Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

Opel využívá nový systém automatizovaného 3D měření ATOS ScanBox 7260

25. 10. 2016

Společnost Opel začala používat nový souřadnicový systém pro automatizované 3D optické měření ATOS ScanBox 7260, který umožňuje měření náhradních dílů až do velikosti bočních panelů automobilu. Toto ultramoderní zařízení bylo vyvinuto společností GOM a na český a slovenský trh jej výhradně dodává MCAE Systems.

Pro firmu Opel je orientace na technologii celoplošného bezkontaktního měření strategickým rozhodnutím a jedním z klíčových prvků zajištění kontroly kvality své karosářské výroby.

 

Lisovna známého výrobce Opel používá nový měřicí systém ATOS ScanBox 7260 pro měření velkých komponentů. Všechny plechové díly modelů Opel jsou nyní kontrolovány během svého vývoje i ve výrobě. Systém GOM byl vybrán zejména kvůli rychlému času měření, jednoduchosti použití a možnosti centrálního programování ve virtuální měřicí místnosti (VMR).

 

V místě instalace je ATOS ScanBox schopen kontrolovat geometrii a tvar plechových dílů až do velikosti bočních panelů auta hned vedle výrobní linky. Potřebná optimalizace nástrojů je pak prováděna na základě výsledků měření. Na rozdíl od dříve používané techniky kontaktního měření, které bylo časově náročné z hlediska ustavení a polohování, dokáže software GOM měřené díly automaticky ustavit, aby byla inspekce provedena v optimální poloze. Nové zařízení tak přispělo k výraznému snížení času měření a programovacích prací.

 

Díky novému softwaru byly významně rozšířeny možnosti automatického generování poloh pro měření křivek, řezů, charakteristik profilu lopatek nebo kompletních CAD ploch. Nová správa šablon projektů zjednodušuje vzájemné kombinování měřících a vyhodnocovacích programů. Funkce Auto Teaching, která je součástí VMR, výrazně zjednodušuje programování automatizovaného měřicího postupu. Klíčovou funkcí je automatické generování cesty, kdy software GOM vytváří jednotlivé měřicí sekvence, které senzor musí provést v rámci celého měřícího postupu, bez nutnosti ruční interakce.

 

Příslušné polohování snímače pro každou funkci, která má být měřena, je počítáno v CAD datech pomocí kontrolních bodů. To má za následek optimální a efektivní volbu dráhy pohybu robota, včetně optimálního pořadí a počtu jednotlivých skenů, které jsou vyžadovány. Kromě toho ATOS ScanBox integruje kompletní měřící úkol do výpočtu. To automaticky umožňuje jakýkoli vhodný mezikrok pro případ rizika kolize robota. Auto Teaching proto vede k jednoznačnému zrychlení celkového postupu měření.

 

Individuální záznamy měřících projektů, navázané na VMR, lze přenášet na jiné systémy ATOS ScanBox. Tato vlastnost značně urychluje a zjednodušuje měření stejných dílů na různých měřicích systémech.

Navíc – se systémy ATOS ScanBox, umístěnými na různých místech, může Opel ovládat řízení kvality z jednoho místa přímo v Rüsselsheimu, protože standardizované měřící a kontrolní procesy jsou programovány centrálně a nahrají se do virtuální měřicí laboratoře příslušného zařízení ATOS ScanBox. To znamená, že jejich uplatnění na různých místech současně zaručuje kompletní zajištění kvality, které je transparentní a sledovatelné.

 

Nevíte si rady?

Máte speciální požadavek a nenašli jste ho v seznamu našich služeb?
Napište nám pomocí formuláře nebo nás kontaktujte přímo pro více informací.

Přímý kontakt

Volejte (Po–Pá 8–17 hod)

+420 549 128 811

Pište

mcae@mcae.cz

Poslat zprávu

Povinné údaje *