Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

MCAE u vzniku fontány Vějíř Žofie Chotkové

19. 6. 2019

Moderní 3D technologie pomohly přivést k životu působivé umělecké dílo nedaleko Písecké brány v Praze. Spolupracovali jsme s akademickou sochařkou Martinou Hozovou na vzniku fontány, která má uctít památku hraběnky Žofie Chotkové. Slavnostní odhalení plastiky proběhlo 17. června 2019 v Praze.

 

Velkou roli při realizaci díla hrála i naše firma, kde jsme měli možnost ukázat, jak lze použitím 3D technologií vytvořit komplikovaný umělecký předmět. Obráběním robotem KUKA 60 HA, které bylo řízeno CAD/CAM softwarem Tebis, jsme vyrobili modelové zařízení pro vytvoření pískové formy. Důležitým krokem byla i jeho samotná povrchová úprava a v neposlední řadě pak propojení se Slévárnou Kuřim, kde vznikl vícenásobný otisk modelového zařízení do písku.

 

Odhalení pomníku bylo plánováno už v roce 2014, kdy uplynulo 100 let od sarajevského atentátu, při kterém zahynula Žofie Chotková i její manžel František Ferdinand d’Este. Právě symbolem Žofie Chotkové byl vějíř a rukavičky. Vějíř, dobový atribut dam, byl se Žofií neodmyslitelně spjat.

 

Proto se Martina Hozová rozhodla tohoto tématu chopit. Svým návrhem vějíře zaujala ve veřejné soutěži mezi 51 dalšími návrhy. Vějíř je vyroben z litiny a celou konstrukcí prochází trubky, které v nastavitelných intervalech vypouští páru, jako další symbol průmyslové revoluce a doby páry. Samotná výroba se táhla přes pět let.

 

Věříme, že se plastika sloužící také jako mlhoviště, brzy stane neodmyslitelnou součástí tohoto veřejného prostoru.

 

Nevíte si rady?

Máte speciální požadavek a nenašli jste ho v seznamu našich služeb?
Napište nám pomocí formuláře nebo nás kontaktujte přímo pro více informací.

Přímý kontakt

Volejte (Po–Pá 8–17 hod)

+420 549 128 811

Pište

mcae@mcae.cz

Poslat zprávu

Povinné údaje *