Search
Close this search box.

Může 3D tisk nahradit vstřikování plastů?

Společnost MCAE Systems uspořádala dne 28. března 2023 ve svém sídle v Kuřimi technologický seminář zaměřený na srovnání vstřikování plastů vs 3D tisk. Prvním tématem bylo představení 3D tiskárny Stratasys H350 s technologií SAF (Selective Absorption Fusion), která umožňuje výrobu plastových dílů v případě, kdy výroba formy pro vstřikování plastů není ekonomicky výhodná. Druhým pak prezentace zařízení pro profesionální postprocessing dílů od společnosti DyeMansion.

Kvůli nepříznivému počasí nastaly v den konání akce značné komplikace s dopravní situací, takže mnoho účastníků nestihlo dorazit včas. Program tak začal o půl hodiny později. Na úvod představil ředitel společnosti Miloslav Drápela portfolio společnosti MCAE Systems a aktuální produktovou nabídku.

Ne všechny technologie 3D tisku jsou vhodné pro sériovou výrobu. SAF ano.

Poté následovala prezentace Jana Drápely, specialisty a obchodníka pro 3D tisk, ve které se zaměřil na srovnání malosériové výroby dílů 3D tiskem s technologií SAF a vstřikováním plastů. Představil zejména výhody i nevýhody, a to jak z pohledu celkové doby výroby, ceny komplexních dílů či flexibility při vytváření složité geometrie, tak vstupních nákladů na díl i rychlosti opětovného spuštění výroby.

Srovnání technologie SAF vs vstřikování plastů skončilo jednoznačně – v malosériové výrobě vyjde SAF finančně mnohem lépe. Náklady se snižují už tím, že se nemusí investovat do výroby vstřikovacích forem, proces 3D tisku také proběhne výrazně rychleji než jiný typy výroby. Tisíce kusů koncových dílů jsou zhotoveny během pár dnů.

Technologie SAF nejlépe doplňuje vstřikování plastů u malých až středních sérií a nabízí zrychlení výroby produktů z týdnů na dny. Vyznačuje se také teplotní stabilitou a přesným časováním procesu. Materiál PA11, využívaný touto technologií, je odolný, a to jak chemicky, tak i vůči nárazům.

Představená 3D tiskárna H350 je schopna vyrábět přesné a konzistentní koncové díly za 2-3 dny, zatímco u vstřikování trvá výroba formy (včetně přípravy) 12-20 týdnů. Je vhodná pro sériovou výrobu do 10 000 dílů s velikostí do 200 mm. V případě velmi malých dílů dokáže efektivně vyrábět velkoobjemově, a to až 20 000 kusů. S H350 lze dosáhnout výrazné úspory času a snížení nákladů, a to zejména u výroby komplexních dílů nebo výroby více dílů najednou.

Povrchové úpravy dílů

Po krátké přestávce pokračoval v programu Greg Gracki, manažer ze společnosti DyeMansion, který představil kompletní řešení pro dokonalý postprocessing dílů – čištění (účinné odstraňování prášku), neabrazivní zarovnávání povrchu, chemické vyhlazování párou a barvení. Pro rychlé čištění je velmi efektivní systém Powershot C, další systém – Powershot S s technologií PolyShot Surfacing – vytváří jedinečné pololesklé povrchy jako základ pro dosažení nejlepších výsledků barvení. Další zařízení pro vyhlazování párou – Powerfuse S – dokáže zredukovat drsnost povrchu (Ra) až na 1 mikron. Tento proces uzavře povrch a může až zdvojnásobit roztažnost, zvyšuje také odolnost proti nárazu. Průmyslové barvení pak probíhá v systému DM60, kde je možné vybrat si z široké palety barev.

Jednou z hlavních výhod zařízení DyeMansion je jeho automatizace, která umožňuje rychlou a snadnou povrchovou úpravu dílů. Pomocí integrovaného softwaru lze jednoduše nastavit a optimalizovat proces povrchové úpravy podle konkrétních požadavků a specifikací dílů. Všechna zařízení DyeMansion jsou navržena pro plnou integraci s 3D tiskárnou Stratasys H350, což umožňuje snadný a plynulý přechod mezi 3D tiskem a povrchovou úpravou dílů. Tímto způsobem lze optimalizovat celý výrobní proces a dosáhnout vysoké úrovně automatizace, což šetří čas i zdroje a zvyšuje celkovou produktivitu.

Na závěr semináře proběhly oblíbené workshopy, na kterých si mohli účastníci všechna představená zařízení prohlédnout. Prezentovalo se zde kompletní řešení pro sériovou výrobu koncových dílů – 3D tiskárna H350 a automatizovaný postprocessing na zařízeních DyeMansion.

Příklady 3D tištěných koncových dílů po postprocessingu