Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

3D technologie z MCAE Systems pomáhají při tuningu závodních strojů

9. 4. 2018

3D digitální technologie a automobilový průmysl k sobě neodmyslitelně patří již několik desetiletí. Prostorová data získaná z 3D optického měření jsou neocenitelným nástrojem pro kontrolu kvality či reverzní inženýrství, nezanedbatelná je také technologie 3D tisku, která se využívá při stavbě přípravků či prototypů.

Vývoj a konstrukce závodních strojů vždy patřily ke skutečným majstrštykům v oboru. Odborní technici z MCAE Systems se již několikrát zapojili do projektů, ve kterých vyrobili či pomohli vyrobit prototypový díl určený pro testování nového tvaru karoserie, disků kol nebo jiných součástí. Nyní si technologie z MCAE Systems vybrala brněnská firma KT Motorsport pro tuning svých závodních strojů.

 

Obsahem spolupráce MCAE Systems bylo 3D měření zadního přítlačného křídla a spojleru vozu Lotus Evora 400. Měření bylo realizováno špičkovým 3D optickým skenerem ATOS III Triple Scan. Tento mobilní měřicí systém je ideální pro přímé skenování objektů s lesklým a tmavým povrchem jako jsou např. plechy, a to při zachování přesnosti a velmi vysokého rozlišení. 3D měření stávajícího křídla na vozidle bylo nezbytné pro budoucí vytvoření prototypu nového křídla s vestavěným brzdovým světlem. Data z měření spojleru pak poslouží pro výrobu nového tvaru krycí mřížky spojleru (pravděpodobně s použitím technologie 3D tisku a v kooperaci s MCAE Systems).

 

Druhou částí spolupráce bylo měření připojovacích a obrysových rozměrů otvoru pro kryt zadní kapoty u dalšího závodního vozu Lotus. Pro 3D měření byl opět zvolen ATOS III Triple Scan, protože je vhodný i pro rychlé měření v oblasti detailů (jako jsou hluboké dutiny, jemné hrany a komplexní tvary). Na základě získaných dat byl reverzním inženýrstvímCAD/CAM softwaru Tebis vymodelován nový kryt s plynulým napojením na okolní plochy (modul Průmyslový Design Premium) a poté vypočítány dráhy pro vyfrézování formy robotem KUKA (modul Výroba nástrojů a forem). Výsledkem této spolupráce je obrobená forma krytu kapoty z materiálu SIKA Block určená pro laminování (carbon).

 

KT Motorsport je brněnská firma provádějící stavbu a prodej závodních vozů, pronájem závodních vozů a profesionální tuning na klíč.

 

Nevíte si rady?

Máte speciální požadavek a nenašli jste ho v seznamu našich služeb?
Napište nám pomocí formuláře nebo nás kontaktujte přímo pro více informací.

Přímý kontakt

Volejte (Po–Pá 8–17 hod)

+420 549 128 811

Pište

mcae@mcae.cz

Poslat zprávu

Povinné údaje *