Search
Close this search box.

Prototypování ve společnosti Alliance Laundry aneb 3D tisk ve světě prádelenské techniky

Se společností Alliance Laundry spolupracuje naše oddělení 3D tisku již několik let. Společnost se zabývá vývojem, výrobou a prodejem průmyslové prádelenské techniky. Tato soukromá nadnárodní společnost byla založena již v roce 1908 a dnes má v celosvětovém týmu více než 2 900 členů.

Alliance Laundry je označována za světového lídra v oboru komerčního praní nejen díky tomu, že si drží světový primát v prodeji, ale také díky tomu, že neustále investuje do výzkumu a vývoje svých zařízení. Špičková řešení pro – lidově řečeno – lepší praní, které dodávají profesionálním prádelnám, podporuje celosvětová síť vybraných distributorů.

S Martinem Hellebrandem spolupracují naši specialisté od samotného začátku. Martin, coby současný Supervisor-Large Chassis VE Mechanical v Alliance Laundry, se již 11 let stará o 3D tiskárny. Prošel tak jedním celým vývojovým obdobím 3D tiskáren od naší partnerské společnosti Stratasys.

Prvním impulzem pro nákup první 3D tiskárny byla potřeba na zkrácení doby vývoje plastových dílů a odladění jejich funkčnosti. Značnou roli hrál i fakt, že bylo vhodné snížit náklady na prototypové formy.

Do společnosti Alliance Laundry jsme během let dodali hned několik profesionálních 3D tiskáren:

  • Dimension Elite s technologií FDM
  • J750 s technologií PolyJet (dnes řada J8)
  • Stratasys F370 s technologií FDM
  • Stratasys F380 Carbon Fiber s technologií FDM a s nylonovým materiálem vyztuženým uhlíkovými vlákny

S první 3D tiskárnou Dimension Elite, která byla pořízena jako první se ještě do nedávna pracovalo a v provozu byla  11 let. Tiskárna poskytovala řadu let cenné služby především v oblasti výroby prototypů.

Před jejím pořízením se samozřejmě porovnávaly i konkurenční nabídky, ale tato tiskárna byla vybrána pro její schopnost tisknout velmi pevné díly z kvalitního termoplastu ABS (který je dostatečně odolný, aby fungoval prakticky stejně jako koncové výrobní díly) a nízké celoroční provozní náklady. Vytištěné díly nestárnou a je možné je velmi jednoduše upravovat jak tvarově, tak i povrchově. 3D tiskárna za její jedenáctiletou službu měla jen minimum oprav. Firma poté využila nabídku Trade In, kdy vyměnili starší tiskárnu za novou Stratasys F370.

 

Barevné i multimateriálové prototypy

Požadavky na zkvalitnění a zkrácení doby vývoje motivovaly Alliance Laundry k tomu, aby investovala do další 3D tiskárny. Společnost se opět obrátila na nás, jako na dlouholetého partnera, se kterým byla již v minulosti spokojena. Na konci roku 2016 jsme společně vybrali řešení, které nejvíce vyhovovalo potřebám společnosti. Jednalo se o dodávku 3D tiskárny J750 pracující s technologií PolyJet, patentovanou společností Stratasys. Tato tiskárna pro plně barevný 3D tisk nabízí mnoho materiálových vlastností, od tuhých po pružné nebo od neprůhledných po průhledné. Prototypy tak mohou zahrnovat širokou škálu barev, materiálů a materiálových vlastností na jednom jediném dílu, což výrazně urychluje tvorbu dokonale realistických dílů pro prakticky libovolné aplikační potřeby. 

Ve společnosti Alliance Laundry se tiskárna využívá pro tisk menších součástí a gumových dílů, jako je těsnění dveří apod.

Stratasys F370, předposlední z pořízených 3D tiskáren, opět využívá technologii FDM. Díky mimořádně tichému a čistému provozu je vhodná do kancelářských prostor, kde se velmi rychle začlenila do provozu. Tiskárna je schopná tisknout komplexní geometrie a vzájemně propojené díly s použitím unikátního rozpustného podpůrného materiálu. Bez ohledu na to, jak je díl komplikovaný, podpora se rozpustí a povrch dílu je natolik perfektní, že již nevyžaduje žádné další ruční úpravy. 3D tiskárna F370 je v Alliance Laundry využívána na tisk větších dílů. Konstruktéři oceňují především její rychlost a přesnost. Jako největší přednost zmiňuje Martin Hellebrand právě to, že díly z této 3D tiskárny mají rozpustnou podporu. Již po měsíci používání byli s novou 3D tiskárnou spokojeni.

„Určitě jsme začleněním 3D tiskáren zásadně ušetřili náklady na vývoj strojů a zrychlili dobu potřebnou na vývoj prototypových dílů“.

3D tiskárna pro výrobu vlastních dílů

Na jaře roku 2021 si společnost Alliace Laudry pořídila poslední 3D tiskárnu F380 Carbon Fiber, opět s technologií FDM, aby mohli tisknout prototypy s nylonovým materiálem vyztuženým uhlíkovými vlákny. Martin Hellebrand oceňuje na 3D tiskárně F380 Carbon Fiber především to, že jsou vytištěné díly pevnostně odolné s velmi kvalitním povrchem. Díly z tohoto materiálu používají jako prototypy pro odladění plastových dílů před tím, než objednají finální formy. 

Navíc, v době pandemie tiskli malé čepičky pro mikrospínače, které chyběly od dodavatele. 3D tiskárna se tak osvědčila i v případě, kdy dodavatelé nestíhali a firmy tak byly schopné pružně reagovat na vzniklou situaci vlastní výrobou.