Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

Vrátíme sochu T. G. Masaryka na brněnské výstaviště

24. 7. 2019

Vzpomínáte si na sochu Tomáše Garrique Masaryka, která se online obráběla na MSV 2018 v pavilonu A na výstavě STORIES – PRŮMYSLOVÉ LEGENDY? Doufáme že ano, protože MCAE Systems nezahálela a společně s BVV pomohla zajistit odlití bronzové sochy. Ta bude od 7. října 2019 stálým artefaktem na brněnském výstavišti.

 

Všechno začalo zkraje minulého léta, kdy jsme se domluvili na spolupráci s BVV při příležitosti výstavy průmyslových legend. Historickou podobiznu prvního prezidenta Československa, jež vychází z díla Otakara Španiela, jsme převedli do digitální podoby pomocí 3D skeneru GOM ATOS 5 v depozitáři Národního muzea. Počítačový model vytvořený jako polygonální síť pak putoval do CAD/CAM softwaru Tebis a v něm byly naprogramovány obráběcí strategie pro frézování robotem KUKA, jenž si pamatujete právě z MSV. Finální tvary soše dodal sochař Ladislav Jezbera. A po jeho posledních úpravách putovala socha do umělecké slévárny v krkonošské Horní Kalné.

 

Bronzový odlitek vzniká tradiční metodou – nejdříve se udělá otisk pomocí vosku. Jednotlivé voskové kusy se dají do speciálních antukových forem a strčí na týden do pece. Po roztavení vosku vznikne prostor pro vlití roztaveného bronzu. Pak už přichází na řadu dokončovací práce – sváření jednotlivých kusů, broušení a patinace.

 

Dílo vzniklo skloubením nejmodernějších technologií z našeho portfolia a tradičních postupů. Proto věříme, že tato socha zůstane jako trvalý artefakt na brněnském výstavišti déle než její původní originál. Slavnostní odhalení proběhne 7. října 2019 – v první den Mezinárodního strojírenského veletrhu.

 

Podívejte se na reportáž od Seznam zpráv.

 

Nevíte si rady?

Máte speciální požadavek a nenašli jste ho v seznamu našich služeb?
Napište nám pomocí formuláře nebo nás kontaktujte přímo pro více informací.

Přímý kontakt

Volejte (Po–Pá 8–17 hod)

+420 549 128 811

Pište

mcae@mcae.cz

Poslat zprávu

Povinné údaje *