Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

MCAE Systems na MSV 2017

17. 10. 2017

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně patří k nejvýznamnějším akcím svého druhu v regionu střední Evropy. MCAE Systems zde každý rok představuje horké novinky z oblasti nejmodernějších 3D technologií a špičková technologická řešení, která se používají v každé fázi vývoje produktu či výrobního procesu. 3D tiskárny, 3D skenery, ukázka CAD/CAM procesů a přehled služeb – to vše bylo ve dnech 9. - 13. října 2017 k vidění na dvou expozicích MCAE Systems v pavilonech Z a P brněnského výstaviště.

 

 

Průmyslová automatizace – téma číslo jedna

Průmyslová automatizace je dnes pojem, který se skloňuje ve všech pádech – revoluční Průmysl 4.0, chytré automatizované systémy, technický pokrok. Proto v naší expozici v pavilonu Z nechyběla ukázka plně automatizovaného měření 3D skenerem ATOS Core v zařízení ATOS ScanBox 4105, které je vhodné k měření dílů do velikosti 500 mm a do hmotnosti 100 kg. Námi prezentovanou novinkou roku 2017 byl také 3D optický skener ATOS Capsule s rozlišením 12 Mpx, vhodný pro přesné celoplošné měření geometrie dílu. Tento skener vyniká zejména při měření dílů s drobnými detaily a komplikovaným tvarem.

 

 

3D tiskárny – tradiční lákadlo

Naše expozice v pavilonu Z samozřejmě zahrnovala prezentaci 3D tiskáren. Díky nově podepsanému partnerství s americkou společností Desktop Metal jsme zde poprvé představili kovový 3D tisk. Návštěvníci si zatím mohli prohlédnout pouze vybrané kovové modely, které byly vytištěny na první kancelářské 3D tiskárně DM Studio System pro kovový tisk, protože tato tiskárna ještě nebyla oficiálně uvedena na evropský trh. Samotný třífázový proces výroby byl demonstrován na modelu konzoly.

 

K novinkám, které jsme představili v oblasti aditivní výroby, patřily 3D tiskárny řady Stratasys F123 Series (technologie FDM), konkrétně kancelářská 3D tiskárna Stratasys F370 pro profesionální, rychlou výrobu prototypů. Dalším zástupcem byla 3D tiskárna Stratasys J750 (technologie PolyJet), která je díky MCAE již na českém trhu poměrně známá. V expozici také nechyběl MakerBot Starter Lab – ukázka 3D tiskové laboratoře v podobě konfigurovatelného, uceleného řešení, které zahrnuje hardware MakerBot včetně příslušenství, spotřebního materiálu a technické podpory.

 

Prezentace 3D tiskáren byla doplněna výstavou různorodých modelů, na kterých jsme prezentovali rozdílné technologie aditivní výroby, různé materiály i různé povrchové úpravy, jako jsou Smoothing Station (Finishing), pískování (tryskání) či modelářské úpravy. Na modelech jsme také názorně ukázali výrobu prototypu do silikonových forem ve vakuu (silikonová forma pro zhotovení odlitků, model – ekvivalent plastu, model – ekvivalent pryže a voskový prototyp pro výrobu kovového dílu). Velké pozornosti se těšil model přístrojové desky vozu Škoda Kodiaq, který představoval dvě technologie 3D tisku (FDM a PolyJet). Model je ukázkovým prototypem pro ověření designu a rozměrového usazení do automobilového kokpitu.

 

CAD/CAM Tebis – efektivní a flexibilní obrábění

V pavilonu P jsme předvedli špičkový software TEBIS na strojích DMG MORI. Zajímavá byla například technologie Active Surface, která zajišťuje přípravu lisovacích ploch forem před obráběním a výrazně snižuje čas potřebný pro ruční úpravy po obrábění nebo

Reverse Engineering pro rychlé a přesné modelování CAD ploch podle tvarů naskenovaných 3D optickým skenerem. Z CAM procesů byl předveden modul soustružení, který umožňuje programovat a simulovat proces obrábění na multifunkčním obráběcím centru, kde je navíc možné kombinovat soustružnické a frézovací operace v jednom technologickém postupu. Další praktickou ukázkou bylo obrábění komplexní součásti, tedy kombinace 3 osého, 5 osého, rovinného frézování a vrtání. Celý proces byl kontrolován prostřednictvím Tebis Simulátoru. Samostatnou ukázkou pak byl software MES Proleis pro efektivní plánování a řízení výroby, který lze snadno integrovat do prostředí softwaru Tebis.

 

Firma MCAE Systems fandí studentům a dlouhodobě se podílí na studentských projektech (zejména VUT v Brně). V pavilonu Z tak měl své místo i tým TU Brno Racing, jehož členové na vyrobené formuli demonstrovali spolupráci s MCAE. Jednalo se o využití 3D tisku (prototypové díly) a obrábění forem pro výrobu laminátových dílů. Živou ukázkou pak bylo pětiosé obrábění volantu robotem KUKA, který byl řízen softwarem Tebis.

 

MCAE generálním partnerem konference 3D tisku

V letošním roce jsme byli opět hlavním partnerem Fóra aditivní výroby 2017 pořádaného Vydavatelstvím Nová Média dne 10. října 2017 v  areálu BVV.

 

Podívejte se na video z MSV na našem YouTube kanále ZDE.

 

Foto: Tino Kratochvil

 

 

Nevíte si rady?

Máte speciální požadavek a nenašli jste ho v seznamu našich služeb?
Napište nám pomocí formuláře nebo nás kontaktujte přímo pro více informací.

Přímý kontakt

Volejte (Po–Pá 8–17 hod)

+420 549 128 811

Pište

mcae@mcae.cz

Poslat zprávu

Povinné údaje *