Search
Close this search box.

Audi – prototypování rychlostí světla

Díky 3D tiskárně Stratasys mohou nyní designeři v Audi přejít od nápadu k prototypu de-facto mrknutím oka. Níže ve videu se můžete podívat, jak rychle uvádějí do života vzory koncových světel a jak v Audi používají PolyJet tiskárnu J750 a zářivé barvy.

V případě obrysů koncového světla používá skupina Audi pro výrobu jednotlivých dílů tradičně frézování nebo lití. Hlavním úkolem těchto výrobních postupů jsou vícebarevné kryty koncových světel. Tyto jednotlivé barevné části musí být sestaveny, protože nemohou být vyráběny z jednoho dílu. Tento časově náročný proces prodlužuje dobu potřebnou pro ověření návrhu a následně zpožďuje i dobu uvedení výrobku na trh.

Pro zjednodušení tohoto procesu použilo Centrum pro 3D tisku z plastu automobilky Audi plněbarevnou, multimateriálovou 3D tiskárnu Stratasys J750. 3D tiskárna umožní výrobu plně průhledných, vícebarevných krycích koncových světel v jediném tisku. Díky více než 500 000 dostupných barevných kombinací může tým tisknout průhledné díly ve více barvách a strukturách, které splňují přísné požadavky schvalovacího procesu návrhů v Audi.

„Design je pro zákazníky jedním z nejdůležitějších rozhodovacích faktorů o koupi značky Audi, a proto je důležité, abychom dodrželi nejvyšší normy kvality během fází návrhu a koncepce vývoje vozidel,“ vysvětluje Dr. Tim Spiering, vedoucí Centra pro 3D tisk z plastu společnosti Audi. „V důsledku toho potřebujeme prototypy, které dosahují přesné geometrie dílů, žádného zkreslení a extrémně vysoké kvality, stejně jako věrné barevnosti a průhlednosti. 3D tiskárna Stratasys J750 nám nabízí významnou výhodu, protože nám umožňuje tisknout přesné textury a barvy, které definuje naše konstrukční oddělení.

„Toto je nezbytné pro schválení návrhů koncepcí pro výrobu. Pokud jde o 3D tisk transparentních dílů, neviděl jsem srovnatelnou technologii, která by splňovala naše standardy.“

„Použitím 3D tiskárny J750 pro výrobu prototypů krytů koncových světel, budeme schopni urychlit proces ověřování návrhu,“ uzavírá Spiering. „Při této technice 3D tisku odhadujeme úsporu času až o 50 procent.