Search
Close this search box.

Není skica jako skica aneb 3D tisk modelu vozu Žofie Babčanové

Použití 3D tisku není v automobilovém průmyslu nic nového. Často se právě v tomto odvětví využívá pro ověření designu, ať už interiéru či exteriéru. To stejné udělala i doktorandka Ateliéru Transport Design, Katedry průmyslového designu na půdě Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, která nás oslovila v rámci své dizertační práce. Mohli jsme se tak podílet na dalším zajímavém studentském projektu.

Technologie PolyJet

3D tisk je již dlouhou dobu důležitou součástí procesu vývoje automobilů. Tato technologie může kromě tolik potřebné svobody např. v oblasti interiérového designu nabídnout efektivnější, rychlejší a dostupnější způsob výroby prototypů, nástrojů i kusových výrobků na míru.

Technologie 3D tisku PolyJet nabízí jedinečnou schopnost tisknout modely vytvořené z více stavebních materiálů, barev a průhlednosti a s různými mechanickými vlastnostmi, to vše v jediné tiskové úloze. Pro Žofiin experiment – vytvoření vizuálního realistického modelu – bylo tak o výběru technologie rychle rozhodnuto.

Je možný dokonalý přenos z jednoho média do druhého?

Cílem Žofie Babčanové bylo vytvořit fyzický model vozu, který by působil jako 2D skica. Experiment měl za cíl setřít rozdíl mezi pojmy „skica“ a „model“ a současně sloužit jako designérské řešení hatchbacku. Práce prezentuje nehmotný virtuální objekt ve fyzické trojdimenzionální skici, vytvořené technologií 3D tisku. Designérka při návrhu auta pracovala v měřítku 1:1.

Je možné „zhmotnit“ skicu, která přesně odpovídá 2D zobrazení z modelovacího programu? Tato otázka provázela celý Žofiin proces návrhu a vývoje. Výsledný model samozřejmě nebylo možné osvítit tak, aby se zcela popřela modelace ploch a dosáhl se tak požadovaný 2D efekt. Pokus ale velmi dobře ilustroval záměr designérky zdůraznit vliv softwaru na výsledný design. Tomu odpovídají i světla, která jsou řešená lineárně a graficky.

Prvním krokem ke zhmotnění designérského návrhu je (vytištěná) 3D skica

návrh autaModel vozu jsme vytiskli na multimateriálové a plně barevné 3D tiskárně Stratasys J850 Prime (nástupce modelu J750), která uspokojila všechny požadavky na výsledný vzhled, a to včetně transparentní střechy vozu. Pro tisk jsme použili několik materiálů, např. VeroPureWhite, VeroBlack nebo Vero Clear. Auto je vytvořeno z pěti částí – zvlášť se tiskla kola, sedadla, střecha i volant. Všechny díly se následně spojily, střecha se pro lepší efekt průhlednosti povrchově upravila lakem. Celkový čas tisku vyšel na 113 hodin a vše jsme stihli tak, aby byl model připraven pro prezentaci na univerzitě.

Studentka Žofie Babčanová říká:
„Díky plně barevnému 3D tisku se mi povedlo efektně zachytit kresebný proces a přenést 3D formu do 2D světa. Hrany a detaily jsou zdůrazněny černými linkami, sklo je reprezentováno transparentním materiálem a plochy jsou znázorněny bílým matným materiálem.“