Search
Close this search box.

Student brněnského VUT navrhl a vyrobil protetické oko na 3D tiskárně

Již dlouhá léta pracují protetici na tom, aby umělé oči, které slouží jako náhrady při zrakových postiženích, vypadaly co nejrealističtěji. Strojně vyráběné oční náhrady jsou stále velkou výzvou. Zrakově postižený student VUT v Brně, Ondřej Vocílka, letos přišel s revolučním nápadem vyrobit oční protézu pomocí 3D tisku. A u MCAE Systems našel tu nejvhodnější 3D tiskárnu – Stratasys J750 s technologií PolyJet.

Přednáška o technologiích 3D tisku na FSI VUT v Brně Ondřeje Vocílku zaujala natolik, že začal přemýšlet o jejím využití při výrobě oftalmologických protéz a jak by je bylo možné co nejvíce přizpůsobit pacientům. Po dohodě s přednášejícím se začal tomuto tématu věnovat ve své bakalářské práci.

Standardně se oční protézy vyrábí ručně ze skla či akrylátu, a tak estetický dojem celé protézy závisí zejména na zkušenostech a šikovnosti protetika. Nejnáročnější částí ruční výroby je duhovka, protože se musí co nejvíce podobat zdravému oku pacienta. Toho je však konvenčními způsoby obtížné dosáhnout.

Ondřej se ve své práci zabývá výrobou prototypu oční protézy pomocí 3D tisku na bázi modelu získaného skenováním své ručně vyrobené starší protézy z PMMA. Model byl modifikován v programu 3ds Max 2017. Tímto postupem bylo vymodelováno jádro protézy s texturou, která byla vytvořena z fotografie oka. Vytištěné jádro oční protézy bylo dále zalito čirým akrylátem, aby se vytvořil zdravotně nezávadný povrch.

Samotná výroba jádra oční náhrady byla realizována na 3D tiskárně Stratasys J750 s technologií aditivní výroby PolyJet (technologie pro přesný 3D tisk modelů nanášením fotopolymeru a jeho vytvrzováním UV zářením). Tato tiskárna je díky svým možnostem ideální pro takto náročný tisk. Zde do procesu vstupuje MCAE Systems, která 3D tiskárny značky Stratasys nabízí na českém a slovenském trhu.

Celý proces 3D tisku jádra oční protézy zabere asi 1,5 hodiny, zatímco výroba klasické akrylové protézy trvá zhruba 8 hodin a příprava skleněné protézy cca 2 hodiny. V České republice se standardní cena oční protézy pohybuje v rozmezí od 2 000 do 3 000 Kč, zatímco např. v Anglii by tato protéza stála v přepočtu až 90 000 Kč. Proti tomu náklady na 3D tisk jádra Ondřejova prototypu nebyly vyšší než 850 Kč, po započtení práce při aplikaci povrchové vrstvy byla cena prototypu srovnatelná s ruční výrobou.

3D tiskárna Stratasys J750 měla při tisku duhovky na prototypu vynikající výsledky. Stále ale chybělo jemné oční žilkování a nebyla přidána ani žádná povrchová úprava, která by napodobila lesk skutečného lidského oka. Tyto problémy Ondřej vyřešil přidáním vyčesané červené bavlny a vrstvy plexiskla na povrch prototypu, podobně jako se to řeší u běžných akrylových protéz.

Ondřejova 3D tištěná protéza je zatím jen základní, jednoduchý prototyp, který neprošel žádnými zdravotními testy a měl za úkol zejména prověřit vhodnost technologie. V současné době pracuje na vývoji efektivnějšího způsobu výroby a konečným cílem je protéza vyrobená jen 3D tiskem, která by byla i výrazně levnější. Jednou z dalších možných výhod je ukládání modelů protéz do databáze. Po skončení životnosti tak lze jednoduše protézu znovu vytisknout na 3D tiskárně a poslat pacientovi.