Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

V MCAE přišel na svět 3D model unikátního soustruhu ALTA TITAN

10. 10. 2016

Společnost MCAE Systems byla oslovena lídrem na trhu přesných obráběcích strojů - firmou TOS Kuřim, aby vypracovala zmenšený model stroje ALTA TITAN. Jedná se o multifunkční soustruh, který umožňuje vykonávat mnoho různých operací a je unikátní především kvůli své velikosti. Ta je však nevýhodou při prezentacích stroje mimo firmu, a tak je zcela logické, že si TOS Kuřim zajistil zmenšený model, který přesně kopíruje svůj reálný vzor.

Při výrobě modelu soustruhu ALTA TITAN bylo použito hned několik technologií – 3D tisku pro zhotovení jednotlivých dílů a frézovaní pro vytvoření základny modelu. MCAE Systems disponuje nejširším portfoliem technologií 3D tisku v České republice, jednotlivá pracoviště jsou vybavena nejmodernějšími zařízeními, od 3D tiskáren pro koncepční tisk až po špičkové průmyslové 3D výrobní systémy. MCAE je také výhradním dodavatelem řídicího a programovacího CAD/CAM softwaru Tebis pro výrobu nástrojů, lisování či výrobu forem.

 

Plastový model ALTA TITAN byl vytvořen na 3D tiskárnách značky Stratasys. Větší části byly zhotoveny technologií FDM (3D tiskárny Fortus 400mc, 450mc a 900mc), detailnější díly a postavičky pak technologií PolyJet (3D tiskárny Objet Eden 260 a Objet 30). Hotový model ALTA TITAN dosahuje výšky téměř 2m o půdorysu 1,5 na 1,6m.

 

Technologie FDM (Fused Deposition Modeling) je aditivní metoda 3D tisku nanášením roztaveného plastu vrstvu po vrstvě na modelovací podložku. Díly, vyrobené technologií FDM, jsou dostatečně pevné na to, aby mohly být použity jako koncepční modely, funkční prototypy, výrobní nástroje či produkční díly.

 

PolyJet je technologie pro přesný tisk 3D modelů nanášením fotopolymeru a jeho vytvrzováním UV zářením. Modely vyrobené touto technologií jsou velmi realistické. Je možné tisknout z různých materiálů, barevných i transparentních, nebo simulujících gumu či vlastnosti průmyslových plastů (vysoká pevnost, teplotní odolnost). Velkou výhodou této technologie je možnost kombinovat několik materiálů s různými vlastnostmi během jedné tiskové úlohy.

 

Při výrobě modelu stroje ALTA TITAN se spotřebovalo 30,7 kg modelovacího materiálu a 4,2 kg podpůrného materiálu, který sloužil jen jako podpora při tisku a byl poté odstraněn. Po vytištění a odstranění podpor byly provedeny povrchové úpravy typu lakování dílů nebo polep samolepkami. 3D tisk trval 640 hodin a na modelu se průběžně pracovalo zhruba půl roku.

 

Další částí bylo vytvoření základny modelu stroje frézováním. Stavebním materiálem byl Sika Block SV0470. Frézování bylo realizováno robotem KUKA KR60 HA a řídicím a programovacím softwarem Tebis (strategie pro 3ax a 2ax obrábění). Tento špičkový CAD/CAM software pomáhá společnostem optimalizovat procesy a zvýšit produktivitu i tvorbu hodnot při vývoji, navrhování a výrobě.

 

Nevíte si rady?

Máte speciální požadavek a nenašli jste ho v seznamu našich služeb?
Napište nám pomocí formuláře nebo nás kontaktujte přímo pro více informací.

Přímý kontakt

Volejte (Po–Pá 8–17 hod)

+420 549 128 811

Pište

mcae@mcae.cz

Poslat zprávu

Povinné údaje *