Search
Close this search box.

Co je 3D skenování?

3D skenování neboli 3D optické měření je technika používaná k získání přesných dat o tvaru, rozměrech a povrchových charakteristikách objektů v trojrozměrném prostoru. Tato metoda se často využívá ve spojení s optickými systémy a technologiemi, jako jsou kamery, senzory a laserové zařízení, k vytvoření digitálních modelů objektů.

Princip 3D optického měření spočívá v zachytávání obrazových dat z různých úhlů a perspektiv a následném zpracování těchto dat do trojrozměrného modelu. Měření probíhá pomocí projekce strukturovaného světelného vzoru na povrch objektu. Kamery zachytávají zkreslení tohoto vzoru na povrchu a na základě těchto dat se vytváří 3D model.

Kde se 3D skenování využívá?

3D optické měření, nebo také 3D skenování, má širokou škálu aplikací. V průmyslu se využívá pro kontrolu kvality, design a konstrukci, digitalizaci, reverzní inženýrství a monitorování výrobních procesů. V architektuře a stavebnictví se používá pro dokumentaci stavebních objektů. V medicíně pak může být využito pro tvorbu ortopedických implantátů nebo pro chirurgické plánování. Tato technika je také oblíbená v oblasti digitálního umění a animace, kde se vytvářejí digitální postavy, modely a vizuální efekty.

Jaké jsou výhody 3D optického měření?

Rychlost a efektivita

Optické systémy mohou získat velké množství dat za krátkou dobu, což je výhodné pro průmyslové aplikace a sériovou výrobu.

Bezkontaktní měření

Bezkontaktní měření je výhodné zejména při práci s objekty s obtížně přístupnými nebo složitými tvary, nebo při měření křehkých materiálů.

Vysoká přesnost:

Moderní optické měřící technologie nabízejí vysokou přesnost a rozlišení, což je užitečné pro aplikace vyžadující detailní a přesné výstupy z měření.

Automatizace a digitalizace

3D optické měření lze často integrovat do automatizovaných procesů, což zvyšuje efektivitu a umožňuje rychlejší zpracování dat. Výsledky měření lze také snadno vizualizovat a sdílet.

Díky 3D optickému měření máme nyní vizuální vyhodnocení, které ukazuje vše podstatné ve formě barevného grafu, ve kterém se během chvilky krásně zorientujete. Tímto způsobem ušetříme dvě třetiny požadovaného času.

Marcus Girndt
Metalsa Automotive GmbH

Portfolio 3D měřicích systémů

Průmyslové 3D optické skenery ATOS

Průmyslové 3D optické skenery modelové řady ATOS snímají povrch měřeného objektu rychle, přesně a s vysokým rozlišením detailů. Výstupem ze skenerů ATOS jsou 3D data použitelná pro široké spektrum analýz komponent a dílů jako jsou plechové díly, nástroje, formy, turbínové lopatky, prototypy, plastové výlisky, odlitky a další.

Systémy pro autotmatizaci měření

ATOS ScanBox a GOM ScanCobot jsou 3D optické měřicí zařízení pro plně automatizovanou 3D digitalizaci a inspekci. Kombinuje optimalizované průmyslové komponenty, mobilitu a maximální bezpečnost v jednom zařízení. Toto řešení umožňuje efektivní kontrolu kvality výroby přímo ve výrobním prostředí.

Systémy pro měření pohybu a defromací

Nové metody zkoumání materiálových vlastností pomocí deformačních systémů přinášejí nejen úsporu času a mnohdy i financí, ale hlavně otevírají nové možnosti přístupu k řešení problému. Systémy ARAMIS jsou osvědčené řešení pro analýzu deformací na povrchu testovaných objektů, a to v diskrétních bodech nebo celoplošně. Výsledkem je barevná mapa rozložení deformací na testovaném komponentu. Velikost měřícího rozsahu se pohybuje od několika milimetrů čtverečních až po několik metrů.

Průmyslové systémy pro výpočetní tomografii

Produktová řada ZEISS METROTOM nabízí spolehlivou CT technologii pro oblast kontroly kvality již dvanáct let. Třetí generace systému počítačové tomografie ZEISS METROTOM 1500 poskytuje nejlepší důkaz, že pokročilá a spolehlivá rentgenová technologie již není pouze vizí budoucnosti.