Search
Close this search box.

3D tisk složitých plastových i kovových dílů aneb jak vyrábět dříve nevyrobitelné

Společnost Aura – engineering Hranice již od roku 1998 dodává inovativní řešení pro automatizaci, robotizaci a obecně pro manipulaci ve strojírenském i automobilovém průmyslu. Společnost se zaměřuje na konstrukci, výrobu a vývoj automatizovaných výrobních, montážních a dopravních linek, jednoúčelových strojů, robotizovaných pracovišť, manipulační techniky, chapadel robotů, testerů a montážních přípravků.

Okamžité ověření návrhu dílů i celých sestav

Společnost Aura – engineering Hranice rozšířila své portfolio o dvě řešení z MCAE Systems – 3D tiskárnu Stratasys F170, kterou jsme do firmy dodali v roce 2019 – a využívání služeb 3D tisku z kovů na zařízení XM200C s technologií SLM (Selective Laser Melting), kdy dochází ke spékání tenkých vrstev kovového přášku laserem.

"Tiskárnu Stratasys F170 používáme hlavně pro složité 3D tisky dílů z plastů, kde je potřeba využít rozpustných podpěr, jako jsou například funkční díly, držáky kamer, kryty, madla, atd., případně také prototypy, které odladíme a až poté necháme vyrobit z kovu."

Hlavním důvodem pro pořízení 3D tiskárny byl požadavek na okamžité ověření návrhu dílů i celých sestav, a tím mnohem rychlejší provádění potřebných vylepšení i testování jednotlivých funkcí prototypů, což pomáhá předejít chybám ještě před výrobou. Ty se totiž  mohou ve výsledku projevit velmi nákladně. Je to levnější a především rychlejší varianta, protože se nemusí čekat řadu týdnů, než je navržený díl vyroben v obráběcím centru od externího dodavatele.

„Pokud potřebujete rychle vytvářet prototypy a současně nemáte příliš prostoru, je 3D tiskárna Stratasys F170 ideálním řešením, protože se jedná o velice kompaktní zařízení. Navíc, pro 3D tisk můžete použít i několik kvalitních termoplastů. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak to, že celý proces prototypování můžete vyřešit interně, bez dlouhých časových prodlev a outsourcingu“.

Jaroslav Schneider pokračuje a vysvětluje, co rozhodlo o pořízení tiskárny Stratasys F170: „K nákupu 3D tiskárny nás přesvědčila kvalita tisku, opakovatelnost vytištěných dílů a hlavně využití rozpustných podpěr. Jiné prodejce jsme zvažovali, ale díky dobré komunikaci, ceně a další vzájemné spolupráci našich firem jsme zvolili právě MCAE Systems.“

Snadná a rychlá výroba složitých kovových dílů

3D tisk z kovů využívá Společnost Aura – engineering Hranice především prostřednictvím našich služeb. Primárně jde o tisk dílů, které jsou buď tradičním způsobem těžko vyrobitelné, nebo je jejich výroba finančně náročná. 3D tisk z kovů se osvědčil hlavně u menších a tvarově složitých dílů.

Za rozhodnutím, proč díly z kovů tisknout právě v MCAE Systems, stojí kvalita tisku i solidní výsledky při tisku z nerezové oceli 316L, protože tento materiál má velmi dobrou odolnost vůči mechanickému namáhání. Dalším důvodem je rychlost dodání komponentů a v neposlední řadě ochota našich obchodníků i techniků, kteří díky svým zkušenostem a znalostem 3D tisku navrhli výrobu na nejvhodnějším zařízení, kterým v MCAE Systems disponujeme – XM200C s technologií SLM (Selective Laser Melting).

3D tiskárna XM200C pracuje s technologií SLM, kdy laserový paprsek selektivně spéká tenké vrstvy kovového prášku a tímto postupem vznikne celý model. Lze tak jednoduše vytisknout komplikované a zároveň i členité díly, které mohou být určené i pro koncové použití.

Jaroslav Schneider dodává „Největší přínos pro firmu je ve využití 3D tisku z kovů, kde, jak jsem již zmínil, jsme schopni rychle vytisknout plně funkční díl, který je buď tradičními metodami nevyrobitelný, nebo vyrobitelný jen velice obtížně. V případech, kdy zvažujeme, zda využít tradiční metodu výroby či 3D tisk, jsou pro nás rozhodující náklady. Ty se u složitých menších dílů snižují řádově o 10 až 35 %. Právě proto, že se zabýváme moderními technologiemi, chtěli bychom zvýšit četnost využívání 3D tisku, nadále se v tomto oboru zdokonalovat a do budoucna také rozšířit naše 3D tiskové centrum, třeba o zařízení pro tisk kovů.“