Search
Close this search box.

3D tisk při vývoji prototypu respirátoru na ČVUT

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky na ČVUT v Praze je jeden z našich výjimečných zákazníků, se kterým spolupracujeme již několik let a naše zařízení v jejich institutu proto nejsou výjimkou. Současný trh i celá situace si žádají rychlé kroky, a proto jsme rádi, že ani dnes neustává vývoj a výroba v důležitých oblastech.

3d tisk respirátor

Právě v této instituci se zapojili do boje proti COVID-19 a začali vyvíjet zcela nový prototyp respirátoru označený CIIRC RP95, který by se mohl vyrábět kdekoliv na světě. Vývoj začal před několika dny a momentálně probíhá testování a příprava na certifikaci.

Jejich ideou je propojit technologické firmy při spolupráci na přípravě respirátoru pro hromadnou výrobu. Hlavní je, aby se dal nejen vytisknout na 3D tiskárně, ale i vyrábět formou vstřikování plastů do forem.

Při vývoji protopypu respirátoru bylo využito několik aditivních technologií, včetně 3D tisku od společnosti Stratasys. Do vytištěného těla respirátoru se umístí membrána vyrobená na 3D tiskárně Stratasys J750, která slouží jako výdechový ventil. Výroba této membrány 3D tiskem urychlila testovací fázi a membrána posloužila jako základ pro pozdější návrh membrány ze silikonu.

3D tiskárna pro digitální anatomii

3D tiskárna Stratasys J750 je určená pro přesný tisk modelů s kombinací různých materiálů. Disponuje velkým stavebním objemem díky prostorné komoře a modely vyrobené pomocí technologie PolyJet jsou připravené k okamžitému použití bez nutnosti úprav. Zpracování je tak velmi efektivní, protože zabere výrazně méně času. Společnost Stratasys uvedla koncem minulého roku 3D tiskárnu J750 Digital Anatomy Printer, která bude přímo přizpůsobena pro digitální anatomii a stomatologii. Stratasys má v této oblasti velmi bohaté zkušenosti a hodlá se tomuto odvětví i v budoucnu věnovat.

Jsme rádi, že můžeme alespoň takto pomoci s aktuální nelehkou situací.