Oreck Bill Fish vysvětluje: „Navrhování součástí přípravku je poměrně snadné. Již máme k dispozici soubor pro standardní podpěrné sloupky. Takže přidáme 3D horní kryt, vložíme ho do podpěrného sloupku a pak kryt odstraníme. Celá práce trvá asi hodinu a půl.“

Dříve používala společnost Oreck k výrobě montážních přípravků pouze tradiční metody. Patřily k nim silikonové nebo epoxidové formy a uretanové odlitky s vložkami. Před několika lety přidala společnost dva velké 3D výrobní systémy Fortus, profesionální 3D tiskárny s technologií FDM. Díky zavedení aditivní výroby dokáže společnost z výroby přípravků vytěžit maximum.

„Používání aditivní výroby snižuje náklady na výrobu přípravků až o 65 procent, protože přípravky vyrábíme přímo ve firmě,“ říká Fish. „U některých projektů cena tradičních přípravků přesahuje 100 000 dolarů, úspora tedy může být opravdu značná.“ Už při malém počtu projektů se navíc investice do technologie 3D tisku rychle vyplatí.

3D tisk pro celý podnik

3D tisk montážního přípravku je jen začátek. Údržba palet v náročných výrobních podmínkách je stejně důležitá jako získání originálních dílů. „Pokud z nějakého důvodu dojde k naštípnutí nebo rozbití součásti přípravku během používání, můžeme ji snadno a rychle vyměnit přímo ve firmě. Cokoli, co by vyřadilo paletu z provozu, nás stojí peníze,“ říká Fish.

„Systémy Fortus udržujeme v provozu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu,“ pokračuje Fish. Kromě výroby přípravků používá společnost Oreck technologii FDM ve velké míře k výrobě prototypů a modelů pro marketingové fotografie a reklamy. „Stroje používáme také k výrobě specializovaných montážních nástrojů, upínacích přípravků pro souřadnicové měřicí stroje (CMM), technických zkušebních přípravků a přípravků pro CNC frézování. Vyrábíme také kompletní makety. Využití aditivních technologií je omezeno pouze naší představivostí.“

Stáhněte si případovou studii