Search
Close this search box.

Představení inovativních 3D technologií pro (nejen) digitální továrnu budoucnosti

Mezinárodní strojírenský veletrh aneb představení inovativních 3D technologií

Na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně jsme v rámci naší expozice prezentovali nejen inovativní 3D technologie, ale i jejich praktické využití v průmyslu. Mohli jste se tak seznámit s různými technologiemi aditivní výroby, ale i se zařízeními pro automatizovaný postprocessing, automatizované 3D měření, reverzním inženýrstvím, nebo spatřit živou ukázku broušení na robotickém pracovišti.

3D tisk a aditivní výroba

Za oblast 3D tisku a aditivní výroby jsme prezentovali osvědčená průmyslová zařízení s technologií FDM. Jmenovitě 3D tiskárnu Stratasys F370CR pro tisk z kompozitních materiálů, která je vhodná na výrobu nástrojů, upínacích přípravků nebo forem. A velkoformátovou 3D tiskárnu Stratasys F770 pro tisk velkých přípravků či funkčních prototypů v oblasti automobilového průmyslu.

Za technologii PolyJet jste mohli vidět Stratasys J55 Prime s rotační tiskovou platformou zajišťující vynikající kvalitu povrchu a tisku. Vhodná při výrobě barevných a realistických prototypů v oblasti designu, ale také medicíny a zubního lékařství.

Pro sériovou výrobu konzistentních dílů se skvěle hodí zařízení Stratasys H350, které zajišťuje efektivní malosériovou výrobu. Díky postprocessingu na zařízeních DyeMansion můžete tyto díly upravovat ve třech automatizovaných krocích – čištění, povrchová úprava a barvení dílů. Nebo také například inovativní 3D tiskárna Origin One umožňující sériovou výrobu velmi přesných a kvalitních koncových dílů. 

V oblasti 3D tisku z kovů jsme vám ukázali zařízení XM200C, efektivní řešení pro kusovou výrobu funkčních dílů z široké škály průmyslových kovových prášků.

Nakonec jsme také prezentovali i stolní tiskárny Ultimaker S7 a MakerBot METHOD X.

3D optické měření a digitalizace

Za oblast 3D optického jste mohli vidět živou ukázku automatizovaného měření bateriové vany pomocí robotického pracoviště ATOS ScanBox a skeneru ATOS 5 od firmy ZEISS. Zařízení vynikají svou přesností měření a vysokou kvalitou naměřených dat. Fungují na principu projekce modrého světla, které je snímáno dvěma kamerami a nabízejí nejen vysokou rychlost měření, ale také rychlé zpracování a vyhodnocení vůči referenčním datům.

Další ukázkou měření pak byla mobilní měřicí stanice GOM ScanCobot se skenerem ATOS Q, motorizovaným rotačním stolem a výkonným softwarem. Optický 3D skener dokáže rychle získat informace s vysokým detailem a poskytuje tak spolehlivý základ pro jejich snadnou interpretaci.

V neposlední řadě jsme také prezentovali rozšířenou realitu SuPAR, která otevírá nové možnosti vizuální kontroly dílů a součástí. Aplikace nabízí interaktivní kontrolu součástí porovnáním obrazů v reálném čase. Chyby jsou dokumentovány přímo ve 3D zobrazení a uloženy pro prohlížeč SuPAR™ Viewer. Možný je také automatický export do Excelu a PDF, a to včetně chybového protokolu s fotkami.

CAD/CAM a reverzní inženýrství

Za divizi CAD/CAM jsme předváděli živou ukázku broušení na robotickém pracovišti ovládaném softwarem Tebis 4.1. Se softwarem Tebis můžete snadno integrovat roboty do svých výrobních procesů. Protože od samotného začátku programujete s virtuálním robotem (digitálním dvojčetem), nehrozí vám později žádná překvapení kvůli přepočtu nebo jiným problémům. Tebis přímo odesílá NC řídicí data pro robota. Můžete tedy přistupovat přímo z CAD dat k dokončenému programu robotického obrábění bez potíží.

V kombinaci s optickým skenerem se pak výborně hodí pro opravy poškozených součástí bez dostupné dokumentace pomocí reverzního inženýrství. Reverzní inženýrství vytváří plošný CAD model, který přesně kopíruje naskenovaný tvar a používá se všude tam, kde se pracuje ručně na reálných dílech a pro následný proces je vyžadován CAD model upravený podle tvaru skutečného dílu.