Search
Close this search box.

Nákladově efektivní malosériový 3D tisk funkčních dílů pro elektroniku

Brněnská společnost ANeT-Advanced Network Technology, s.r.o., zabývající se výrobou profesionálních docházkových systémů s vlastním vývojem hardwaru, se stala jednou z prvních firem, které využily našich služeb malosériové výroby 3D tiskem a nechaly si na 3D tiskárně Stratasys H350 vyrobit sérii koncových dílů pro elektroniku.

Společnost ANeT působí na českém trhu již od devadesátých let. Zajišťuje komplexní služby v oblasti identifikačních systémů, které dodává do komerčních podniků i státních institucí v celé České republice i na Slovensku. Vzhledem k tomu, že poskytuje zákazníkům špičkový produkt, potřebuje také využívat nejmodernější technologie na trhu. A těmi naše společnost MCAE Systems disponuje.

"Především jsme chtěli přejít od prototypové výroby k sériové výrobě. Další požadavek byl především docílení vysoké kvality i při nízkém množství a samozřejmě také rozmanitost dílů. ... Zvažovali jsme několik různých technologií, například standardní 3D tisk s technologií FDM na nejdostupnějších 3D tiskárnách nebo i případné zainvestování do formy pro vstřikolis.”

Profesionální 3D tisk namísto vstřikolisu

Profesionální technologie aditivní výroby využila pro svoje potřeby společnost ANeT poprvé. Vedl ji k tomu především přechod od prototypové k sériové výrobě. Sériová výroba neměla být pro začátek ve vyšších počtech kusů, firma plánovala začít s nižším počtem vytištěných dílů, ovšem při zachování perfektní kvality.

Jednalo se o koncové díly k docházkovým systémům, které jsou součástí instalovaného hardwaru. Tisknul se držák na čtečku a ochranný kryt terminálů, což jsou prvky, které musí splňovat nejen funkční, ale i vysoké estetické požadavky. Právě podle těchto požadavků byla pak vybrána vhodná výrobní technologie.

Provozní ředitel Ing. Jiří Peterka, Ph.D. objasňuje, jaká byla primární potřeba, která je ve společnosti přesvědčila k využití zakázkového 3D tisku od MCAE Systems: “Především jsme chtěli přejít od prototypové výroby k sériové výrobě. Dalším požadavkem bylo především docílení vysoké kvality i při nízkém množství a samozřejmě také rozmanitost dílů.”

Jiří Peterka také zmiňuje, že zvažovali několik dalších řešení, jak zefektivnit výrobu. Vycházeli z několika možností, od těch nejlevnějších až po ty nejnákladnější.

Zvažovali jsme několik různých technologií, například standardní 3D tisk s technologií FDM na nejdostupnějších 3D tiskárnách nebo i případné zainvestování do formy pro vstřikolis.”

Technologie SAF pro malosériovou výrobu (elektronických) dílů za nízké náklady

Zákazníkovo zadání se ukázalo jako přesný úkol pro zakázkový 3D tisk na 3D tiskárně Stratasys H350, kterou disponujeme v sídle firmy v Kuřimi. Tato 3D tiskárna s technologií SAF (Selective Absorption Fusion) je schopná vytisknout koncové díly na úrovni sériové výroby až do 1000 kusů, a to při nízkých nákladech na vytištěný díl. Kvalita takových dílů je přitom srovnatelná s výstupy z průmyslové výroby.

Technologie SAF vychází z běžných principů, ale její hlavní výhoda je, že byla optimalizovaná k ekonomické produkci. Velký bonus přináší především úspora tiskového materiálu, který se používá opakovaně. I proto je možné díly vytisknout za konkurenceschopné náklady. Kryty a držáky byly vytištěny z certifikovaného materiálu polyamid PA11.

Kvalita a přesná opakovatelnost z 3D tiskárny

V celkovém nákladu 315 kusů dosahovaly všechny vytištěné kryty a držáky opakovatelné přesnosti výrazně preciznější než v případě volby jiných malosériových technologií.

Kromě výborné opakovatelnosti 3D tisku a nízkých vstupních nákladů vyzdvihuje Jiří Peterka také rychlost samotné výroby a snadnou změnu tištěných dílů. Jako bonus ocenili ve společnosti ANeT to, že je možné tisknout několik různých dílů v jedné tiskové úloze současně a následně je pak hromadně dodat.