Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

Výtvarník Rony Plesl využívá moderní 3D technologie od MCAE Systems

15. 2. 2017

3D technologie jsou úzce spojeny především s průmyslovou výrobou, ale není výjimkou, že se uplatňují také v oblasti umění, neboť obecně podněcují představivost a kreativitu výtvarníků. Pro spolupráci s MCAE Systems se rozhodl také přední designér a výtvarník Rony Plesl, který je známý svými originálními objekty i užitnými předměty ze skla.

02049lRony Plesl se ve své práci zaměřuje především na volné skleněné plastiky, práce v architektuře a designu. Jeho limitované kolekce ručně foukaných a broušených váz či nápojového skla se staly žádanými sběratelskými artikly, které nechybí ve významných soukromých a veřejných sbírkách u nás i v zahraničí.

 

Dílo Divoké prase

Předmětem spolupráce s MCAE se stalo dílo Divoké prase, které výtvarník představil na své retrospektivní výstavě užitého a sériově vyráběného umění v Královském letohrádku na Pražském hradě.

 

 

Vznik díla

Prvním krokem na cestě k tomuto uměleckému dílu bylo naskenování prasete, které probíhalo při 12 ºC v mrazírně v Kralupech nad Vltavou. Pro zakódování referenčních bodů byl použit přenosný optický měřicí systém TRITOP firmy GOM, který měří rychle a přesně 3D souřadnice bodů v prostoru. Tyto referenční body byly připevněny na prase špendlíkem a technici se museli vypořádat i s faktem, že objekt nebylo možné pevně ukotvit, neboť divočák byl zavěšený pouze za nohy. Samotné měření bylo prováděno 3D skenerem ATOS III Triple Scan s velikostí měřícího záběru 700×530. ATOS Triple Scan je mobilní bezdotykový optický 3D skener firmy GOM s rozlišením CCD 8 MPx, určený zejména pro průmyslové aplikace. Umožňuje přesnou a efektivní kontrolu kvality výroby, skenování poškozených tvarových vložek a celých sestav lisovacích nebo vstřikovacích forem. Je určen pro nejnáročnější aplikace, jako je měření velkých dílů s malými detaily na povrchu.

 

Po měření bylo potřeba STL data zavřít a upravit, aby se zacelily případné díry a nenaskenovaná místa, která vznikla díky nemožnosti objekt pevně ukotvit. Byly dopozicovány končetiny a celý sken se srovnal, aby byla následná forma pro lití do skla dokonalá.

 

Získaná počítačová data byla zpracována ve špičkovém CAD/CAM softwaru Tebis, který je určen k vytvoření NC programů pro CNC stroje při výrobě lisovacích nástrojů, forem a modelů. V softwaru Tebis byly vytvořeny a simulovány dráhy pro obrábění, samotná výroba formy prasete byla realizována robotem KUKA KR60 HA. Navržený postup od MCAE Systems – frézování formy přímo do sádry – se ukázal jako výborná cesta s efektivním výsledkem, kdy se výrazně uspořil výrobní čas. Klasickou cestou by výroba 3D modelu a jeho zaformování do sádry trvala mnohonásobně déle. Hotovou formu převzal Rony Plesl a dále pokračoval klasickými postupy pro výroby svých skleněných děl.

 

Rony Plesl dlouhodobě spolupracuje s významnými klienty v České republice i v zahraničí, během své kariéry získal již řadu ocenění. Od roku 2008 působí jako vedoucí ateliéru skla na UMPRUM v Praze.

 

Nevíte si rady?

Máte speciální požadavek a nenašli jste ho v seznamu našich služeb?
Napište nám pomocí formuláře nebo nás kontaktujte přímo pro více informací.

Přímý kontakt

Volejte (Po–Pá 8–17 hod)

+420 549 128 811

Pište

mcae@mcae.cz

Poslat zprávu

Povinné údaje *