Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

V MCAE jsme vytiskli největší FDM sochu v Evropě. SOUTĚŽ: Tipněte si, z kolika dílů byla socha vytištěna!

24. 5. 2017

V MCAE se snažíme ukazovat mnoho cest, jak lze využít moderní 3D technologie. Jednou z oblastí je také umělecká tvorba. Náš týmový kolega a umělecký sochař nebo jak sám rád říká – kybersochař - Adam Krhánek, navrhl a zrealizoval výrobu sochy s názvem Eternity / Věčnost, která byla vytištěna v MCAE Systems na stolních 3D tiskárnách MakerBot. Představuje největší sochu v Evropě, která byla vytištěna metodou aditivní technologie FDM.

 

Adam Krhánek, známý také díky svému pomníku hasičů v nově zrekonstruované budově OC Letmo v Brně, se nechal inspirovat polským autorem Zdzislawem Beksinskim – malířem, grafikem, výtvarníkem i architektem a tvůrcem monumentálních obrazů v barokním a gotickém duchu. Prvotní Krhánkův nápad na Eternity se rodil v podobě klasických papírových skic. Dalším krokem bylo naskenování dvou modelek 3D skenerem a získání digitálních dat, která sloužila jako základ pro Krhánkovo autorské ztvárnění sochy – přemodelování naskenovaných dat v organických editorech a softwaru FreeForm. Digitální model sochy byl na světě.

 

 

 

Virtuální dílo pak získalo podobu prostřednictvím 3D tisku na několika stolních 3D tiskárnách značky MakerBot v rámci Inovačního centra. Inovační centrum nabízí centrální správu všech 3D tiskáren po síti a násobí tak dostupnou tiskovou kapacitu. Umožňuje tisknout stejný díl či prototyp na všech tiskárnách, nebo naopak – jako v případě sochy Eternity – rozložit tiskovou úlohu do mnoha dílčích tisků, které probíhaly jednotlivě v rámci celého Inovačního centra. Tisklo se metodou FDM (Fused Deposition Modeling). 3D tiskárny s technologií FDM staví jednotlivé díly vrstvu po vrstvě. Pomocí počítačem řízených drah tisková hlava vytlačuje a nanáší roztavený termoplast v polotekutém stavu na modelovací podložku, kde okamžitě tuhne.

 

Tisk sochy Eternity probíhal 3 týdny. Jednotlivé díly sochy bylo potřeba slepit, zatmelit, zcizelovat povrch a následně byla nanesena patina a lak. Výsledná socha měří 100 x 180 x 220cm (šířka/výška/délka) a je tak největší sochou v Evropě, která byla vytištěna metodou FDM.

 

Kde bude Eternity k vidění

Kdo má zájem si toto atraktivní dílo prohlédnout na vlastní oči, bude mít první příležitost o víkendu od 25. 5. do 28. 5. 2017 na akci Eurobikefest v Autokempu ATC Merkur Pasohlávky u Mušovských jezer na jižní Moravě.

 

Hlavní příležitostí prohlédnout si sochu Eternity zblízka však bude návštěva Cargo Gallery v Praze na Náplavce, kde bude socha vystavena prakticky celé léto (14. června – 14. srpna 2017).

 

Adam Krhánek netvoří svá umělecká díla jen tak do šuplíku, ale své nápady uplatňuje také v rámci Kreativního centra MCAE Systems. Potřebujete navrhnout originální trofej či cenu do vaší soutěže nebo by se vám hodil nevšední dárek pro vaše klienty, který potřebujete jen v jednotkách či desítkách kusů, aby si zachoval punc atraktivity? Přesně tyto požadavky pro vás dokážeme zrealizovat.

 

SOUTĚŽ: Zasoutěžte si a získejte 3D tištěnou sochu i vy!

Zkuste si tipnout, z kolika tištěných dílů se socha Eternity skládá. Velikost komory pro tisk jednoho dílu na 3D tiskárně MakerBot Replicator 5th Gen je 252 × 199 × 150mm (Š/H/V). Kdo bude nejblíže skutečnému počtu dílů, získá 3D tištěnou sochu z tvorby sochaře Adama Krhánka. Své tipy zasílejte na e-mail marketing@mcae.cz do 25. června 2017. Nejblíže tipujícího odměníme slíbenou soškou.

 

Nevíte si rady?

Máte speciální požadavek a nenašli jste ho v seznamu našich služeb?
Napište nám pomocí formuláře nebo nás kontaktujte přímo pro více informací.

Přímý kontakt

Volejte (Po–Pá 8–17 hod)

+420 549 128 811

Pište

mcae@mcae.cz

Poslat zprávu

Povinné údaje *