Search
Close this search box.

MSV BRNO 2018 | 1. – 5. 10. 2018

Plocha téměř 300 m² a komplexní přehlídka nejnovějších technologií z oblasti 3D optické metrologie, 3D tisku i CAD/CAM. Konkrétní aplikace z praxe a unikátní exponáty. Zlatá medaile MSV 2018 v kategorii Inovace výrobního stroje pro 3D tiskárnu Studio System. Online obrábění sochy TGM v nadživotní velikosti na výstavě 100ries. Na 60. mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně se MCAE Systems vrátila do pavilonu A, kde jí to náramně slušelo!

Letošní TOP exponáty MCAE Systems:

3D tiskárna Studio System pro 3D tisk z kovu

3D skener ATOS 5 a optický systém ARAMIS SRX

Novinky v 5osém obrábění v CAD/CAM SW Tebis 4.0 R6

3D tiskárna J750 s novými materiály typu Vivid Color

Online frézování repliky sochy TGM na výstavě 100RIES

3D tiskárna Studio System – Zlatá medaile MSV 2018

Horkou novinkou ze světa 3D tisku a hlavním tahákem pozornosti naší expozice byla bezesporu 3D tiskárna Desktop Metal Studio System určená pro 3D tisk z kovu v kancelářském prostředí. Díky integraci cloudového softwaru nabízí uživatelsky jednoduchý pracovní proces výroby složitých kovových součástí tzv. in-house, od digitálního souboru až po finální kovový díl. Jde o zásadní posun ve způsobu vývoje produktů i jejich uvádění na trh. Dochází ke snížení nákladů a výraznému zvýšení rychlosti, bezpečnosti i kvality kovového 3D tisku. Tiskárna Studio System tak zaslouženě získala Zlatou medaili 60. mezinárodního strojírenského veletrhu. Je to již v pořadí druhá zlatá medaile pro MCAE System, první byla udělena zhruba před 20 lety za FDM 3D výrobní systém firmy Stratasys.

Masaryk se vrátil do Brna po 90 letech díky technologiím z MCAE Systems

Mimořádné pozornosti médií i veřejnosti se těšilo online frézování sochy Tomáše Garrigua Masaryka v nadživotní velikosti. Od pondělního dopoledne až do pátku víc jak třímetrový robot frézoval repliku této sochy přímo před zraky návštěvníků. MCAE Systems měla tu čest podílet se na unikátní výstavě nazvané 100RIES, kterou pořádaly Veletrhy Brno k 100. výročí založení Československé republiky. 100ries návštěvníkům MSV představila 100 příběhů československých legend uplynulého století. Tím největším byl právě příběh sochy TGM, která zdobila dnešní rotundu pavilonu A v roce 1928 při zahájení provozu výstaviště.

Podkladem pro výrobu repliky byla 3D data získaná naskenováním bronzové sochy uchované v depozitáři Národního muzea 3D skenerem ATOS 5. Virtuální model pak putoval do CAD/CAM softwaru Tebis (5osé obrábění + Robot Kinematics), ve kterém byly naprogramovány obráběcí strategie pro frézování robotem. Technici z MCAE Systems vyrobili z umělého dřeva SikaBlock M330 a modelářské hlíny hned dvě sochy. Jedna z nich byla dokončena a posloužila na výstavě jako ukázka dopracování detailů ruční prací sochařem Ladislavem Jezberou a jeho žáky ze SPŠ kamenické a sochařské v Hořicích. Druhá socha byla připravena tak, aby ji robot před návštěvníky postupně vyfrézoval do správných tvarů.  Slavnostního symbolického spuštění robota se společně ujali český a slovenský premiér.

Expozice plná novinek

Žhavou novinkou v expozici MCAE byl také nejnovější 3D skener ATOS 5 od společnosti GOM, který byl prezentován na zařízení ATOS ScanBox 5120 při ukázce automatizovaného 3D optického měření. Tento nový skener je určen pro nejnáročnější metrologické aplikace především z automobilového a leteckého průmyslu. Letošní novinkou je i senzor ARAMIS SRX, který napomáhá pochopit chování komponent při statickém nebo dynamickém zatížení. Prezentovanou aplikací bylo automatizované vyhodnocování tahových zkoušek v uživatelském rozhraní ARAMIS Kiosk.

3D tisk dále doplňovala plnobarevná, multimateriálová 3D tiskárna Stratasys J750 s technologií PolyJet  a kancelářská 3D tiskárna Stratasys F370 s technologií FDM. Na stojanech okolo si návštěvníci mohli osahat modely a díly z nových PolyJet materiálů typu Vivid Color/Živé barvy, které zajišťují dokonalou kombinaci vizualizace i těch nejjemnějších detailů a pevnosti, u technologie FDM zaujaly nové materiály Nylon 12CF (termoplast vyztužený uhlíkem s vynikajícími konstrukčními vlastnostmi) a termoplast na bázi PEKK Antero 800NA, který vykazuje vysokou odolnost proti teplu, odolnost proti chemikáliím, nízké odplynění a rozměrovou stabilitu zejména u velkých dílů.

Z oblasti CAD/CAM jsme představili inovace nové verze softwaru Tebis 4.0 Release 6. Klíčovým tématem byla ukázka 3osého a 5osého souvislého hrubování a dokončování na frézce DMG DMU 40 eVo, další aplikací bylo robotické gravírování řízené softwarem Tebis s precizní simulací robota včetně kontroly kolizí. Vzhledem k tomu, že ani při kusové výrobě téměř nic nefunguje bez dobré organizace a plánování, zaměřili jsme se i na představení software ProLeiS pro efektivní plánování a řízení výroby.

Expozice MCAE Systems byla připravena jako ukázka špičkových zařízení, aplikací a praktického využití 3D technologií v nejrůznějších strojírenských oborech. Jedním za zajímavých příkladů bylo představení spolupráce MCAE Systems a firmy KT Motorsport při tuningu dvou závodních strojů Lotus, které byly na stánku k vidění (více ZDE).

Foto: Tino Kratochvil