Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

MCAE Systems pomohla vytvořit 3D podobu Jošta Lucemburského

1. 7. 2016

V úterý 28. června 2016 byla zástupci Muzea města Brna slavnostně odhalena busta Jošta Lucemburského, která bude do konce roku k vidění v rámci výstavy „Jošt Lucemburský, moravský král nekrál“ na hradě Špilberk v Brně. Virtuální model vznikl díky laserovému skenování a nejmodernější počítačové modelaci podle antropologických dat. Fyzický model byl vyroben na 3D tiskárně ve společnosti MCAE Systems.

Nápad vytvořit 3D podobiznu Jošta Lucemburského vznikl v brněnském městském muzeu v souvislosti s oslavami rodu Lucemburků, které probíhají během celého letošního roku. Tvář Jošta nebyla dosud přesně známa – až letos vědci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity její podobu co nejpřesněji zrekonstruovali s využitím metody laserového skenu lebky. Po kraniofaciální analýze (analýza hlavy a obličeje) byla vytvořena virtuální 3D podoba. Ztvárnění textury obličeje (měkké tkáně, kůže, vlasy, vousy) se poté ujala Helena Lukášová z katedry počítačové grafiky a designu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity a připravila tím podklady pro 3D tisk.

 

Společnost MCAE Systems vstoupila do hry při vytvoření tří fyzických modelů hlavy Jošta Lucemburského. Finálním krokem byl 3D tisk Joštovy busty v životní velikosti, která byla vytvořena na 3D tiskárně Fortus 450mc z materiálu ABS-30, metodou FDM. Technologie FDM (Fused Deposition Modeling) je metoda aditivní výroby patentovaná firmou Stratasys. Pomocí počítačem řízených drah tisková hlava vrstvu po vrstvě vytlačuje a nanáší roztavený termoplast v polotekutém stavu na modelovací podložku, kde okamžitě tuhne. Samotný 3D tisk Joštovy podobizny trval přibližně 40 hodin.

 

Druhý – barevný model s texturou, vytištěný z papíru na 3D tiskárně Mcor IRIS, představuje pravděpodobnou tvář Jošta Lucemburského. Třetí – dvoubarevný model (černá lebka a transparentní vrstva měkkých tkání) byl vytvořen na 3D tiskárně Objet500 Connex3 technologií Polyjet. 3D tiskárny s technologií PolyJet pracují na bázi vystřikování fotopolymerních materiálů v ultratenkých vrstvách, každá vrstva je vytvrzena UV zářením okamžitě po nastříknutí. Je to jediná technologie 3D tisku, která umožňuje tisk z širokého spektra materiálů – od gumových po tvrdé, od průhledných po neprůhledné – vše v rámci jedné tiskové úlohy.

 

Jošt Lucemburský se tak dočkal českého prvenství, neboť je první historickou osobností, která získala virtuální a fyzický 3D model své podoby.

 

Foto: Muzeum města Brna

 

Nevíte si rady?

Máte speciální požadavek a nenašli jste ho v seznamu našich služeb?
Napište nám pomocí formuláře nebo nás kontaktujte přímo pro více informací.

Přímý kontakt

Volejte (Po–Pá 8–17 hod)

+420 549 128 811

Pište

mcae@mcae.cz

Poslat zprávu

Povinné údaje *