Search
Close this search box.

Model nové čtvrti Trnitá v Brně vzniká i na 3D tiskárně z MCAE Systems

Město Brno plánuje výstavbu zcela nové čtvrti na ulici Trnitá, kam se i v budoucnu přesune hlavní nádraží u řeky Svatky. Při každém takovém plánování je dobré mít reálný model, do kterého se vše promítne a který je lepší pro prostorovou orientaci. Hotový model, který poslouží i v soutěži o podobu hlavního nádraží, bude mít úctyhodnou celkovou plochu 12 m2.

Na vytvoření 3D modelu pracují právě v těchto dnech odborníci z Fakulty výtvarných umění při VUT v Brně, se kterými spolupracujeme již několik let. Při své práci kombinují dvě technologie – počítačem řízené CNC obrábění pro výrobu terénu a 3D tisk pro zástavbu. A právě pro zhotovení jednotlivých modelů budov používají 3D tiskárnu s technologií FDM, dodanou od MCAE Systems.

V posledních letech je 3D tisk mezi architekty běžně používán. Je to rychlý a snadný postup, jak získat celkovou představu návrhu a odladit případné problémy. V modelu čtvrti Trnitá, který je nyní již z poloviny hotov, lze najít zmenšené budovy jako např. AZ Tower, M Palác nebo celý areál Spielberk Office nebo samotnou dominantu Brna – katedrálu Petrov či oblíbenou hokejovou DRFG arénu.

Digitální sochařství

Digitální modelování a sochařství je pro vedoucího 3D studia FAVU Tomáše Medka běžná záležitost. Často využívá k 3D tisku kombinaci další výrobní technologie, jako třeba zde – CNC obrábění. Frézka pro model připraví základnu a vytvoří tak terén pro budovy, které jsou vyrobené na 3D tiskárně Stratasys F120 od MCAE Systems. Kombinace těchto dvou odlišných technologií zaručuje vysokou přesnost v řádu milimetrů i na takto velké ploše.

„V digitálním sochařství je pro nás běžné, že vytváříme velké objekty, které se skládají z více dílů a musí se k sobě sesadit. V tomto případě je však mimořádná přesnost, se kterou pracujeme. Přestože má celý model několik metrů, nemůžeme si mezi jednotlivými díly dovolit nepřesnosti ani v řádu milimetrů,“
vysvětlil Tomáš Medek. Zásadní je také použitý materiál a jeho kvalita. „Pro tento model používáme průmyslový materiál odolný proti UV záření a tiskneme na profesionální 3D tiskárně. Stejně tak pro frézování používáme desky pryskyřice, které se říká umělé dřevo a pro výrobu modelů je to jeden z nejkvalitnějších materiálů vůbec,“ doplnil Medek.

Model je skládací, vytištěné budovy jsou povrchově upravovány a v rámci modelu s nimi lze volně manipulovat i upravovat jejich polohu. Model v měřítku 1:500 bude hotový v červnu a nejdříve poslouží k hodnocení návrhů. Celý model včetně vítězné podoby hlavního nádraží si veřejnost bude moci prohlédnout na výstavě soutěžních návrhů připravované na podzim tohoto roku, kde se stane jejím ústředním objektem.

Více, včetně naší 3D tiskárny, se dozvíte v reportáži České televize – Události Brno.

Zdroj: Pořad Události v regionech, Česká televize