Search
Close this search box.

3D tiskárna MakerBot Z18 rozvíjí kreativitu mladých umělců

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze je nejen místem předávání znalostí potřebných pro budoucí profesi, ale i jedinečným prostředím pro výzkum a inovaci. Nové technologie přeměňují svět a do popředí se dostává experimentování, testování, prototypování a vývoj. Jsme rádi, že se opět můžeme podílet na rozvoji nastupujících generací mladých umělců, tentokrát v ateliéru Architektury III, VŠUP v Praze.

3d tisk makerbot odlitek

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze byla založena již v roce 1885 a řadí se tak mezi nejstarší umělecké školy v České republice. Jejím cílem je nabízet komplexní umělecké vzdělání v oblasti architektury, designu, vizuální komunikace a volných i aplikovaných umění. Škola se těší velké oblibě (mezi její absolventy patří respektovaní odborníci v daných oborech) a je vyhledávána domácími i zahraničními studenty. Snaží se také o spolupráci s různými výrobními podniky, aby měli studenti možnost ověřit si své schopnosti v praxi. A MCAE Systems je jedním z nich.

Do školy, přesněji do ateliéru Architektury III, jsme zapůjčili jednu z našich nejlepších stolních 3D tiskáren MakerBot Z18 od společnosti Stratasys. Velký stavební prostor této tiskárny umožňuje vytvářet extra velké a mimořádně vysoké průmyslové prototypy, modely a díly. Výhodou je také uzavřená, vyhřívaná komora, navržená pro tisk velkých modelů při minimálních deformacích.

Za ateliér architektury s 3D tiskárnou nejčastěji pracuje MgA. Shota Tsikoliya, který zde působí jako odborný asistent a vede studenty k tomu, aby se nebáli používat nové technologie. Sám se zabývá emergentní architekturou a inovativními technologiemi.

Tisk tenkostěnného bednění pro beton na 3D tiskárně MakerBot Z18

Digitální technologie už v umění a designu nejsou žádnou novinkou. Zatímco mnozí významní produktoví designéři dnes testují problematiku nových materiálů a experimentování s nimi, architektura se zabývá i otázkou nových struktur a jejich možné tvorby. V tomto projektu se jednalo o velmi komplexní tvary generované na principu diferencovaného růstu a 3D tisk bednění byl jedním z nejdostupnějších způsobů, jak dosáhnout požadovaných výsledků. Konstrukce je založena na algoritmickém vývoji geometrií a představuje strojní výrobu bez potřeby lidského zásahu. Takové systémy jsou schopny samovýroby a reparace. Vystavené betonové prvky představují průřezy, které mají znázorňovat nekonečné struktury. 3D tiskárna MakerBot Z18 splnila náročné požadavky díky velkému konstrukčnímu objemu pro rozměrné modely a vyhřívaná komora zařídila „bezpečný“ tisk velkého díla bez odlepování z podložky.

Výstupy z projektu byly demonstrovány v září roku 2019 na výstavě Ars Electronica v rakouském Linci, v roce 2020 se počítalo s prezentací na konferencích v Barceloně, Lisabonu a v Berlíně. Kvůli nastalé situaci a preventivním opatřením byly však tyto akce přesunuty na dobu neurčitou. Proto bychom vám toto dílo chtěli ukázat alespoň prostřednictvím fotografií v naší galerii.