Search
Close this search box.

Průkopník nové éry 3D výroby kovových dílů

Patentovaná technologie vrstvené práškové metalurgie (LPM™) od společnosti Stratasys®, která se zaměřuje na výrobu nákladově efektivních, průmyslových, kovových dílů pro výrobu v menším měřítku

Společnost Stratasys pomáhá zákazníkům nastolit novou éru aditivní výroby průmyslových, kovových dílů, a proto podrobněji představuje detaily svého vývoje nové platformy, která bude určena pro „kovové“ aplikace, kdy je nutno rychle reagovat na poptávku. Tato platforma společnosti Stratasys je založená na inovativní technologii LPM™ (Layered Powder Metallurgy – vrstvená prášková metalurgie), která má urychlit, usnadnit a ekonomicky zefektivnit výrobu kovových dílů, jak ji dosud neznáme.

Tato pokročilá platforma je vyvíjena s cílem nabourat běžné výrobní postupy, čehož chce dosáhnout kombinací přidané hodnoty aditivní výroby s malosériovou výrobou kovových dílů. Inovativní technologie je navržena tak, aby zvyšovala efektivitu a úsporu nákladů za použití standardních slitin práškové metalurgie (PM), mechanických vlastností s vysokou přesností i řízeným smršťováním a mimořádně rychlým výkonem.

Zaznamenáváme, že současné přístupy k 3D tisku kovových dílů zanechávají ještě spoustu nesplněných požadavků, včetně pomalého post-processingu, složitého odstraňování podpor a hodin strávených přizpůsobováním a broušením. V kombinaci s vysokými náklady na prášky pro aditivní výrobu to znamená, že každá část je drahá a když se k tomu připočtou ještě celkové náklady na vlastnictví, je příliš obtížné si tuto cestu obhájit,“ uvedl Rafie Grinvald, ředitel pro produktový marketing a řízení společnosti Stratasys. „Naše nová platforma je navržena tak, aby přetvořila současné prostředí aditivní výroby z kovů. Představuje životaschopnou alternativu k typickým výrobním metodám a pomáhá zákazníkům dramaticky snížit náklady na výrobu spolehlivých a konzistentních, průmyslových, kovových dílů pro aplikace, kdy je nutná rychlá reakce na poptávku.

Stratasys na této platformě interně pracoval několik posledních let. Součástí je jejich vlastní patentovaná technologie tryskání a běžně používaná prášková metalurgie, která začíná nabídkou hliníkových prášků. Řešení LPM™ představuje třístupňový proces aditivní výroby, který kombinuje tradiční práškovou metalurgii se známou a prověřenou inkoustovou technologií PolyJet™ od Stratasysu. Proces zahrnuje tisk okrajů patentovaným tepelným inkoustem, dávkování a rozložení prášku a následné slisování práškové vrstvy za účelem dosažení vysoké hustoty a kontrolovaného smrštění.

Záměrem je, aby byl konečný výsledek ekonomicky konkurenceschopný vzhledem k nákladům na díl a výkonnost a zároveň, aby byl postup při post-processingu jednoduchý a díly v nejvyšší možné kvalitě. Systém si klade za cíl přímo řešit potřeby zákazníků, kteří potřebují vyrobit pilotní díly v malých sériích při náběhu výroby, ukončení výroby nebo při výrobě dílů na míru či lehkých a složitých součástí. Tento produkt je ideální pro trhy v oblasti automobilového a leteckého průmyslu či obrany.

Stratasys nyní o této platformě pro výrobu z kovů vyjednává za zavřenými dveřmi s OEM partnery stupně 1 (Tier 1). Další informace včetně specifikací produktu a podrobného harmonogramu uvedení budou brzy k dispozici.

Představení aditivního procesu LPM