Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

Máte dotaz? Volejte na:

+420 549 128 811

Historický model kuřimského zámku vytvořila 3D tiskárna

4. 1. 2018

MCAE Systems dostala v listopadu 2017 velmi zajímavou objednávku. Vytvořit plastový model Starého kuřimského zámku z konce 16. století pro připravovanou výstavu „Kuřim – na spojnici cest“. Podobně jako při realizaci modelu Města Brna z roku 1645 i tentokrát měl hlavní slovo 3D tisk.

Zajímavých plastových modelů zhotovených pomocí 3D tisku má již MCAE na svém kontě několik. Nebyly to vždy historické objekty a kulturní památky (plastická mapa Města Brna 1645, socha sv. Vojtěcha na Karlově mostě, busta Jošta Lucemburského), ale také modely zařízení či nábytku (soustruh ALTA TITAN, rozvodna Praha-Chodov, židle Alien chair). MCAE se může pochlubit i vytvořením modelu legendárního historického automobilu Aero 50 Dynamik.

 

Zhotovení modelu zámku

Rekonstrukce historické podoby zámku připadla stejně jako u mapy Města Brna 1645 společnosti Archaia Brno. Na základě jejich podkladů pak mohla začít samotná stavba modelu, která se realizovala na 3D tiskárně Fortus 450mc. Tato profesionální tiskárna splňuje vysoké nároky na rychlost, výkon a přesnost. Pro 3D tisk lze vybrat z široké skupiny průmyslových termoplastů, nastavením tloušťky stavební vrstvy je možné ovlivnit detailnost a pevnost výrobků v návaznosti na dobu tisku. Model zámku se skládá ze 4 dílů (větší a menší budova, dvě střechy a obvodová zeď), které byly postupně vytištěny. Zkompletovaný hotový model se poté zasadil do terénu, který byl obroben robotem KUKA KR60 z umělého dřeva. Dráhy robota byly programovány a řízeny CAD/CAM softwarem Tebis, modul konstrukce strojů.

 

Informace o 3D tisku modelu:

 

Výstava „Kuřim – na spojnici cest“

Stálá expozice o historii města Kuřim je otevřena od 15. prosince 2017 v bývalé galerii kuřimského zámku. Tři části výstavy tvoří historické bloky. V prvním se návštěvníci dozví o době železné, druhý mapuje historii místního kostela a třetí je věnován zámku a novověkým dějinám. Model kuřimského zámku z 16. století, vytvořený v MCAE Systems, je jistě zajímavým objektem, který stojí za vidění.

 

Zámek Kuřim se nachází na západním okraji města Kuřim v okrese Brno-venkov. Komplex budov tvoří renesanční, tzv. Starý zámek z konce 16. století a novorenesanční Nový zámek z konce 19. století, které jsou propojeny budovou kočárovny. Soubor je chráněn jako kulturní památka České republiky. Zámek je dnes sídlem Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Kuřim, s.r.o.

 

 

Nevíte si rady?

Máte speciální požadavek a nenašli jste ho v seznamu našich služeb?
Napište nám pomocí formuláře nebo nás kontaktujte přímo pro více informací.

Přímý kontakt

Volejte (Po–Pá 8–17 hod)

+420 549 128 811

Pište

mcae@mcae.cz

Poslat zprávu

Povinné údaje *