Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

Kogenerační jednotka ORC od MCAE získala zlaté ocenění na veletrhu INVENT ARENA

20. 6. 2016

Ve dnech 16.-17. června 2016 se ve Werk Areně v Třinci konal 1. ročník mezinárodní výstavy INVENT ARENA, která je synonymem propagace nejnovějších poznatků vědy a techniky, prezentace výzkumných prací, technických novinek, nových technologií, patentů a vynálezů.

Veletrh INVENT ARENA umožňuje kooperační setkání „škola-výzkum-věda-průmysl“ na mezinárodní úrovni za účastí zástupců zemí z celého světa. Účastníci výstavy se prezentují s nejnovějšími dosaženými výsledky a zkušenostmi při rozvoji vědy a techniky v mnoha oblastech lidské činnosti. Společnost MCAE Systems využila této příležitosti představit své inovační projekty, na kterých se dlouhodobě podílí.

 

Odborníci z MCAE v rámci programu OPPI (Operační program podnikání a inovace) vyvinuli demonstrační kogenerační jednotku, která získala na veletrhu INVENT ARENA první místo v kategorii „Hutnictví, energetika, strojírenství, doprava, stavebnictví“. Jedná se o zařízení pro kombinovanou výrobu tepelné a elektrické energie (kogenerace) založeném na principu organického Rankin-Clausiova cyklu (ORC). Obecně jde o univerzální zařízení k využití nízkopotenciálního tepla na výrobu elektrické energie, případně mechanického pohonu zařízení podle zákaznické aplikace. Jednotka slouží pouze pro ověření výše uvedeného principu a k nabytí základních zkušeností s provozem zařízení, vlastností použitých materiálů a demonstraci pro případné komerční zájemce.

 

Vlastní vývoj a výroba turbínového modulu byla realizována výhradně pomocí prostředků a technologií MCAE Systems se snahou maximálního využití 3D technologií pro Rapid Prototyping – od 5 osého CNC obrábění turbínového kola přes konvenční obrábění komponent turbíny a převodovky na soustruhu a frézce, 3D tisk s využitím různých materiálů (polykarbonát, ULTEM, ABS, PPSF a další) až po výrobu silikonové formy, kdy byl zhotoven voskový model skříně turbíny pro odlitek metodou vytavitelného modelu. Tím se dosáhlo značné úspory oproti výrobě drahé licí formy ve slévárně. Další variantou bylo využití technologie, kterou má MCAE Systems také ve svém portfoliu, a to výroba skořepinové formy skříně turbíny obalovacím způsobem z modelů 3D tisku pro přesné lití. Na závěr byla uplatněna metoda 3D optického měření deformací pevnostně namáhaných dílů a zkoumání možností použití alternativních materiálů 3D tisku jako je např. polykarbonát.

 

 

MCAE Systems také dlouhodobě podporuje patent Jiřího Dvořáka – rotační motor s ozubeným převodem (PV 2014-352 I WO 2015 176692), určený pro použití pohonu stlačitelným médiem. Podstata vynálezu spočívá v tom, že vzájemné spřažení rotačních pístů s poháněným mechanizmem je umožněno vyvedením unašecích čepů rotačních pístů mimo dutiny statoru. Zde jsou opatřeny rotorovými ozubenými koly, která jsou vzájemně spřažena ozubeným eliptickým rotačním členem spojeným s poháněným mechanizmem. Možností, jak takový pohon parou nebo stlačeným vzduchem použít, je hned několik. Uplatnění nalezne jako domácí nebo mobilní elektrocentrála, či elektrocentrála v hybridních vozidlech. Možné je také jeho využití jako náhrada spalovacích motorů ve vhodných zařízeních. MCAE se u tohoto patentu podílela jak na vývoji, tak na výrobě finálního kusu i modelových variant. I tento patent se představil na stánku MCAE Systems v rámci veletrhu INVENT ARENA a získal taktéž v kategorii „Hutnictví, energetika, strojírenství, doprava, stavebnictví“ krásné druhé místo.

 

Nevíte si rady?

Máte speciální požadavek a nenašli jste ho v seznamu našich služeb?
Napište nám pomocí formuláře nebo nás kontaktujte přímo pro více informací.

Přímý kontakt

Volejte (Po–Pá 8–17 hod)

+420 549 128 811

Pište

mcae@mcae.cz

Poslat zprávu

Povinné údaje *