Search
Close this search box.

MCAE u vzniku fontány Vějíř Žofie Chotkové

Moderní 3D technologie pomohly přivést k životu působivé umělecké dílo nedaleko Písecké brány v Praze. Spolupracovali jsme s akademickou sochařkou Martinou Hozovou na vzniku fontány, která má uctít památku hraběnky Žofie Chotkové. Slavnostní odhalení plastiky proběhlo 17. června 2019 v Praze.

Velkou roli při realizaci díla hrála i naše firma, kde jsme měli možnost ukázat, jak lze použitím 3D technologií vytvořit komplikovaný umělecký předmět. Obráběním robotem KUKA 60 HA, které bylo řízeno CAD/CAM softwarem Tebis, jsme vyrobili modelové zařízení pro vytvoření pískové formy. Důležitým krokem byla i jeho samotná povrchová úprava a v neposlední řadě pak propojení se Slévárnou Kuřim, kde vznikl vícenásobný otisk modelového zařízení do písku.

Odhalení pomníku bylo plánováno už v roce 2014, kdy uplynulo 100 let od sarajevského atentátu, při kterém zahynula Žofie Chotková i její manžel František Ferdinand d’Este. Právě symbolem Žofie Chotkové byl vějíř a rukavičky. Vějíř, dobový atribut dam, byl se Žofií neodmyslitelně spjat.

Proto se Martina Hozová rozhodla tohoto tématu chopit. Svým návrhem vějíře zaujala ve veřejné soutěži mezi 51 dalšími návrhy. Vějíř je vyroben z litiny a celou konstrukcí prochází trubky, které v nastavitelných intervalech vypouští páru, jako další symbol průmyslové revoluce a doby páry. Samotná výroba se táhla přes pět let.

Věříme, že se plastika sloužící také jako mlhoviště, brzy stane neodmyslitelnou součástí tohoto veřejného prostoru.