Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

Seminář aditivní výroby | 30. 5. 2018, Kosmonosy – Mladá Boleslav | 31. 5. 2018, Kuřim

5. 6. 2018

O tom, že 3D tisk hýbe technickým světem, se mohli přesvědčit účastníci dvou seminářů aditivní výroby, které uspořádala MCAE Systems ve spolupráci s partnerskou společností Stratasys na konci května tohoto roku. Na představení novinek ze světa aditivních technologií a nejmodernějších 3D tiskových zařízení včetně pokročilých materiálů se přijelo podívat přes 70 odborníků z bezmála 40 firem.

 

Každá firma může profitovat z aditivní výroby, pokud ji úspěšně zavede do svých procesů. Vzhledem k naší více než dvacetileté zkušenosti v oblasti 3D tisku mohl náš seminář v tomto směru mnohé inspirovat. Na prezentovaných aplikacích jsme předvedli možnosti využití nekonvenčních technologií 3D tisku v různých oblastech průmyslu. Připravili jsme program, který zahrnoval přednášky, workshopy i zajímavé diskuze.

 

2 lokality, 2 semináře se stejným obsahem

 

Úvodní prezentace firmy Stratasys s názvem „Svět aditivních technologií se mění a Stratasys se mění s ním“ nenechala nikoho na pochybách, že Stratasys je na změny připraven. Mezi hlavní novinky patřilo představení 3D výrobního systému F900 GEN3 (FDM), 3D tiskárny J735 (PolyJet), nového materiálu ANTERO 800NA PEKK, který je dostupný pro 3D tiskárny Fortus 450mc (FDM) a vylepšení softwaru GrabCAD Print.

 

Další přednášková část byla zaměřena na pokročilé prototypování – výrobu montážních přípravků, koncových výrobků i kompozitních a lisovacích nástrojů. Prezentace ohledně využití 3D tisku ke zhotovení finálních výrobků poukazovala na osvědčené výsledky v oblasti automobilového, leteckého průmyslu a železniční dopravy (AIRBUS, Siemens – výroba součástí pro interiér i exteriér). Například společnost AIRBUS nainstalovala na palubě letadla již 1 000 dílů vyrobených metodou 3D tisku namísto tradičních kovových dílů.

 

Také výroba kompozitních nástrojů metodou 3D tisku přináší obrovské výhody. V přednášce zaznělo srovnání těchto výhod oproti problémům standardního postupu – tedy úspora času i financí, kratší výrobní čas, který umožňuje opakování, změny a optimalizaci, použití materiálů odolávajících vysokým teplotám i manipulace s nástroji bez nutnosti použití jeřábu či VZV. Například společnost McLaren vyrobila velké zadní přítlačné křídlo, navržené pro zvýšení zadního přítlaku, z kompozitů vyztužených uhlíkovými vlákny pomocí 3D tištěné formy na 3D výrobním systému Fortus 900mc. 900 mm kompozitní struktura tak byla vytvrzena v autoklávu během pouhých 7 dnů.

 

Lisovací nástroje, tedy formování plechu pomocí FDM nástrojů, byla další kapitolou. V této oblasti jsou zásadní požadavky na pevnost a odolnost, možnost sériové výroby, rychlou výměnu součástí a minimalizaci materiálového odpadu. To vše aditivní technologie FDM splňuje. Navíc designová svoboda je téměř neomezená (dutiny, přesahy), plastové části jsou přirozeně mazací a ulehčují proces. Například společnost Boeing tiskne jednorázové nástroje pro urgentní výrobu konstrukčních dílů letadel nebo jednorázové nástroje pro výměnu poškozených nebo zkorodovaných součástí. Zaznamenávají 70% úsporu nákladů a 80% úsporu časového cyklu ve srovnání s externím kovovým CNC.

 

Na závěr nechyběly přednášky uživatelů Stratasys (Škoda Auto, 3 Tooling) a v odpoledních hodinách zajímavé workshopy. Na jednotlivých zařízeních byly prezentovány jak technologie 3D tisku (FDM, PolyJet) včetně výstavy modelů, tak tiskový software GrabCAD. Třetí workshop zahrnoval technologii vakuového lití (příprava master modelu, zhotovení formy, výroba odlitku).

 

Nevíte si rady?

Máte speciální požadavek a nenašli jste ho v seznamu našich služeb?
Napište nám pomocí formuláře nebo nás kontaktujte přímo pro více informací.

Přímý kontakt

Volejte (Po–Pá 8–17 hod)

+420 549 128 811

Pište

mcae@mcae.cz

Poslat zprávu

Povinné údaje *