Search
Close this search box.

Vytiskli jsme sochy posledních pravěkých lidí pro výstavu ULTRASUPERNATURAL

Na výstavě ULTRASUPERNATURAL, která je vyústěním téměř čtvrtstoletí trvajícího projektu českých umělců Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina, jsou díky MCAE Systems k vidění monumentální sochy domorodých obyvatel papuánského kmene Yali Mek v životní velikosti. Výstava v pražském centru současného umění DOX potrvá až do 18. listopadu 2020.

Umění nám není cizí. Naše 3D technologie přivedly k životu už několik uměleckých děl od významných či teprve začínajících umělců. S Barborou Šlapetovou a Lukášem Rittsteinem, kteří se soustavně vraceli do vzdálených oblastí Západní Papuy a Papuy Nové Guineje, kde zkoumali místní domorodé kmeny a jejich kulturu, spolupracujeme dlouhodobě.

Na jejich poslední výpravu v roce 2017 jsme umělce vybavili ručním 3D skenerem, kterým v obtížném terénu a mimo vymoženosti civilizace snímali místní domorodce. Tak byli lidé kmene Yali Mek a např. astronaut Koichi Wakata „zhmotněni“ 3D skenerem v neopakovatelných momentech.

Vzhledem k použití 3D skeneru v terénu jsme museli naskenovaná 3D data nejdříve upravit v softwaru ZEISS INSPECT pro spojení a vyhlazení skenů. Poté následovala příprava dat pro 3D tisk v profesionálním softwaru Magics od firmy Materialise.

3D technologie pomohly uchovat podobu posledních lidí z doby kamenné na této planetě

Pro zhotovení takto objemných soch (některých i dvoumetrových) jsme pak zvolili nejvýkonnější 3D výrobní systém Stratasys F900, který má stavební prostor až 914 × 610 × 914 mm. Sochy jsme tak mohli vytisknout z co nejméně dílů, některé dokonce v celku v rámci jedné tiskové úlohy. Materiálem pro výrobu byl pak nejvhodnější ABS-ASA, který vyniká velkou mechanickou pevností, UV stabilitou a vysokou estetikou. Požadované menší sochy jsme vytvořili na 3D tiskárně J750 (dnes J850, J835) z fotopolymeru řady Vero.

Výstava ULTRASUPERNATURAL, jejímž jsme hrdým partnerem, je uměleckým porovnáním dvou světů – toho dnešního a toho dávno minulého (doby kamenné), který pomalu mizí. V hlavním sále expozice je vystaven Nebeský oltář Lukáše Rittsteina se sochami pěti mužů na křídlech představujících kombinaci abstrakce a reality, 3D technologie a naskenovaných pravěkých těl. A pro MCAE Systems je velkou ctí, že se na vytvoření těchto soch podílela.

Neváhejte a zamiřte do galerie DOX, výstava potrvá do 18. listopadu 2020. Příští rok by měla hostovat v českém pavilónu na přeložených olympijských hrách v Tokiu.