Search
Close this search box.

Využití technologií 3D tisku v obranném a bezpečnostním průmyslu

Excalibur Army patří mezi vlajkové lodě v oblasti zbrojního průmyslu. Ačkoliv společnost Excalibur Army na trhu působí již od rok 1995 stále inovuje a rozšiřuje možnosti výroby o nové technologie.

Excalibur Army patří mezi přední hráče nejen ve vývoji, ale i v modernizaci vojenské techniky na českém, ale především na zahraničním trhu se zbrojním průmyslem. Na trhu působí již od roku 1995, stále inovuje a rozšiřuje možnosti výroby o nové technologie. Disponuje několika špičkovými zařízeními od naší společnosti MCAE Systems. Kromě profesionálního 3D optického skeneru ATOS Compact Scan 8M od společnosti GOM, má v portfoliu hlavně 3D tiskárny od našeho partnera, společnosti Stratasys.

Obě 3D tiskárny Fortus 450MC a F120 pracují s technologií FDM. Tato technologie, tzv. Fused Deposition Modeling, je vhodná především pro výrobu prototypů a finálních produktů. Pracuje na principu postupného nanášení roztaveného materiálu v tenkých vrstvách. A právě proto jsme tyto 3D tiskárny do Excalibur Army doporučili, splňují totiž všechny potřeby pro odolné a přesné výtisky.

3D tiskárnu Stratasys 450 využíváme často pro tisk prototypů, menších sérií nebo naopak velkých dílů. Mnohdy zjišťujeme, že i když má 3D tiskárna dostatečně velký stavební prostor, potřebovali bychom někdy i větší. Především u tisku rámečků na světla. Není však problém vytisknout díly dva a jednoduše je k sobě připevnit.“

Kryt kliky balistických dveří

Zkušení pracovníci vývojového oddělení pracují s 3D tiskem již několik let a disponují kompletním pracovištěm vyhrazeným pro 3D tisk. V předchozí studii jsme společně vytiskli přední masku na obrněné vozidlo Patriot II, které na veletrhu IDET 2019 získalo ocenění Zlatý IDET. Tento tisk přední masky probíhal ještě jako dodaná služba od naší společnosti. Nyní už má Excalibur Army svoje vlastní 3D tiskárny Stratasys a 3D tisk je běžně využíván právě ve vývoji, ale v současné době i ve výrobě dílů a komponent speciálních vozidel.

Jan Reif, vedoucí konstrukční skupiny z oddělení Vývoj & konstrukce, říká: „3D tiskárnu Stratasys 450 využíváme často pro tisk prototypů, menších sérií nebo naopak velkých dílů. Mnohdy zjišťujeme, že i když má 3D tiskárna dostatečně velký stavební prostor, potřebovali bychom někdy i větší. Především u tisku rámečků na světla. Není však problém vytisknout díly dva a jednoduše je k sobě připevnit.“

Není neobvyklé, že vytisknuté díly slouží jako přípravky ve výrobě nebo pro ověření dokumentace apod. Běžně tisknou například madla dveří s integrovaným elektrickým ovládáním, různé držáky – například pro upevnění ručních zbraní v kabinách vozidel, kompletní ovládací panely nebo i rámečky a kryty světel. V současné době se pomocí 3D tisku vyrábí i různé náhradní díly nebo jejich části. Přípravky Jan Reif tiskne z odolného materiálu ASA.

Hlavní potřeba pro pořízení vlastních zařízení vyplývala z nutnosti alespoň částečné soběstačnosti v oblasti 3D tisku prototypů s přesahem do výrobního procesu speciálních vozidel. Další z velkých výhod byla rychlost, s jakou je možné produkty vytisknout.

Madla dveří s integrovaným elektrickým ovládáním
Rámečky světel speciálního vozidla

Výběr dané technologie byl pro Excalibur Army zcela nový a při výběru bylo zastoupeno také několik konkurenčních společností. Zveřejněné výběrové řízení na nákup 3D technologií vyhrála naše společnost MCAE Systems a s pomocí našich zkušených pracovníků byla doporučena i konkrétní technologie 3D tisku a vhodná zařízení.

Výhodami, které společnost Excalibur Army získala s pořízením technologií od nás, je především rychlý přístup k prototypům bez závislosti na dalším dodavateli a následná úprava dat pro 3D tisk během pouhých pár hodin. Z toho vychází i velká úspora nákladů, vše probíhá uvnitř firmy. Jako bonus zmiňuje Jan Reif jednoduchou obsluhu 3D tiskáren, dostupnost a velký výběr materiálů pro tisk a samozřejmě rychlý servis a podporu od technického týmu z MCAE Systems.

Stáhněte si naši případovou studii

Získejte inspiraci a nápady pro své vlastní projekty a cíle. Stáhněte si naši případovou studii a objevte, jak jsme pomohli našim klientům řešit jejich výzvy a jaké strategie jsme použili k dosažení úspěchu.