Search
Close this search box.

Nové vylepšené materiály pro aditivní výrobu

Společnost Stratasys uvedla na trh zdokonalené elastomery a vylepšené materiály pro své přední 3D tiskárny FDM i PolyJet. Elastomery s pokročilou úrovní pružnosti i trvanlivosti a s plně rozpustnými podporami jsou určeny pro 3D tiskárny F123, materiály v sytých barvách umožňují výrobu zcela realistických prototypů na 3D tiskárnách J750 a J735.

Základním kamenem efektivního 3D tisku je správně zvolený materiál splňující požadavky a podmínky dané aplikace. To pak pomáhá konstruktérům uspět v každé fázi vývojového cyklu produktu. Elastomery a materiály, které umožňují věrohodně napodobovat vlastnosti reálných dílů, přináší nový rozměr rychlé výroby prototypů i nástrojů. Konstrukční týmy tak mohou lépe splňovat konkrétní cíle návrhu designu, zefektivnit iterace v týmu a zkrátit dobu uvedení výrobku na trh.

Technologie FDM

TPU 92A otevírá nové možnosti, použitím nových elastomerů lze vyrábět trvanlivé, pevné a funkční díly s jedinečnou odolností a se schopností výrazného natažení nebo komprese bez ztráty potřebného tvaru. Nový elastomer s označením TPU 92A pro 3D tiskárny F123 Series je zdokonalen tak, aby vyhovoval potřebám zákazníků vyžadujících velké natažení, vysokou odolnost dílů a naprostou svobodu při návrhu designu.

Na základě již dříve oznámených plánů společnosti Stratasys, dodává nyní také FDM termoplast na bázi PEKK – Antero800NA – pro 3D tiskárny F900. Tento velmi výkonný materiál je odolný vůči chemikáliím, při zahoření produkuje mimořádně malé množství kouře a vykazuje vysokou tepelnou odolnost. Je ideálně vhodný pro letecké a kosmické aplikace.

Technologie PolyJet

Posuňte hranice výroby komplexních prototypů

Dalším pokrokem při výrobě realistických prototypů je řada nových materiálů pro 3D tiskárny J750 a J735. Patří sem pět nových materiálů, které mají schopnost napodobovat pryž, kůži nebo plast.

Materiál Agilus30 White může napodobit díly, jako jsou gumové spoje a těsnění pro výrobce automobilů nebo barevné modely používané pro prototypy sportovních potřeb, spotřební elektronické součástky nebo hračky a figurky. Mícháním tuhých i měkkých materiálů vytváří nejširší možnou škálu věrných, realistických prototypů, a to v jedné tiskové úloze. Tento nejnovější člen skupiny materiálů Agilus dosahuje nejvyšší úrovně detailu, která je zásadní pro taková průmyslové odvětví, jako je zdravotnictví, kde je skutečná bílá barva zapotřebí pro výrobu zdravotnických pomůcek.

VeroVivid Cyan rozšiřuje paletu více než půl milionu rozličných barev pro tiskárny J750 a J735, které zahrnují materiály od pevných a neprůhledných až po pružné a průhledné. Nabízí možnost sytých i průsvitných barev v jediném tisku. VeroVivid Cyan a nový VeroFlexVivid umožňují výrobu efektivních a realistických prototypů pro takové výrobky, jako jsou spotřební zboží, obaly a brýle. Díky vylepšeným profilům barev v softwaru GrabCAD Print mohou návrháři skutečně „tisknout to, co vidí“ s perfektní přesností barev.

MED625FLX je biologicky kompatibilní materiál vhodný pro zubní a ortodontické aplikace, jako jsou otiskovací lžíce pro nepřímé lepení (IDB – indirect bonding) a případy implantologie. Nyní je k dispozici pro obě 3D tiskárny Objet260 Dental a Objet260/500 Dental Selection. Materiál je navržen tak, aby vylepšil otiskovací lžíce pro nepřímé lepení tím, že umožňuje přímý tisk flexibilních IDB lžic. Umožňuje tak ortodontistům zkrátit dobu umístění zámků až o 75 % a snížit náklady laboratoře až o 40 %.